
Справа № 645/7998/19
Провадження № 2/645/618/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2020 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Горпинич О.В.,
за участю секретаря Іванії К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові в заочному порядку за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
встановив:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, в якому просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 4950,22 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 31.10.2012 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної на дітей одиноким матерям. Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751. Відповідачу на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» було призначено допомогу одинокої матері на дитину ОСОБА_2 на період: - з 01.10.2012 року по 30.11.2012 року у сумі 279,00 грн щомісячно; - з 01.12.2012 року по 09.10.2018 року у сумі 288,30 грн щомісячно; - з 10.10.2018 року по 31.10.2030 року у сумі 359,10 грн щомісячно. Після закінчення шести календарних місяців заявниками подається нова заява на призначення допомоги одинокої матері на наступний період. Востаннє відповідачем було подано заяву на призначення допомоги 16.07.2018 року. На підставі вищезазначеної заяви позивачем було призначено допомогу одинокій матері (з урахуванням доходів) на період: - з 01.07.2018 року по 09.10.2018 року у розмірі 1559 грн щомісячно; - з 10.10.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1944 грн щомісячно. При подачі заяви відповідач взяв на себе обов`язок повідомити позивача про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 під заявою. 16.10.2018 року до позивача з відділу ДРАЦС по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові ГТУЮ у Харківській області надійшло повідомлення про визнання батьківства, в якому зазначено, що до актового запису №610 від 19.10.2012 року про народження ОСОБА_2 , на підставі рішення Фрунзенського районного суду міста Харкова від 31.07.2018 року про визнання батьківства внесені відомості про батька, ОСОБА_3 . Відповідач про факт встановлення батьківства позивача не повідомив, у зв`язку із чим відбулась переплата бюджетних коштів. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу яка склала 4950,22 грн. 19.02.2019 року, 06.05.2019 року та 02.07.2019 року відповідачу були направлені повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, в добровільному порядку відповідач не повернула неправомірно отримані бюджетні кошти.
Ухвалою суду від 18.12.2019 року вищезазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про слухання справи повідомлявся належним чином. За таких обставин, суд вважає, що відповідач у встановленому порядку повідомлений про час і місце судового розгляду справи.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.10.2012 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної на дітей одиноким матерям.
Відповідачу на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» було призначено допомогу одинокої матері на дитину ОСОБА_2 на період:
- з 01.10.2012 року по 30.11.2012 року у сумі 279,00 грн щомісячно;
- з 01.12.2012 року по 09.10.2018 року у сумі 288,30 грн щомісячно;
- з 10.10.2018 року по 31.10.2030 року у сумі 359,10 грн щомісячно.
Відповідно до п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Після закінчення шести календарних місяців заявниками подається нова заява на призначення допомоги одинокої матері на наступний період.
Востаннє відповідачем було подано заяву на призначення допомоги 16.07.2018 року.
На підставі вищезазначеної заяви позивачем було призначено допомогу одинокій матері (з урахуванням доходів) на період:
- з 01.07.2018 року по 09.10.2018 року у розмірі 1559 грн щомісячно;
- з 10.10.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1944 грн щомісячно.
При подачі заяви відповідач взяв на себе обов`язок повідомити позивача про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 під заявою.
16.10.2018 року до позивача з відділу ДРАЦС по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові ГТУЮ у Харківській області надійшло повідомлення про визнання батьківства, в якому зазначено, що до актового запису №610 від 19.10.2012 року про народження ОСОБА_2 на підставі рішення Фрунзенського районного суду міста Харкова від 31.07.2018 року про визнання батьківства внесені відомості про батька, ОСОБА_3 .
Відповідач про факт встановлення батьківства позивача не повідомив, у зв`язку із чим відбулась переплата бюджетних коштів у розмірі 4950,22 грн.
19.02.2019 року, 06.05.2019 року та 02.07.2019 року відповідачу були направлені повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, в добровільному порядку відповідач не повернув неправомірно отримані бюджетні кошти.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751.
Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Враховуючи той факт, що згідно рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 31.07.2018 року про визнання батьківства до актового запису №610 від 19.10.2012 року про народження ОСОБА_2 внесені відомості про батька, ОСОБА_3 , відповідач не має права отримувати допомогу одинокої матері.
Крім того, відповідачем всупереч взятих на себе обов`язків, не повідомлено позивача про зміну обставин, які слугували для призначення допомоги, що призвело до переплати бюджетних коштів урозмірі 4950,22 грн.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь неправомірно отриманих бюджетних коштів в розмірі 4950,22 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про судові виплати суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України, таким чином з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 12 - 19,141,265 - 268, 280, 354 ЦПК України, ,-
ухвалив:
Позовні позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради тримані бюджетні кошти в розмірі 4950 (чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят) гривень 22 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст. ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 29.09.2020 року.
Сторони -
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району ХМР, 61091, м. Харків, пр. Л. Ландау, 48, код ЄДРПОУ 03196653;
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Головуючий суддя О.В. Горпинич