Рішення № 91844672, 29.09.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2020
Номер справи
480/2179/20
Номер документу
91844672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2020 р. Справа № 480/2179/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи - Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому з урахуванням уточнень просить:

- визнати протиправними дії працівників Державної служби України з безпеки на транспорті щодо складання за результатами вказаних зважувань актів, довідок, розрахунків;

- визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №187098, №187099, №187102.

Ухвалою суду було відмовлено у відкритті провадження щодо позовних вимог про визнання протиправними дій працівників Державної служби України з безпеки на транспорті щодо складання за результатами вказаних зважувань актів, довідок, розрахунків.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №187098, №187099, №187102, ухвалою суду було відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 24.01.20 на а/д М-05, Київ-Одеса проведено зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_1 , та складено акт, згідно якого виявлено навантаження на одиночну вісь -13,1 т.

24.01.20 на а/д М-05, Київ-Одеса, проведено зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_2 , та виявлено навантаження на одиночну вісь - 14,850 т.

11.03.20 на a/дорозі «Київ-Суми-Юнаківка» проведено зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_3 , та виявлено навантаження на одиночну вісь - 12,750 т.

В подальшому, 23.03.20 відносно позивача винесено оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафів.

Позивач вважає, що під час перевірки транспортних засобів у працівників Управління Укртрансбезпеки були відсутні підстави складати акти, оскільки транспортні засоби здійснювали перевезення вантажів з дотриманням вагових норм, а ваги на яких здійснювалося зважування, розміщено з порушенням, тобто на нерівній поверхні.

Також позивач стверджує, що чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (п.22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а отже винесені постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу підлягають скасуванню.

Представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує з огляду на наступне.

За результатами рейдових перевірок посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області та Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт та складені Акти.

Згідно Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №205140 від 24.01.2020 під час перевезення вантажу по маршруту Суми-Ніжин з порушенням габаритно-вагових параметрів на 35%, так згідно талона № 21111 від 24.01.20 навантаження на одиночну вісь складає 14850 кг при нормативно допустимому не більше 11000 кг. Згідно Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 205130 від 24.01.2020 під час перевезення вантажу відповідно до роздруківки зважування № 21113 від 24.01.2020 навантаження на одиночну вісь складає 13.1 т., при нормативно допустимому не більше 11т., перевищення параметрів від нормативу 19,5%. Згідно Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 180547 від 11.03.2020 при наданні послуг з перевезення вантажу ттн №256 від 11.03.20 пшениця з перевищенням вагових параметрів навантаження на одиночну вісь становить 12,750 т, при допустимих 11.0 т. перевищення становить 15,9 %.

Управління Укртрансбезпеки у Сумській області запросило ОСОБА_1 прибути 23.03.2020 на 10:00 год на розгляд справи по вказаним актам. 23.03.2020 в присутності Позивача проведено розгляд справи. Під час розгляду справи письмових пояснень Позивачем не надано, а також не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

За результатами розгляду справи начальником Управління Укртрансбезпеки у Сумській області винесено Постанову № 187098 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 17000 гривень, Постанову № 187099 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 34000 гривень та Постанову № 187102 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 17000 гривень.

Позивач своїм правом щодо надання відповіді на відзив не скористався.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, 24.01.20 на автодорозі М-05, Київ-Одеса, 450 км.+500 м. під час рейдових перевірок посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено:

- зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_1 , та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 205130 від 24.01.2020 (далі - Акт №205130), яким встановлено, що під час перевезення вантажу відповідно до роздруківки зважування № 21113 від 24.01.2020 навантаження на одиночну вісь складає 13.1 т., при нормативно допустимому не більше 11т., перевищення параметрів від нормативу 19,5% (а.с. 16).

- зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_2 , та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №205140 від 24.01.2020 (далі -Акт №205140), яким встановлено, що згідно талона № 21111 від 24.01.20, під час перевезення вантажу навантаження на одиночну вісь складає 14850 кг при нормативно допустимому не більше 11000 кг., що перевищує габаритно-вагові параметри на 35% (а.с. 15).

Також 11.03.20 на aвтодорозі «Київ-Суми-Юнаківка» 252 км. під час рейдових перевірок посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, проведено зважування транспортного засобу DAF НОМЕР_3 , та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 180547 від 11.03.2020 (далі -Акт № 180547), яким встановлено, що при наданні послуг з перевезення вантажу (ттн №256 від 11.03.20) навантаження на одиночну вісь становить 12,750 т, при допустимих 11.0 т. перевищення становить 15,9 % (а.с. 17).

Для з`ясування обставин та розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті Управління Укртрансбезпеки у Сумській області запросило ОСОБА_1 прибути 23.03.2020 на розгляд справи по актам №№ 205130, 205140, 180547 (а.с.106, 122 - 123).

23.03.2020 за результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті, відносно позивача винесено постанови:

- постановою №187098, на підставі акту №205130, за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність передбачена абз.15, ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. (а.с. 13);

- постановою №187099, на підставі акту №205140, за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність передбачена абз.16, ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн. (а.с. 12);

- постановою №187102, на підставі акту №180547, за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність передбачена абз.15, ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. (а.с. 14);

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Відповідно до пункту першого Положення Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно із підпунктом 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Підпунктами 15 та 27 пункту 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567)

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю, в тому числі шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації. (абз. 2 п.16 Порядку № 1567).

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. (п. 15 Порядку № 1567).

Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені пунктами 20-30 цього Порядку.

Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктами 26-27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно із додатком 5.

Відповідно до абз. 15-16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи:

- За перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- За перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажив на території України, у тому числі - габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Згідно із положеннями статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Так, механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Згідно із пунктом 12 Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п. 13 Порядку №879).

Із аналізу наведених положень слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Як встановлено судовим розглядом та підтверджується матеріалами справи, оскаржувані постанови прийняті органом державного контролю за вчинення позивачем правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 15, 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Водночас, підставою прийняття оскаржуваних постанов є матеріали здійснених посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області та Управління Укртрансбезпеки в Одеській області заходів державного контролю на автомобільному транспорті шляхом проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів, власником яких є ФОП ОСОБА_1 .

У ході зважування встановлено перевищення вказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Зі змісту спірних актів перевірки убачається, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки встановлено порушення позивачем пункту 22.5 постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, якою затверджено Правила дорожнього руху, а саме перевезення вантажу з перевищення нормативно допустимого навантаження на одиночну вісь:

- 11.03.2020 на автомобілі DAF держномер НОМЕР_3 , фактичне навантаження на одиночну вісь складає 12,750т при нормативно допустимому навантаженні 11 т. (перевищення 11%) (а.с. 98 - 101);

- 24.01.2020 на автомобілі DAF держномер НОМЕР_1 , фактичне навантаження на одиночну вісь складає 13,1т при нормативно допустимому навантаженні 11 т. (перевищення 19,5%) (а.с. 113 - 116);

- 24.01.2020 на автомобілі DAF держномер НОМЕР_4 , фактичне навантаження на одиночну вісь складає 14,850т при нормативно допустимому навантаженні 11 т. (перевищення 35%) (а.с. 125 - 128);

Результати здійснення габаритно-вагового контролю 24.01.2020 та 11.03.2020, були зафіксовані та внесені до наступних документів:

- роздруківками результатів зважування;

- довідками про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

- актами про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів;

- розрахунками плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень.

Суд погоджується із висновком відповідача, що рух транспортного засобу із перевищення лише одного нормативного допустимого вагового параметру, такого як навантаження на одиночну вісь транспортного засобу, свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Посилання позивача на те, що працівники Управлінь під час зважування автомобілів відмовились надати будь-які підтверджуючі документи щодо забезпечення пересувних пунктів свідоцтвами про повірку ваг та свідоцтвом про державну метрологічну атестацію, суд вважає безпідставним з огляду на наступне.

Суд зазначає, що відповідачем надані суду сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки та свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки (а.с. 96 - 97, 112), сертифікат відповідності (а.с. 111), що свідчить про дотримання відповідачами вимог Порядку № 879. Відтак суд доходить висновку, що спірні зважування проводилось за допомогою ваг, які мають періодичну повірку та відповідають вимогам законодавства, в т.ч. Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Щодо доводів позивача про те, що предметом перевезення був подільний вантаж (цемент та пшениця), а Правилами дорожнього руху взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (п.22.5 Правил дорожного руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 5 п.2 Порядку № 879, дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.

Пунктом 32 Порядку № 879, визначено, що перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Також єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлені Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затвердженими Постановою КМ України, від 18.01.2001 № 30 (далі Правила).

Відповідно до п.2 - 4 Правил, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306.. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно п.25 Правил, забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред`являтися на вимогу уповноважених осіб.

Отже враховуючи викладене суд доходить висновку, що рух транспортних засобів автомобільними дорогами із перевищення хоча б одного нормативного допустимого вагового параметру, зокрема, такого як навантаження на одиночну вісь транспортного засобу, без отримання відповідного дозволу, свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що є безумовною підставою для відповідальності відповідно до абз. абз. 15, 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

При цьому посилання позивача на постанову Верховного Суду від 29 січня 2020 року по справі №814/1460/16 р., є безпідставним.

Так у п. 63 вказаної постанови Верховний Суд зазначив, що суд першої інстанції встановив, що позивачем перевозився подільний вантаж - кукурудза. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (пункт 22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів, тому позов в цій частині підлягає задоволенню, а постанови від 23 червня 2016 року та від 07 липня 2016 року скасуванню.

Отже у п.63 постанови від 29 січня 2020 року Верховний Суд лише виклав висновки суду першої інстанції та зазначив, що суд як першої, так і апеляційної інстанцій задовольняючи позов в цій частині дійшли передчасних висновків, відтак судові рішення скасував в частині оскаржуваних постанов та справу в наведеній частині направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції (п.68, 71, 73).

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи - Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187098, № 187099, № 187102 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек