
Справа №: 398/3072/20
Провадження №: 2-а/398/99/20
РІШЕННЯ
Іменем України
"29" вересня 2020 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Олександрії адміністративний позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області Скрипник Євгена Олександровича, Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття справи,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про скасування постанови серії БАА №0848555 від 01.09.2020 року, якою його визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн та закриття провадження у справі.
Позов обґрунтований тим, що 01.09.2020 року позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п. 2.1а та 2.1б Правил дорожнього руху, а саме за те, що він 01.09.2020 року о 16.33год. на вул. Санітарна, 35а керував автомобілем Ford Transit, д.н.з. НОМЕР_1 , та не прел`явив для перевірки посвідчення водія категорії В та реєстраційного документа на транспортний засіб, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 126 КУпАП, та накладено стягнення в розмірі 425,00 грн. Вважає дії відповідача протиправними, а постанову такою, що підлягає скасуванню, оскільки, на його думку, відповідач не надав жодних допустимих доказів, які б підтверджували вину позивача у вчиненні правопорушення. 01.09.2020 року, близько 17.00 год. він закінчивши консультувати із земельних питань учасника бойових дій, який прийшов до Олександрійського МЦ БВПД, та на його прохання підвезти до парку, поїхав його підвезти та на вул. Санітарна, біля будинку №35, він зупинився і пасажир вийшов, а він побачив, що позаду його автомобіля припаркувався автомобіль працівників поліції. Коли до нього підійшли працівники поліції, то повідомили, що будуть складати відносно нього протокол. Документи на право керування транспортним засобом увесь цей час лежали на передній панелі салону його автомобіля. Коли він повідомив працівників поліції про намір піти, його повалили на землю, одягли наручники та доставили в приміщення Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області. крім того, на момент коли до нього підійшли працівники поліції, він не керував транспортним засобом, що видно із матеріалів відеофіксації з бодікамер поліцейських. Це при тому, що навіть ці записи не є належним та допустимим доказом, бо вони не оформлені відповідно до Наказу МВС України від 07.11.2015р. №1395.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час, місце і дату судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, відмовився від допиту свідка.
Відповідач - поліцейський СРПП Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області Скрипник Є.О. в судове засідання не з`явилися, про час, місце та дату судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили, будь-яких заяв, клопотань не надали.
Представник відповідача - Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, будь-яких заяв, клопотань не надав, вимоги ухвали від 14.09.2020 року про надання належним чином завіреної копії постанови про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 серії БАА №0848555 від 01.03.2020 року, копії письмових пояснень ОСОБА_1 з приводу правопорушення, якщо вони ним надавались, а також копії всіх відеозаписів правопорушення, які були зроблені за допомогою відеокамер, що розташовані на одязі патрульних поліцейських та в автомобілі патрульних поліцейських, та копії свідоцтв (сертифікатів) про перевірку технічних засобів (приладів), які використовувалися для фіксації правопорушення не надав.
Відповідно до ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
01.09.2020 року 1-м відповідачем складено постанову серії БАА № 084855, про те, що 01.09.2020 року о 16 год. 27 хв. в м. Олександрії по вул. Санітарна, 35а позивач керував транспортним засобом Ford Transit, д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи при собі (не пред`явив для перевірки) посвідчення водія категорії "В", а також реєстраційний документ на транспортний засіб, чим порушив п.п. 2.1а та 2.1б ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КУпАП оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими КУпАП.
Частиною 1 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
Закон України «Про дорожній рух» регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. Учасники дорожнього руху зобов`язані, у тому числі, знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 затверджено Правила дорожнього руху. Пунктом 1.1 зазначених правил встановлено, що ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п. п. 2.1а, 2.1б п. 2.1 Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон).
Статтями 8, 18, 23 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що на поліцію покладено завдання регулювати дорожній рух та здійснювати контроль за дотриманням Правил дорожнього руху України та його учасниками, при цьому поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність поліції.
Частиною 1 ст. 35 вищевказаного Закону встановлено, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі: 1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху; 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об`єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Поліцейський зобов`язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті (ч.3 ст.35 зазначеного Закону).
За приписами ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, аналіз вищенаведених норм чинного законодавства, яке регулює правовідносини, що виникли між сторонами у справі, дає можливість зробити висновок про те, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби, серед іншого, у разі якщо водій порушив Правила дорожнього руху, при цьому поліцейський зобов`язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, а водій на вимогу працівника поліції повинен зупинитися з дотриманням вимог Правил, а також пред`явити для перевірки документи, зазначені в пп. 2.1 п.2 Правил дорожнього руху, до яких серед іншого віднесено посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Таким чином, вимозі працівника поліції щодо пред`явлення посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії передує порушення водієм Правил дорожнього руху або скоєння дорожньо-транспортної пригоди, і тільки тоді у водія виникає обов`язок надати (пред`явити) для перевірки такий поліс, крім того, водій повинен керувати транспортним засобом.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ухвалою суду від 14.09.2020 року відповідачу -Олекксандрійському ВП ГУНП в Кіровоградській області було витребувано в строк до 18.09.2020 року належним чином завірену копію постанови про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 серії БАА №0848555 від 01.03.2020 року, копію письмових пояснень ОСОБА_1 з приводу правопорушення, якщо вони ним надавались, а також копії всіх відеозаписів правопорушення, які були зроблені за допомогою відеокамер, що розташовані на одязі патрульних поліцейських та в автомобілі патрульних поліцейських, та копії свідоцтв (сертифікатів) про перевірку технічних засобів (приладів), які використовувалися для фіксації правопорушення. В порушення вимог зазначеної ухвали відповідачем жодних доказів на підтвердження правомірності дій не надано, Олександрійським ВП ГУНП в Кіровоградській області вимоги ухвали не виконані, жодних доказів не надано.
Частиною 3 ст. 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема , скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу адміністративне правопорушення.
Суд зазначає, що одна лише оскаржувана постанова не може беззаперечним доказом вини позивача.
Оскільки відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, не надано належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів законності та обґрунтованості постанови, не спростовані доводи позивача, що на момент складення оскаржуваної постанови він не керував транспортним засобом , суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а справа про адміністративне провопорушення відповідно до приписів ч.3 ст.286 КАС України - закриттю.
Керуючись ст.ст.251, 283, КУпАП, ст.ст. 77, 242-246, 250, 255, 271, 286 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ) до поліцейського СРПП Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області Скрипника Євгена Олександровича (місцезнаходження юридичної особи: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 49), Олександрійського ВП ГУНП в Кіровоградській області (місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 49, код ЄДРПОУ 40108709) - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 01 вересня 2020 року серії БАА №084855 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в виді штрафу в розмірі 425 грн. за вчинення адміністративного провопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Коліуш Г.В.