
Справа № 585/2332/20
Номер провадження 2-о/585/202/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Машини І.М.
за участю секретаря судового засідання Шемчук І.С.,
представника заявника - ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи - Оксюти Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Роменський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території,-
встановив:
Заявник звернувся до суду з зазначеною заявою, вимоги якої обґрунтовує тим, що він є батьком дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим, Україна, матір`ю є - ОСОБА_4 . Однак отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ.
В зв`язку з вказаним, просить суд встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, зазначивши відомості про батьків - батько: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець міста Ромни Сумської області, громадянин України, мати: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка міста Ромни Сумської області, громадянка України.
У судове засідання заявник ОСОБА_2 не з`явився, в заяві клопотав про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 заяву підтримала та просила про її задоволення.
Представник Роменського МРВ ДРАЦС Оксюта Л.М. не заперечувала проти задоволення заяви.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши докази по справі, дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого Сімферопольським районним відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим 07 липня 2018 р., актовий запис про народження № 552, ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Республіка Крим, Російська Федерація (а.с. 3).
В матеріалах справи мається обмінна карта № 5 (відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про породіллю), відповідно до якої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі (а.с. 4).
Заявник по справі ОСОБА_2 (батько дитини) з 13 лютого 2010 р. перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір`ю дитини ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про шлюб, виданого повторно 10.09.2020 Роменським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми), серія НОМЕР_2 (а.с. 6).
Відповідно до ч. ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, вищезгадані документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до відмови у проведенні державної реєстрації народження дитини Роменського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини, оскільки заявником для підтвердження факту народження пред`явлено медичний документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 7).
На підставі ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній ВР України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь - якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 р. № 9. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості, без судового рішення, зареєструвати народження дитини заявника ОСОБА_2 .
Відповідно до вимог частин 1, 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
У п. 1 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» надано роз`яснення, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Tlascu and Others v. Moldova and Russia»), де, грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Згідно ст. ст. 77,78,89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заявника щодо встановлення факту народження дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна.
На підставі викладеного та положень ст.ст. 12, 81, 89, 263- 265, 268, 272, 293, 315, 317, 354, 430 ЦПК України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України (зі змінами)», суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), заінтересована особа: Роменський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) (місцезнаходження : 42000, Сумська область, м. Ромни, бульв. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 41855333) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Держава Україна, зазначивши відомості про батьків: батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець міста Ромни Сумської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; мати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянка України, уродженка міста Ромни Сумської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або в разі розгляду справи ( вирішення питання ) без повідомлення ( виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення..
Повний текст рішення складений 28.09.2020.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина