Рішення № 91844177, 28.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
420/9576/20
Номер документу
91844177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9576/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.,

секретаря судового засідання Назар С.М.,

за участю сторін:

представника позивача - Роман В.С. (згідно ордеру),-

представника відповідача - Онищук Г.А. (згідно ордеру),-

розглянувши у відкритому судовому засіданні з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-273 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо утримання від голосування під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та неприйняття відповідного рішення, зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з часу отримання рішення суду зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості кандидата на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 26.09.2020 року о 21:58 год. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо утримання від голосування під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та неприйняття відповідного рішення, зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з часу отримання рішення суду зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості кандидата на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 22 вересня 2020 року, ОСОБА_1 подала до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву про самовисування кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року.

Як зазначено у позові, разом із заявою, у відповідності до ст.229 та ст.224 Виборчого кодексу України, позивачем було подано наступний пакет документів:

- автобіографія кандидата (на 1 арк. та на електронному носії), яка містить усю необхідну інформацію, що передбачена статтею 224 Кодексу;

- документ про внесення грошової застави у розмірі, визначеному ч.2 статті 225 Виборчого кодексу України, (оригінал на 1 арк. та на електронному носії);

- дві фотографії кандидата розміром 4*6 см ( на 1 арк. та на електронному носії);

- копію лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки (на 1 арк. та на електронному носії);

- довідку про реєстрацію місця проживання (на 1 арк. та на електронному носії);

- довідку Міністерства внутрішніх справ України серії НА №2090126 від 21.09.2020 року про відсутність судимості (на 1 арк. та на електронному носії);

- електронний носій.

Як стверджує позивач, про отримання документів Фонтанською сільською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області їй було видано головою комісії ОСОБА_2 . Довідку про прийняття документів від 22.09.2020 року за вхідним №41.

У позові вказано, що 26 вересня о 18:00 відбулось засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області та представник позивача, як адвокат ОСОБА_1 на підставі наданих договором повноважень, була присутня на цьому засіданні. Під час голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року 3 члени комісії проголосували «ЗА», 0 - «ПРОТИ», 14 (чотирнадцять) членів Комісії, включаючи Голову - утрималися від голосування.

Таким чином, як стверджує позивач, Комісією не було прийняте рішення ні про реєстрацію відповідного кандидата, ні про відмову в реєстрації відповідного кандидата, що є протиправною бездіяльністю Комісії та порушує її права.

Ухвалою суду від 27.09.2020 року судом:

- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо утримання від голосування під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та неприйняття відповідного рішення, зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з часу отримання рішення суду зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості кандидата на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата та відкрито провадження по справі;

- призначено судове засідання на 28 вересня 2020 року о 15 год. 00 хв. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, у залі судових засідань №23;

- встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору;

- зобов`язано Фонтанську сільську територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області надати у строк до 27 вересня 2020 року 19 год. 00 хв. до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14 (в тому числі, на адресу електронної пошти суду: inbox@adm.od.court.gov.ua), належним чином засвідчену копію протоколу засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року на якому відбувалось голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області.

У визначений судом строк, копії протоколу засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року на якому відбувалось голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на адресу суду не надходило.

Водночас, 28.09.2020 року о 09:58 год. (вх.№39200/20) та 28.09.2020 року (вх.№ЕП/15481/20) від представника відповідача надійшло клопотання про продовження строку для надання суду копії вищевказаного протоколу та про перенесення суворого засіданні на інший час.

28.09.2020 року (вх.№ЕП/15469/20) від представника позивача надійшла заява, в якій, зважаючи на повідомлені відповідачем обставини, представник просить суд перенести судове засідання на інший час 28.09.2020 року, але призначити не пізніше 24:00 год.28.09.2020 року.

28.09.2020 року (вх.№ЕП/15470/20) від представника позивача надійшло клопотання про витребування у відповідача доказів.

28.09.2020 року (ЕП/15487/20) від представника позивача до суду надійшло клопотання про виклик для допиту у якості свідка ОСОБА_3 (місце роботи: ТОВ "ДЕКАРТ ПРОЕКТ" керівник, Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_3 ) для надання пояснень щодо засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області 26 вересня 2020 року о 18-00 год. на якому розглядалась заява ОСОБА_1 щодо її реєстрації кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року

У судовому засіданні, яке призначено на 28.09.2020 року о 15:00 год. представником позивача подано письмове клопотання про долучення до матеріалів справи копії окремої думки члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_3 на засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року о 18:00 год., яка зареєстрована за вх.№108 від 28.09.2020 року.

Ухвалою суду від 28.09.2020 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання судом долучено до матеріалів справи копію вищевказаної окремої думки.

Також, судом задоволено клопотання представника позивача про виклик для допиту у якості свідка ОСОБА_3 , яка є членом Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області.

Ухвалою суду від 28.09.2020 року судом задоволено клопотання представника відповідача про продовження строку для подання доказів та про перенесення судового засідання, продовжено Фонтанській сільській територіальній виборчій комісії Одеського району Одеської області строк для подання належним чином засвідченої копії протоколу засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року під час якого відбувалось голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області до 28.09.2020 року 18:00 год., перенесено судове засідання на 28.09.2020 року о 19:30 год. та повернуто без розгляду клопотання представника позивача про витребування доказів за вх.№ ЕП/15470/20.

28.09.2020 року о 18:46 год. (вх.№ ЕП/15607/20) до суду надійшла копія протоколу №8 засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року.

Ухвалою суду від 28.09.2020 року судом долучено до матеріалів справи копію вказаного протоколу.

У судовому засіданні, яке призначено на 28.09.2020 року о 19:30 год. представником позивача подано письмове клопотання про долучення до матеріалів справи копії окремої думки члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_4 за вх.№105 від 28.09.2020 року та додаток №1 до особової думки члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_3 на засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року о 18:00 год., яка зареєстрована за вх.№108 від 28.09.2020 року.

У судовому засіданні 28.09.2020 року представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відзив на заявлений адміністративний позов відповідачем не надавався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

22.09.2020 року ОСОБА_1 подала до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву, в якій просила зареєструвати її кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області шляхом самовисування на перших та чергових місцевих виборах 25.10.2020 року.

До вказаної заяви ОСОБА_1 було додано:

- автобіографія кандидата на 1 арк. та на електронному носії;

- документ про внесення грошової застави у розмірі 5000,00 грн.;

- дві фотографії кандидата розміром 4*6 см ( на 1 арк. та на електронному носії);

- копію лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки (на 1 арк. та на електронному носії);

- довідку про реєстрацію місця проживання (на 1 арк. та на електронному носії);

- довідку Міністерства внутрішніх справ України серії НА №2090126 від 21.09.2020 року про відсутність судимості (на 1 арк. та на електронному носії);

- електронний носій.

У вказаній заяві міститься згода позивача на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв`язку з участю у місцевих виборах.

Як зазначено у позові 26 вересня о 18:00 відбулось засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області та представник позивача, як адвокат ОСОБА_1 на підставі наданих договором повноважень, була присутня на цьому засіданні. Під час голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року 3 члени комісії проголосували «ЗА», 0 - «ПРОТИ», 14 (чотирнадцять) членів Комісії, включаючи Голову - утрималися від голосування.

Згідно протоколу №8 засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року (18:25) під час вказаного засідання було заслухано голову комісії ОСОБА_2 , яка повідомила про те, що 22.09.2020 року ОСОБА_1 подала до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву про реєстрацію кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області та необхідні документи згідно вимог ст.2 ст.224 Виборчого кодексу України.

У протоколі вказано, що голова комісії ОСОБА_2 відповідно до ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України запропонувала зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови, жодний член комісії не виступив по цьому питанню.

З результатами голосування по вказаному питанню 3 члени комісії проголосували «ЗА», 0 - проти та 14 - утрималися від голосування.

Тобто, загальна кількість членів виборчої комісії, які брали участь у голосуванні щодо прийняття вказаного рішення - 17.

Водночас, в наданому до суду додатку №1 до протоколу №8 засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року «Реєстр присутніх членів комісії» міститься інформація, що загальна кількість членів виборчої комісії, які брали участь у голосуванні щодо прийняття вказаного рішення - 18.

Також, у протоколі міститься відмітка про те, що рішення не прийнято.

До суду представником позивача надано окрему думку члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_3 на засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року о 18:00 год., яка зареєстрована за вх.№108 від 28.09.2020 року (а.с.37-38, 79-80) разом із Додатком №1 до особової думки члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_3 на засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року о 18:00 год., яка зареєстрована за вх.№108 від 28.09.2020 року (а.с.80) та окрему думку члена Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_4 на засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року о 18:00 год., яка зареєстрована за вх.№105 від 28.09.2020 року (а.с.78).

Так, у вказаних окремих думках зазначено, що під час голосування щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25.10.2020 року 3 члени комісії проголосували «ЗА», 0 - «проти» та 14 - «утрималися від голосування».

Також, членом Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області - ОСОБА_3 у вищевказаній окремій думці зазначено, що Виборчий кодекс України та інші нормативно-правові акти не передбачають можливості членам територіальної виборчої комісії утримуватися від голосування під час виборчого процесу, такі повноваження їм не надавалися та є поза законом.

Таким чином, зазначено в окремих думках ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , Комісією не було прийняте рішення ні про реєстрацію відповідного кандидата, ні про відмову в його реєстрації, що є протиправною бездіяльністю комісії та порушує права суб`єкта виборчого процесу.

Допитана у судовому засіданні 28.09.2020 року свідок ОСОБА_3 , яка є членом Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, зокрема, пояснила, що до під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року комісією не було встановлено підстав для відмови у прийнятті документів та відмови з реєстрації позивача кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області.

Також свідок пояснила, що при прийнятті документів від ОСОБА_1 нею особисто було перевірено повноту та правильність подачі документів і не встановлено їх невідповідність вимогам Виборчого кодексу України.

У судовому засіданні після оголошення змісту протоколу №8 в частині що стосується позивача, свідок підтвердила, що він складений коректно та достовірно в оголошеній частині, однак зауважила, що у ньому відсутні відомості про повідомлені нею обставини, а саме про необхідність продовження голосування до моменту прийняття рішення відповідно до приписів Виборчого кодексу України.

Вважаючи бездіяльність Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо утримання від голосування під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та неприйняття відповідного рішення протиправною, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані, зокрема, Виборчим кодексом України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.

Відповідно до частин 1 ст.63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Згідно з ч.2 ст.63 Виборчого кодексу України оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 1-1 ч.2 ст.64 Виборчого кодексу України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.

Згідно з ч.1 ст.10 Виборчого кодексу України вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.

Частинами 1, 2 статті 193 Виборчого кодексу України визначено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені ст.224 Виборчого кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.224 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов`язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);

6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч.2 ст.224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв`язку з участю у місцевих виборах.

Частиною 4 статті 224 Виборчого кодексу України визначено, що відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.

Статтею 229 Виборчого кодексу України визначено порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Так, відповідно до ч.1 та ч.2 вказаної статті кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу. Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Згідно ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.

Частиною 8 статті 229 Виборчого кодексу України визначено, що відомості про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови із зазначенням суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.

Згідно з частиною 9 статті 229 Виборчого кодексу України у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику організації партії або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови відповідне посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.

Відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови із зазначенням суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.

З метою забезпечення належної організації роботи виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, відповідно до статей 23, 32, 33, 35 - 38, 61, 87, 88, 91, 144, 145, 148, частин першої, другої статті 206, статей 207, 211 Виборчого кодексу України, враховуючи положення Законів України "Про звернення громадян", "Про доступ до публічної інформації", постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності", Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348, Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, керуючись статтями 11 - 13, пунктами 4, 13 статті 17, пунктами 3, 9, 17 статті 18, пунктами 2, 8, 17 статті 19, пунктами 2, 7, 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 року №173 затверддено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі - Порядок №173).

Пунктом 1.1. Розділу ІХ Порядку №173 визначено, що за результатами розгляду та обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення.

Таким чином, приписами чинного законодавства визначено лише два варіанти поведінки виборчої комісії, які вона зобов`язана вчинити не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, а саме:

- прийняти рішення про реєстрацію відповідного кандидата;

- прийняти рішення про відмову в реєстрації відповідного кандидата.

При цьому, суд зазначає, що згідно з абз.2 п.1.1 Розділу 1 Порядку №173 виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

В той же час, відповідачем, в порушення вимог ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України, абз.2 п.1.1 Розділу 1 Порядку №173 за результатами розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року не було прийнято жодного з вищевказаних рішень.

Таким чином, оскільки комісія є спеціальними колегіальними органами, у суду відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області саме щодо утримання від голосування, а отже, в цій частині у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви від 22.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування і є протиправною.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовні вимоги позивача про зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з часу отримання рішення суду зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості кандидата на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата, суд виходить з наступного.

Підстави відмови в реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачені ч.2. ст.230 Виборчого кодексу України.

Так, відповідно до ч.2 ст.230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:

1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";

1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;

4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;

5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.

Підстави для скасування реєстрації кандидата та посаду сільського, селищного, міського голови визначені частиною 1 ст.231 Виборчого кодексу України, відповідно до якої територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:

1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;

2) звернення організації партії не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;

5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;

6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;

7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;

8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.

З аналізу вищевикладених приписів Виборчого кодексу України вбачається, що необхідною умовою для реєстрації особи кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування є:

- особисте пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 Виборчого кодексу України (відповідно до ч.1 ст.8 цього Кодексу документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця, є паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки);

- подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої статті 224 Виборчого кодексу України;

- особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв`язку з участю у місцевих виборах.

Судом з`ясовано, що під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року Фонтанською сільською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області не було встановлено підстав для прийняття рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області.

Як зазначено позивачем, не спростовано відповідачем та встановлено судом, позивач при поданні заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року виконала у повному обсязі вимоги Виборчого кодексу України для реєстрації її кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року.

Вказані обставини, в тому числі, підтверджені у судовому засіданні 28.09.2020 року поясненнями свідка - ОСОБА_3 , яка є членом Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області та, зокрема, пояснила, що до під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року комісією не було встановлено підстав для відмови у прийнятті документів та відмови з реєстрації позивача кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області.

Також свідок пояснила, що при прийнятті документів від ОСОБА_1 нею особисто було перевірено повноту та правильність подачі документів і не встановлено їх невідповідність вимогам Виборчого кодексу України.

Водночас, згідно протоколу №8 засідання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 26.09.2020 року (18:25) під час вказаного засідання було заслухано голову комісії ОСОБА_2 , яка повідомила про те, що 22.09.2020 року ОСОБА_1 подала до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву про реєстрацію кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області та необхідні документи згідно вимог ст.2 ст.224 Виборчого кодексу України.

У протоколі вказано, що голова комісії ОСОБА_2 відповідно до ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України запропонувала зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови, жодний член комісії не виступив по цьому питанню.

Таким чином, відповідачем не було встановлено підстав для відмови у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування.

Тобто у відповідача наявні усі підстав для прийняття рішення про реєстрації позивача кандидатом кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року № 21-87а13.

Водночас, згідно пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Враховуючи встановлення судом протиправності бездіяльність Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви від 22.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування, зважаючи на те, що під час розгляду комісією питання щодо розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області не було встановлено неповноту поданих позивачем документів чи інші підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації вказаної особи кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування, суд вважає, що у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов`язуваного характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідач.

Таким чином вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з дати набрання рішенням суду у даній справі законної сили зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позову ОСОБА_1 шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви від 22.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування;

- зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з дати набрання рішенням суду у даній справі законної сили зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції №СВ03952167/1 від 26.09.2020 року, позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 840,80 грн.

З урахуванням задоволення позовної заяви, суд доходить висновку, що судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо утримання від голосування під час розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та неприйняття відповідного рішення, зобов`язання Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з часу отримання рішення суду зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості кандидата на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви від 22.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року шляхом самовисування.

Зобов`язати Фонтанську сільську територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області протягом одного робочого дня з дати набрання рішенням суду у даній справі законної сили зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) кандидатом на посаду Фонтанського сільського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року та видати відповідне посвідчення кандидата.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Фонтанської сільської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень 80 копійок) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач:

Фонтанська сільська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області (вул.Центральна, 46, с.Фонтанка, Одеський район, Одеська обл., 67571, код ЄДРПОУ 43774555);

Суддя Корой С.М.

.