Рішення № 91826972, 28.09.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
560/4681/20
Номер документу
91826972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4681/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до МВС України, Управління МВС України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення МВС України, викладене у висновку від 28.08.2017, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов`язати МВС України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 (далі по тексту - Порядок №850).

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що отримав ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в ОВС. МВС України на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.07.2017 у справі №822/1545/17 повторно розглянуло заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги та затвердило висновок про відмову у призначенні такої допомоги з посиланням на пункт 4 Порядку №850. Вважає вказаний висновок протиправним, оскільки норма пункту 4 Порядку №850 не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності після встановлення відсотку втрати працездатності. Просив позов задоволити.

МВС України у відзиві на позов зазначило, що у позивача після первинного огляду до повторного огляду пройшло більше двох років, тому правові підстави для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 відсутні. Також відповідач вказав, що МВС України належать дискреційні повноваження щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги або прийняття рішення про відмову у такому призначенні. Просив у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області зазначила, що лише повідомила позивача про результат розгляду його заяви. Тобто, ліквідаційна комісія не відмовляла позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до вимог Порядку №850 такі повноваження належать МВС України. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 25.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в ОВС з 01.08.1994 по 25.08.2010.

Відповідно до довідки МСЕК серії АВ від 24.05.2013 №0154772 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності до 01.06.2016 року (захворювання, пов`язане з проходженням служби в ОВС).

В подальшому, за результатами переогляду позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 01.06.2016, що підтверджується довідкою МСЕК АВ від 21.11.2016 №0862343.

20.02.2017 позивач звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановлення ІІ групи інвалідності.

Листом від 05.04.2017 № 15/2-11139 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повернув позивачу без розгляду вказані матеріали як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства та повідомив, що з часу первинного встановлення позивачу втрати працездатності пройшло більше двох років, що за умовами пункту 4 Порядку №850 не дає йому права на отримання грошової допомоги у більшому розмірі.

Позивач оскаржив вказану відмову до суду.

Постановою від 03.07.2017 у справі №822/1545/17, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.12.2017 та постановою Верховного Суду від 23.06.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд зобов`язав МВС України розглянути матеріали (висновок) про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України від 20.12.1990 №565-ХІІ "Про міліцію", а також Порядку №850 та прийняти відповідне рішення, передбачене Порядком №850.

На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.07.2017 у справі №822/1545/17 ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області розглянула заяву позивача, склала висновок про призначення одноразової грошової допомоги та надіслала цей висновок до МВС України.

Листом від 13.08.2020 №29/М-116 Управління МВС в Хмельницькій області повідомило, що МВС України повторно розглянуло заяву позивача та затвердило висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Вважаючи спірний висновок протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

До набрання чинності Законом України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", тобто до 07.11.2015, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком №850.

За змістом статті 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності ІІ групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IIІ групи.

Днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пункту 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:

- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку №850, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 Порядку №850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених пунктом 14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Згідно з пунктом 14 Порядку №850 призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Тобто, ці підстави є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.

На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.07.2017 у справі №822/1545/17 МВС України повторно розглянуло висновок та додані до нього документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та затвердило висновок про відмову в призначенні такої допомоги.

Підставою для відмови слугувала та обставина, що первинне встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності та відповідного ступеню втрати працездатності відбулось 24.05.2013 (виплачена одноразова грошова в розмірі 33579,00 грн), при повторному огляді встановлена ІІ група інвалідності та відповідний ступінь втрати працездатності 01.06.2016, що перевищує встановлений Порядком №850 дворічний термін.

Пунктом 4 Порядку №850 визначено, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Згідно з пунктом 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".

Відповідно до пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Таким чином, за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" відповідно до Порядку №850, який діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

При цьому, Законом України "Про міліцію" не встановлені обмеження щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку №850. Вказана норма Порядку №850 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Також цей пункт Порядку не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №808/1866/16, від 01.08.2018 у справі №750/5060/17, від 18.10.2018 у справі №369/13187/17, від 19.09.2018 у справі №530/1280/17, від 28.03.2019 у справі №296/10138/16-а.

За таких обставин, рішення МВС України, викладене у висновку від 28.08.2017, про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги є протиправним.

Водночас, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Для призначення і виплати спірної одноразової грошової допомоги позивач подав необхідні документи, проте в призначенні такої допомоги останньому відповідач відмовив протиправно та за відсутності законних підстав для прийняття спірного рішення. При цьому, така відмова відповідачем вчинена неодноразово, незважаючи на попередні рішення судів з цього приводу.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням з інвалідності ІІ групи, відповідно до Порядку №850.

За таких обставин, позов слід задоволити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України, викладене у висновку від 28.08.2017, про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі ліквідаційної комісії (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08592336) Головуючий суддя О.Л. Польовий