
Справа №949/1129/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2020 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., розглянувши матеріали Дубровицького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Міністерства юстиції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Дубровицького районного суду Рівненської області надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до змісту складеного протоколу №8 від 22 вересня 2020 року, при примусовому виконанні виконавчого провадження №40932233 з виконання виконавчого листа №560/1210/13-ц від 15 листопада 2013 року, виданого Дубровицьким районним судом Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 , 1981 року народження, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , жителя с. Порубка, Дубровицького району Рівненської області на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 500 (п`ятсот) гривень, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з моменту подачі заяви до суду, а саме з 24 липня 2013 року і до досягнення дитиною повноліття. Встановлено, що по даному виконавчому провадженню за ОСОБА_1 наявний борг по сплаті аліментів, який станом на 01 вересня 2020 року становить - 34415,30 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Згідно зі статтею 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), зокрема за статтями 182 - 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно пункту 21 частини 1 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державні виконавці мають право складати протоколи про правопорушення за статтями 183-1, 188-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення - у частині, що стосується невиконання законних вимог державного виконавця.
Іншим уповноваженим особам не надано право складати протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в ньому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з протоколу №8 про адміністративне правопорушення від 22 вересня 2020 року, складеного старшим державним виконавцем Дубровицького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Міністерства юстиції України ОСОБА_4 , останній не відповідає вищезазначеним приписам чинного законодавства.
Так, зокрема в протоколі викладено суть адміністративного правопорушення, з якого не зрозуміло, в чому полягає невиконання законних вимог державного виконавця, що має наслідком складення вказаного протоколу саме державним виконавцем, а не уповноваженою на те посадовою особою органів внутрішніх справ (Національної поліції), як це визначено приписами статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при підготовці до розгляду справи судді необхідно вирішити в т.ч. такі питання: чи правильно складено протокол і інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи є необхідні для розгляду матеріали.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Вказані недоліки, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній.
Враховуючи вищевикладене, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути на доопрацювання для усунення зазначених недоліків.
Усунути зазначені недоліки необхідно в максимально стислі строки, оскільки відповідно до статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року №2-рп/2015 положення частини другої статті 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього Кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 24-1 цього Кодексу, про закриття справи. Тобто, постанова судді про повернення матеріалу на дооформлення оскарженню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись статтями 183-1, 245, 251, 252, 255, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Дубровицького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Міністерства юстиції України для доопрацювання.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя: підпис.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя Дубровицького
районного суду Оборонова І.В.