Рішення № 91816185, 24.09.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2020
Номер справи
580/3288/20
Номер документу
91816185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2020 року справа № 580/3288/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач) в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неврахування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії довідок про заробітну плату за період роботи на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб" від 03.01.1997 № 170, від 03.01.1997 № 171, від 03.01.1997 № 172;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати при розрахунку ОСОБА_1 пенсії довідки про заробітну плату за період роботи на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб" від 03.01.1997 № 170, від 03.01.1997 № 171, від 03.01.1997 № 172;

- судові витрати покласти на відповідача.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач, зазначає, що з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.02.2020 №23000220-9/4642 йому стало відомо, що при розрахунку пенсії відповідачем не враховано довідки про заробітну плату від 03.01.1997 №170, № 171 та №172 за період роботи з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб". Підставою такого не врахування став лист архівного відділу адміністрації муніципальної освіти Чукотського муніципального району від 24.12.2014 №05-05-09/235,236, в якому зазначено, що не підтверджується факт роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб". Таким чином, дії відповідача стосовно не врахування при розрахунку пенсії вказаних довідок за період роботи з 27.05.1974 по 22.04.1992 є неправомірними.

Відповідач 17.09.2020 надав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив з тієї підстави, що відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Разом з тим, листом архівного відділу адміністрації муніципальної освіти Чукотського муніципального району від 24.12.2014 №05-05-09/235,236, не підтверджується факт роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб". Отже відсутні підстави для врахування при розрахунку пенсії довідок про заробітну плату від 03.01.1997 № 170, № 171 та № 172 за період роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб".

Ухвалою суду від 25.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

07.04.2016 постановою Соснівського районного суду м. Черкаси у справі №712/13904/15-а, яка набрала законної сили, задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси про визнання дій протиправними та зобов`язання до відновлення виплати пенсії. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні пенсійних виплат з урахуванням пільгового стажу його роботи на підприємствах «Лаврентіяремтехснаб» з 27.05.1974 року по 22.04.1992 рік, МОРП «Чукотторг» з 23.04.1992 року по 30.03.1993 рік, АОЗТ «Чукотторг» з 30.03.1993 року по 15.07.1995 рік с. Лаврентія Чукотського району Чукотського автономного округу Російської Федерації. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси відновити ОСОБА_1 пенсійні виплати з урахуванням пільгового стажу його роботи на підприємствах «Лаврентіяремтехснаб» з 27.05.1974 року по 22.04.1992 рік, МОРП «Чукотторг» з 23.04.1992 року по 30.03.1993 рік, АОЗТ «Чукотторг» з 30.03.1993 року по 15.07.1995 рік с. Лаврентія Чукотського району Чукотського автономного округу Російської Федерації.

На виконання вказаного рішення суду, розпорядженням від 01.11.2016 позивачу з 18.06.2015 було поновлено пенсію.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.02.2020 №23000220-9/4642 позивачу стало відомо, що при розрахунку пенсії відповідачем не враховано довідки про заробітну плату від 03.01.1997 №170, № 171 та №172 за період роботи з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб". Підставою такого не врахування став лист архівного відділу адміністрації муніципальної освіти Чукотського муніципального району від 24.12.2014 №05-05-09/235,236, в якому зазначено, що не підтверджується факт роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб".

Вважаючи такі дії відповідача стосовно не врахування при розрахунку пенсії вказаних довідок за період роботи з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб", позивач звернулась із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням наданих суду доказів, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Основного Закону визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 названого Закону визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

За змістом пункту "а" частини першої статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з частиною першою статті 44 названого Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

А частиною третьою цієї статті визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За приписами частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до частини другої цієї статті, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 26.04.17 №9-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

За змістом пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Спір у даній справі стосується наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб" відповідно довідок від 03.01.1997 № 170, № 171 та № 172 .

Під час вирішення питання правомірності неврахування відповідачем відомостей наведених довідок суд виходить із наступного.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи за умови підтвердження необхідних для призначення (перерахунку) пенсії обставин, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Суд також зазначає, що відсутність у пенсійного органу можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, не є безумовною підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

До того ж, як вже зазначалось вище, відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками, Верховного Суду, викладеними у постанові від 26.11.2019 року по справі №607/3122/17.

Враховуючи, що записами у трудовій книжці (а.с.9) в сукупності з наявними в матеріалах справи довідкою № 22, підтверджено період роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб", то відповідач зобов`язаний включити цей період при розрахунку пенсії позивача та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

А отже безпідставними є твердження відповідача, що оскільки листом архівного відділу адміністрації муніципальної освіти Чукотського муніципального району від 24.12.2014 №05-05-09/235,236, не підтверджується факт роботи позивача з 27.05.1974 по 22.04.1992 на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб", тому відсутні підстави для врахування при розрахунку пенсії довідок про заробітну плату від 03.01.1997 № 170, № 171 та № 172.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неврахування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії довідок про заробітну плату за період роботи на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб" від 03.01.1997 № 170, від 03.01.1997 № 171, від 03.01.1997 № 172.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) врахувати при розрахунку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії довідки про заробітну плату за період роботи на підприємстві "Лаврентіяремтехснаб" від 03.01.1997 № 170, від 03.01.1997 № 171, від 03.01.1997 № 172.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя С.М. Гарань