
Справа № 243/6702/20
Провадження № 3/243/3257/2020
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2020 року м. Слов`янськ
Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., за участю секретаря судового засідання Коломієць К.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
В С Т А Н О В И В:
04.08.2020 року до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ДПР18 № 348465 від 26.07.2020 року, 26 липня 2020 року о 21 годині 25 хвилин у місті Слов`янську АШ М03 Харків-Довжанський 673 км водій гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21070, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується висновком на стан алкогольного сп`яніння № 247 від 26.07.2020 р. лікар ОСОБА_2 . Зазначеними діями порушив вимоги п. 2.9А Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином. Судові повістки про виклик до суду на 18 серпня 2020 року, 01 вересня 2020 року та 28 вересня 2020 року направлялись йому за адресою місця проживання, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення ( АДРЕСА_1 ), однак до суду ОСОБА_1 не з`явився, поштові конверти з судовими повістками повернулися до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 13, 14, 16).
Крім того, 17.08.2020 року від ОСОБА_1 на адресу суду надходила заява про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення, яке призначене на 11 год. 00 хв. 18.08.2020 року. У заяві про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 зазначена та ж сама адреса, що і у протоколі про адміністративне правопорушення та на яку судом направлялись повістки (а.с. 12).
Також суд зазначає, що ОСОБА_1 було повідомлено про розгляд його справи в суді, про що свідчить його підпис у відповідній графі складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.
28.09.2020 року по електронній пошті до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про відкладення розгляду справи, яка призначена на 28.09.2020 року, у зв`язку з тим, що останній перебуватиме за межами Донецької області, надав копію проїзного квитка (маршрут Краматорськ-Харків, відправлення о 07 год. 30 хв. 28.09.2020 року) (а.с. 17-18).
З огляду на те, що ОСОБА_1 обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, але не вживав заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, пояснень, його поведінка не з`являтися в судове засідання та прохання відкласти розгляд справи свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Так, у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Враховуючи те, що стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП без обов`язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Крім того, заява ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи, яка призначена на 28.09.2020 року, не містить будь-яких поважних причин щодо неможливості з`явитися у судове засідання (обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійне лихо), тяжка хвороба або перебування у закладі охорони здоров`я у зв`язку з лікуванням, смерть близьких родичів, членів сім`ї чи інших близьких осіб та інше).
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Згідно з п. 1.1 Правил дорожнього руху України вони, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до п. 1.9 Правил дорожнього руху України, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п. 2.9А ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 ст. 130 КУпАП України передбачає відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок оформлення та вимоги до оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП врегульовано Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 № 1395 (далі - Інструкція № 1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 р. (далі - Інструкція № 1452/735); та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 р. (далі Порядок № 1103).
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 348465 від 26.07.2020 року, 26 липня 2020 року о 21 годині 25 хвилин у місті Слов`янську АШ М03 Харків-Довжанський 673 км водій гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21070, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується висновком на стан алкогольного сп`яніння № 247 від 26.07.2020 р. лікар ОСОБА_2 . Зазначеними діями порушив вимоги п. 2.9А Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП України (а.с. 3);
- даними висновку КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Слов`янськ на стан алкогольного сп`яніння № 247 від 26.07.2020 р., у якому лікарем ОСОБА_3 зазначається, що гр. ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп`яніння, огляд проведено 26.07.2020 р. о 22 год. 47 хв. (а.с. 5);
- доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 26 липня 2020 року, які показали, що 26 липня 2020 року вони були залучені у якості свідків під час складання адміністративного протоколу щодо водія ОСОБА_1 та в їх присутності водій погодився пройти огляду на стан сп`яніння у медичному закладі. Також водія ОСОБА_1 було ознайомлено з його правами передбаченими ст. 62 Конституції України та ст. 268 КУпАП, зі змістом протоколу, терміном та місцем розгляду протоколу, а також було вручено копію протоколу (а.с. 7,8).
- відеозаписами, які містяться на CD-дисках та є додатками до протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до яких судом встановлено, що працівники поліції запропоновували ОСОБА_1 пройти перевірку на стан сп`яніння у медичній установі, про що останній не заперечував (а.с. 4).
Суд проаналізував докази по справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності, достатності та вважає доведеною повністю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суд відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховує всі обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 скоїв правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, та є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті.
Обставин, що обтяжують або пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, вважаю необхідним та достатнім застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того ст. 40-1 КУпАП України передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, 283, 284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) гривень 00 копійок, який перерахувати: отримувач коштів Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300 з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду І.Ю. Фалін
Донецької області