Рішення № 91816220, 28.09.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
580/2757/20
Номер документу
91816220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року справа № 580/2757/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною і скасувати відмову відповідача в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка,) позивачу в АДРЕСА_1 , оформлену листом від 27.01.2020 №25/0129/3048;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути питання щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) позивачу в АДРЕСА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 2007 року придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням сесії Черкаської міської ради від 02.10.2019, позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 0,0380 га, у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), однак відповідачем відмовлено у погодженні проекту землеустрою. Вказану відмову відповідача, викладену у листі від 27.01.2020 №25/0129/3048, позивач вважає прототиправною.

Ухвалою суду від 27.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечуючи проти позову, відповідачем подано до суду 14.08.2020 відзиви, в якому вказано, що позовні вимоги є необгрунтованими, оскільки відповідно до генерального плану міста та плану зонування території міста Черкаси на вищезазначеній земельній ділянці не передбачено будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд. Також відповідачем зазначено, що замовлено розроблення проекту містобудівної документації - Внесення змін до генерального плану міста Черкаси, який передбачає, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 належить до території садибної житлової забудови, тобто після затвердження актуалізації генерального плану міста Черкаси можливий повторний розгляд вказаного проекту землеустрою.

25.09.2020 суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд справи здійснюється у перший робочий день після відпустки - 28.09.2020.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 18.05.2007 позивач є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

13.08.2019 позивач звернувся до Черкаської міської ради з заявою щодо безоплатної передачі у приватну власність земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Рішенням сесії Черкаської міської ради від 02.10.2019 № 2-5113 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 0,0380 га безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

У вказаному рішенні зазначено, що згідно з висновком управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування № 41942-в від 11.06.2019 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов`язані із реалізацією містобудівної документацієї та із розташуванням в межах охоронної зони пам`яток архіології «Зони городищ зарубинецької культури», а також заповідної території «черкаські берегові схили».

Відповідно до п. 2 рішення від 02.10.2019 № 2-5113 дозвіл на розробку документації із землеустрою надається за умови позитивного висновку служби охорони культурної спадщини.

Позивачем отримано від Департаменту культури та взаємозв`язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації висновок від 28.12.2019 № 02/01-03-09/1262/02/01-03-09 щодо погодження проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки у власність площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у АДРЕСА_1 .

На замовлення позивача та на підставі рішення від 02.10.2019 № 2-5113, сертифікованим інженером-землевпорядником розроблено проект землеустрою.

14.01.2020 позивач звернувся до відповідача з листом щодо погодження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0380 га у власність по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Листом від 27.01.2020 № 25/0129/3048 відповідач повідомив позивача, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513, земельна ділянка, на яку претендує позивач, належить до рекреаційної зони озеленення територій загального користування «Р-3 (Ж-1)» та зони «ТР-3» - зона транспортної інфраструктури, до неї відносяться території вулиць, майданів (в межах червоних ліній), в яких не передбачено будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд. Згідно з генеральним планом міста, затвердженим рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 № 3-505, на вищезазначеній земельній ділянці передбачена реконструкція садибної забудови під зелені насадження та вулично-дорожня мережа. Враховуючи невідповідність містобудівної документації, відповідач відмовив у погодження вказаного проекту землеустрою, вказавши, що після затвердження актуалізації генерального плану міста можливий повторний розгляд проекту.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (далі - ЗУ України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовано Законом України «Про землеустрій» № 858-ІV від 22.05.2003.

Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об`єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок передбачені статтею 186-1 ЗК України.

Відповідно до статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 2 статті 186-1 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Органи, зазначені в ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Органам, зазначеним у ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, у визначений законом строк.

Відповідно до частини 8 статті 186-1 ЗК України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій статті 186-1 ЗК України, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

З аналізу наведених норм вбачається, що за загальним правилом проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки перш за все має бути розглянуто; в разі не усунення недоліків, на яких наголошено у попередньому висновку, у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути відмовлено.

Як встановлено з матеріалів справи, лист відповідача від 27.01.2020 №25/0129/3048 фактично є висновком щодо відмови позивачу у погодженні проекту землеустрою.

Підставою для відмови є те, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, земельна ділянка по АДРЕСА_1 належить до рекреаційної зони озеленення територій загального користування «Р-3 (Ж-1)» та зони «ТР-3» - зона транспортної інфраструктури, до неї відносяться території вулиць, майданів (в межах червоних ліній), на якій не передбачено будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд. На вищезазначеній земельній ділянці передбачена реконструкція садибної забудови під зелені насадження та вулично-дорожня мережа.

Враховуючи викладене вище суд зазначає, що даний лист не відповідає вимогам ЗК України щодо форми та змісту висновку про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а посилання відповідача на те, що на земельній ділянці по АДРЕСА_1 передбачено реконструкцію садибної забудови під зелені насадження є лише у перспективі і можливо тільки після припинення права власності у громадян на земельні ділянки.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд висновує, що позивачу протиправно відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка,) в АДРЕСА_1 .

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 840 грн 80 коп., що підтверджується квитанцією № 0.0.1629817909.1 від 25.02.2020.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840 грн 80 коп. належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 38715770) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною і скасувати відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови в погодженні ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 , оформлену листом від 27.01.2020 №25/0129/3048.

Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 0,0380 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Черкаської міської ради від 02.10.2019 № 2-5113.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 копійок.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький