Рішення № 91816210, 15.09.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2020
Номер справи
2340/4486/18
Номер документу
91816210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2020 року справа № 2340/4486/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Кучеренко І.О.,

представника позивача – Пилипенка Р.Б. (за ордером),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом комунального некомерційного підприємства «Золотоніська районна багатопрофільна лікарня» Золотоніської районної ради до виконавчого комітету Золотоніської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - приватне підприємство «Сільвер Фуд», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство «Міський водоканал» про визнання незаконними та скасування рішень про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша»,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось комунальне некомерційне підприємство «Золотоніська районна багатопрофільна лікарня» Золотоніської районної ради з позовною заявою до виконавчого комітету Золотоніської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - приватне підприємство «Сільвер Фуд», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство «Міський водоканал, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 20.06.2018 №203 «Про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша»;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 21.02.2019 №73 «Про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша»

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2019 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року, закрито провадження у адміністративній справі №2340/4486/18 на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України.

Постановою Верховного Суду від 17.03.2020 ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2019 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року - скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду.

Дана адміністративна справа надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду 23.03.2020 та передана шляхом автоматизованого розподілу судді Гайдаш В.А. та ухвалою суду від 30.03.2020 прийнято її до свого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення підлягають до скасування, оскільки відповідачем порушено процедуру прийняття проектів регуляторних нормативно-правових актів, їх оприлюднення. Крім того, вказані Місцеві правила прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша суперечать Правилам приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормові скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення, затвердженим наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву на позов суд не повідомив, тому, у відповідності до ч.4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання відповідачем письмового відзиву на позов кваліфікується судом, як визнання позову.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - приватне підприємство «Сільвер Фуд» в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності, надав до суду письмові пояснення на позов, згідно яких просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство «Міський водоканал» в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності, надав до суду письмові пояснення на позов, згідно яких просив суд у задоволенні позову відмовити повністю та зазначив, що з 01.03.2019 скасовано дію попереднього рішення від 20.06.2018 №203 «Про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша», тому станом на час розгляду справи права позивача зазначеним рішенням не порушено.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 20.06.2018 №203 затверджено «Місцеві правила прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша».

Рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 21.02.2019 №73 затверджено «Місцеві правила прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша» та скасовано з 01.03.2019 дію попереднього рішення від 20.06.2018 №203 «Про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша».

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №1160-IV) регуляторним актом є акт прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом

Таким чином, оскаржувані рішення виконавчого комітету Золотоніської міської ради про затвердження «Місцевих правил приймання стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша» є регуляторними актами, які регулюють господарські відносини у сфері приймання КП «Міський водоканал» стічних вод від підприємств (установ, організацій) міста Золотоноша.

Згідно з пунктом 1.4 розділу 1 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №35/5 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб`єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має не персоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.

Відповідно до ст. 8 Закону №1160-ІV стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій. Розробник проекту регуляторного акта при підготовці аналізу регуляторного впливу повинен: визначити та проаналізувати проблему, яку пропонується розв`язати шляхом державного регулювання господарських відносин, а також оцінити важливість цієї проблеми; обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв`язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання; обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв`язана за допомогою діючих регуляторних актів, та розглянути можливість внесення змін до них; визначити очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі здійснити розрахунок очікуваних витрат та вигод суб`єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта; визначити цілі державного регулювання; визначити та оцінити усі прийнятні альтернативні способи досягнення встановлених цілей, у тому числі ті з них, які не передбачають безпосереднього державного регулювання господарських відносин; аргументувати переваги обраного способу досягнення встановлених цілей; описати механізми і заходи, які забезпечать розв`язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта; обґрунтувати можливість досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта; обґрунтовано довести, що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб`єктів господарювання, громадян та держави; обґрунтовано довести, що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та/або вигоди не можуть бути кількісно визначені; оцінити можливість впровадження та виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги; оцінити ризик впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта; обґрунтувати запропонований строк чинності регуляторного акта; визначити показники результативності регуляторного акта; визначити заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

Якщо проект регуляторного акта одночасно містить норми, що регулюють господарські відносини або адміністративні відносини між регуляторними органами чи іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, та норми, що регулюють інші суспільні відносини, а також індивідуально-конкретні приписи, то аналіз регуляторного впливу готується лише щодо норм, які регулюють господарські відносини або адміністративні відносини між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання.

Методика підготовки аналізу регуляторного впливу для застосування Національним банком України затверджується спільно Кабінетом Міністрів України та Національним банком України, а методика підготовки аналізу регуляторного впливу для застосування іншими розробниками проектів регуляторних актів - Кабінетом Міністрів України. Методика підготовки аналізу регуляторного впливу є обов`язковою для застосування розробниками проектів регуляторних актів.

Аналіз регуляторного впливу підписується розробником проекту регуляторного акта, а в разі якщо розробником проекту є регуляторний орган, інший орган, установа чи організація - керівником цього органу, установи чи організації.

Із матеріалів справи судом встановлено, що проекти рішень відповідача від 20.06.2018 №203 та від 21.02.2019 №73 про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша» не були внесені регуляторним органом до планів діяльності на 2018 рік та 2019 рік, відповідно.

Відповідно до ст. 13 Закону №1160-ІV план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Звіт про відстеження результативності регуляторного акта оприлюднюється шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації регуляторного органу, який прийняв цей регуляторний акт, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці цього регуляторного органу в мережі Інтернет.

При визначенні регуляторними органами друкованих засобів масової інформації, в яких публікуються документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті: надається перевага офіційним друкованим засобам масової інформації; забезпечується відповідність сфери компетенції регуляторного органу на відповідній території сфері розповсюдження друкованого засобу масової інформації.

Якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади.

Витрати, пов`язані з оприлюдненням документів, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, фінансуються за рахунок розробників проектів регуляторних актів або регуляторних органів, які оприлюднюють ці документи.

Судом встановлено, що проекти Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша не були оприлюднені у засобах масової інформації або шляхом розміщення на офіційній сторінці Золотоніської міської ради (http://zolo.gov.ua), або у мережі Інтернет, що є порушенням порядку прийняття регуляторних нормативно-правових актів, відповідно, позбавило позивача можливості прийняти участь у обговоренні цих проектів, надання зауважень, пропозицій.

Крім того, із листа виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 28.01.2019 №257 судом встановлено, що у відповідача відсутні письмові відомості та копії підтверджуючих документів щодо оприлюднення в засобах масової інформації або на офіційній сторінці Золотоніського міськвиконкому проекту рішення виконавчого комітету про затвердження Місцевих правил приймання стічних вод до системи водовідведення за 2018 рік, відсутній План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік та аналіз регуляторного впливу рішення Золотоніського міськвиконкому від 20.06.2018 №203.

Згідно пп. 2 п. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно ч. 1 ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Відповідно до ч.. 6, 11, 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Із матеріалів справи судом встановлено, що проекти оскаржуваних рішень від 20.06.2018 №203 та від 21.02.2019 №73 не були у встановленому порядку та завчасно оприлюднені виконавчим комітетом Золотоніської міської ради.

Відповідно до ст. 7 Закону №1160-IV регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів. Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження. Якщо регуляторний орган готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого цим регуляторним органом плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, цей орган повинен внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд до цього регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.

Судом встановлено, що у матеріалах адміністративної справи відсутні докази оприлюднення Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, що суперечить приписам ст. 7 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно ч. 7 ст. 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.

Разом з цим, виконавчим комітетом Золотоніської міської ради не забезпечено вільний доступ юридичних осіб, зокрема, позивача, до розробки й затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша, що позбавило позивача можливості вносити свої пропозиції чи зауваження з приводу окремих положень вказаного нормативного акту, який стосується діяльності комунального некомерційного підприємства «Золотоніська районна багатопрофільна лікарня» Золотоніської районної ради.

До того ж відповідачем не надано до матеріалів адміністративної справи жодного звіту про проведене громадське обговорення проекту Місцевих правил приймання стічних вод у систему водовідведення м. Золотоноша.

Відповідно до п. 26 Порядку проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 №989 (далі – Порядок №989), розглядаючи звіт з оцінки впливу на довкілля та готуючи висновок з оцінки впливу на довкілля, уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган розглядає, повністю враховує, частково враховує або обґрунтовано відхиляє усі зауваження і пропозиції, отримані в ході громадських слухань та протягом усього строку громадського обговорення. Уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган складає таблицю із зазначенням інформації про повне врахування, часткове врахування або обґрунтоване відхилення отриманих під час громадського обговорення зауважень і пропозицій.

Відповідно до п. 27 Порядку №989 протоколи громадських слухань з усіма додатками та таблиця врахування зауважень і пропозицій громадськості включаються уповноваженим центральним органом або уповноваженим територіальним органом до звіту про громадське обговорення. Звіт про громадське обговорення вноситься уповноваженим центральним органом або уповноваженим територіальним органом до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля одночасно з висновком з оцінки впливу на довкілля.

Судом встановлено, що виконавчим комітетом Золотоніської міської ради не було організовано громадські слухання у процесі оцінки впливу на довкілля під час прийняття Місцевих правил приймання стічних вод у систему водовідведення м. Золотоноша, тобто, не приймалися відповідні пропозиції та зауваження від громадськості.

Таким чином, недотримання виконавчим комітетом Золотоніської міської ради процедури розробки проектів регуляторних нормативно-правових актів під час затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша (рішення від 20.06.2018 №203 та від 21.02.2019 №73), процедури оприлюднення їх проектів, ненадання можливості прийняти участь в обговоренні проектів та наданні своїх пропозицій, призвело до порушення прав та інтересів позивача, як медичного закладу, який здійснює скиди стічних вод у систему водовідведення м. Золотоноша.

Крім того, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі – Наказ №316).

Відповідності до п. п. 1-4 Наказу №316 правила розроблено з метою: захисту здоров`я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд; запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств; гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів; гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище; гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб. Ці правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди. Терміни, використані у цих правилах, вживаються в таких значеннях: виробник - суб`єкт господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод); вимоги до скиду стічних вод - вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які споживач скидає до системи централізованого водовідведення населеного пункту, склад і зміст, порядок надання яких визначено цими Правилами та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту (далі - місцеві правила приймання); договір - договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення; залповий скид до системи централізованого водовідведення - скид стічних вод з концентраціями забруднюючих речовин, що перевищують більш як у 20 разів допустимі величини показників, визначені в місцевих правилах приймання, та/або з перевищенням обсягів стічних вод, визначених для конкретного споживача. Інші терміни, що використовуються у цих Правилах, вживаються у значеннях, наведених у Водному кодексі України, Законі України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та Правилах користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року №90, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року за №936/15627. На підставі цих правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів.

Судом також встановлено, що положення Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша (рішення від 20.06.2018 №203) не у повній мірі відповідають приписам, які зазначені у Наказі №316, зокрема: Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша у таблиці №1 передбачено речовину «Залізо», ГДК якого 0,5 мг/л, однак Наказом №316 передбачено показник «Залізо», ГДК якого 3,0 мг/дм3; Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша передбачено речовину «Сульфати», ГДК -70,0 мг/л, однак Наказом №316 передбачено показник «Сульфати», ГДК якого- 400 мг/дм3; Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша передбачено речовину «Азот амонійний», ГДК -14,0 мг/л, однак Наказом №316 передбачено показник «Азот» (сума азоту органічного та амонійного), ГДК якого -50,0 мг/дм3; Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша передбачено речовини «Нітрати», «Нітрити», «Фосфати», «Мінералізація», однак у Наказі №316 взагалі відсутні вказані показники; Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша передбачено речовину «РН» , ГДК - 6,5-8,5, однак Наказом №316 передбаченого показник «Реакція середовища» (рН) 6,5 -9,0 од.

Крім того Місцевими правилами прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша передбачено процедуру відбору проб, де в другому абзаці вказано, що за результатами відбору проб стічних вод споживача, складається Акт про відбір для лабораторного дослідження стічних вод з фіксуванням інформації, однак всупереч Наказу №316 не передбачено фіксування інформації щодо відібраної проби, а саме: об`єм проби, тип матеріалу тари, її об`єм, процедура попередньої обробки проби, відомості про особу, яка відібрала пробу.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що рішення виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 20.06.2018 №203 та від 21.02.2019 №73 «Про затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша» є протиправними.

Посилання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунального підприємства «Міський водоканал» на те, що з 01.03.2019 скасовано дію попереднього рішення від 20.06.2018 №203 «Про затвердження «Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м.Золотоноша», тому станом на час розгляду справи права позивача зазначеним рішенням не порушено не приймається судом до уваги, оскільки колегія суддів Верховного Суду під час розгляду цієї адміністративної справи №2370/4486/18 у постанові від 17.03.2020 дійшла висновку, що у спірних правовідносинах для поновного захисту та відновлення порушених прав позивача необхідне визнання у судовому порядку протиправним спірного рішення Виконавчого комітету Золотоніської міської ради №203 від 20.06.2018 року «Про затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша».

У зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 20.06.2018 №203 «Про затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша».

Визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 21.02.2019 №73 «Про затвердження Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Золотоніської міської ради на користь комунального некомерційного підприємства «Золотоніська районна багатопрофільна лікарня» Золотоніської районної ради сплачений судовий збір у сумі 3864 (три тисячі вісімсот шістдесят чотири) грн.

Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Золотоніська районна багатопрофільна лікарня» Золотоніської районної ради на користь Державного бюджету України недоплачений судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 25.09.2020.