
Справа № 560/1051/20
РІШЕННЯ
іменем України
22 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В.,
за участю:секретаря судового засідання Голуб О.Р. представника відповідача: Чубко Л.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасування податкові повідомлення-рішення: №0018375506 від 21.11.2018; №16968-5506-2214 від 06.05.2019; №16969-5506-2214 від 06.05.2019; №1056756-1304-2214 від 22.03.2018; №981-25 від 06.10.2014.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу визначена заборгованість за платежем орендна плата з фізичних осіб. Зазначає, що відповідно до рішення Славутського міськрайонного суду від 16.09.2016 договір купівлі продажу цілісного майнового комплексу об`єктів нерухомого майна Славутського паливного складу (будівлі авто вагової з адмінкімнатами, загальною площею 66,4 кв.м та гаражів загальною площею 182,5 кв.м.) визнано недійсним.
Разом з тим, на думку позивача з 16.09.2016 він не є власником нерухомого майна, яке було придбане за договором купівлі продажу, тому, відповідно і земельна ділянка яка була у його користуванні за договором оренди землі, також вибула з користування ОСОБА_1 .
Позивач в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти заявлених позовних вимог, правову позицію виклала у поданому до суду відзиві, згідно якого вказує, що між Славутською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди землі. Вказаний договір зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.07.2013. Тобто саме і цього моменту у позивача виник обов`язок щодо стати орендної плати. Договір оренди станом на дату винесення податкових повідомлень-рішень не припинений, тому відповідач вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення винесені у відповідності до вимог законодавства, тому є правомірними. Просить відмовити у задоволені позовних вимог повністю.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 25.02.2020 суд залишив без руху подану позовну заяву з підстав невідповідності вимогам, встановлених статтями 160, 161 КАС України та обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду.
Згідно ухвали від 04.03.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив її до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою від 27.03.2020 суд вирішив замінити Головне управління ДФС України у Хмельницькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС України у Хмельницькій області.
Згідно ухвали від 01.04.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалами від 16.04.2020 та від 30.04.2020 суд відкладав розгляд справи у зв`язку із встановленням на всій території України карантину.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 30.04.2013 між Спільними територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради від імені якої діє Хмельницька філія Товарної біржі "Універсальна земельна товарна біржа "Придніпровська" (Продавець) з однієї сторони та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Покупець) з іншої сторони було укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого продавець зобов`язався передати покупцю у власність цілісний майновий комплекс об`єктів нерухомого майна Славутського паливного складу (будівлі авто вагової з адмінкімнатами, загальною площею 66,4 кв.м та гаражів загальною площею 182,5 кв.м.) які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , а також стрілочний перевод, естакаду 73 м.п., під`їзну залізничну колію 211 м.п., майданчик з твердим покриттям 10100 кв.м, благоустрій 200,0 кв.м.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (від 30.04.2013) - ОСОБА_1 є власником цілісного майнового комплексу об`єктів нерухомого майна Славутського паливного складу на підставі договору купівлі продажу від 30.04.2013.
Разом з тим, 09.07.2013 між Славутською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі, відповідно до якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 20880 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки №6810600000:03:006:0066. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна - капітальні споруди, інші об`єкти інфраструктури - відсутні. Земельна ділянка передається в оренду без будівлі відповідно до пункту 3.
Договір укладено на 5 (п`ять) років. Орендна плаза вноситься орендарем у формі та розмірі, яка становить 3% від нормативної грошової оцінки 63097,28 грн.
Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.07.2013 ОСОБА_1 - орендар строком на 5 років, договір оренди від 09.07.2013.
Згідно Додаткової угоди від 06.07.2018 №321 продовжено термін дії даного договору на 15 років та згідно Додаткової угоди від 12.03.2019 змінено нормативно грошову оцінку даної земельної ділянки.
Рішенням Славутського міськрайонного суду від 16.09.2016 у справі № 682/1182/16-ц - договір купівлі продажу нерухомого майна - цілісного майнового комплексу об`єктів нерухомого майна Славутського паливного складу: будівлі авто вагової з адмінкімнатами, загальною площею 66,4 кв.м., гаражів , загальною пложею 182,5 кв.м: стрілочний перевод : естакаду - 73 м.п. : під`їзду залізничну колію - 211 м.п. майданчик з твердим покриттям 10100 кв. м., благоустрій 200 кв.м. розташованого в АДРЕСА_1 , укладеного 30.04.2013 між територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької обласної ради, від імені якої діяла Хмельницька філія Товарної біржі "Універсальна земельна товарна біржа "Придніпровська" та ОСОБА_1 - визнано недійсним.
Ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 26.12.2016 апеляційна скарга ОСОБА_1 відхилена, Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 16.09.2016 залишена без змін.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області винесені податкові повідомлення-рішення:
- від 22.03.2018 №1056756-1304-2214 про визначення податкового зобов`язання в сумі 61986,06 грн. за платежем - орендна плата з фізичних осіб;
- від 21.11.2018 №0018375506 про наявність заборгованості в сумі 36142,10 грн. як штрафна санкція за порушення строку сплати грошового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за результатом проведеної камеральної перевірки від 21.11.2018;
- від 06.05.2015 №16968-5506-2214, яким визначене податкове зобов`язання в сумі 57162,74 грн. за платежем - орендна плата з фізичних осіб
- від 06.05.2015 №16969-5506-2214, згідно якого визначене податкове зобов`язання в сумі 195855,30 грн. за платежем - орендна плата з фізичних осіб;
Вважаючи, що дані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платники земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати здійснюється відповідно до положень розділу XII Податковою кодексу України.
Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 288.2 та 288.3 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. При цьому річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, визначеною даною статтею Податкового кодексу України (пункти 288.4 та 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктами 285.1 та 285.2 статті 285 Податкового кодексу базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяці.
Відповідно до пунктів 287.1, 287.2, 287.5 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно вище вказаних норм чинного законодавства випливає, що землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Разом з тим, днем виникнення права користування земельною ділянкою є дата реєстрації договору оренди.
Порядок і підстави припинення договору оренди землі визначаються спеціальними нормами законодавства. Так, статтею 31 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-ХІV встановлені підстави припинення договору оренди землі, а саме такими підставами є:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- смерть фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
- ліквідація юридичної особи-орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
- припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Разом з тим необхідно зазначити, що згідно норм пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.01.2004 № 1952-IV (далі - Закон) встановлено, що речові права, похідні від права власності, зокрема право оренди (суборенди) земельної ділянки, підлягають державній реєстрації прав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майна (далі-Державний реєстр прав).
Статтею 27 Закону встановлено підстави для державної реєстрації прав. Зокрема, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Згідно пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
З наведених правових норм вбачається, що право оренди земельної ділянки набувається та припиняється відповідно до діючого законодавства, яким визначено, що право оренди земельної ділянки та його припинення виникає з моменту державної реєстрації цього права.
З наведеного вбачається, що до моменту державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки, факт припинення права оренди, як речового права на нерухоме майно, не вважається офіційно визнаним та підтвердженим державою Україна, а отже тягне за собою наявність обов`язків по сплаті орендної плати, як плати за користування.
Як встановив суд, 09.07.2013 між Славутською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі, відповідно до якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 20880 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки №6810600000:03:006:0066. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна - капітальні споруди, інші об`єкти інфраструктури - відсутні. Земельна ділянка передається в оренду без будівлі відповідно до пункту 3.
Договір укладено на 5 (п`ять) років. Орендна плаза вноситься орендарем у формі та розмірі: Річна орендна плата за земельну ділянку становить 3% від нормативної грошової оцінки 63097,28 грн.
Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.07.2013 ОСОБА_1 - орендар строком на 5 років, договір оренди від 09.07.2013.
Згідно Додаткової угоди від 06.07.2018 №321 продовжено термін дії даного договору на 15 років та згідно Додаткової угоди від 12.03.2019 змінено нормативно грошову оцінку даної земельної ділянки.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для нарахування ОСОБА_1 вказаної суми податкового зобов`язання є договір оренди земельної ділянки від 09.07.201, укладений між ОСОБА_1 (Орендар) та Славутською міською радою (Орендодавець), який укладено на 5 (п`ять) років, а також Додаткова угоди від 06.07.2018 №321, якою продовжено термін дії даного договору на 15 років, Додаткова угода від 12.03.2019, якою змінено нормативно грошову оцінку даної земельної ділянки, орендованої позивачем.
Згідно матеріалів справи, а саме витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки не здійснено.
Враховуючи викладе, суд робить висновок, що договір оренди землі від 09.07.2013 станом на день прийняття спірних повідомлень-рішень не припинений, такий договір є чинним, та строк його дії продовжений на 15 років згідно Додаткової угоди від 06.07.2018 №321.
Жодної інформації та документального підтвердження, щодо офіційною припинення договору оренди, а також державної реєстрації припинення договору оренди землі позивачем не надано.
Разом з тим, відповідальність за несплату самостійно визначеного грошового зобов`язання протягом граничних строків передбачена пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує суми узгодженого грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу,
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Як встановив суд, камеральною перевіркою встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачені позивачем узгоджені суми податкових зобов`язань по орендній платі.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірності прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 вересня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Головуючий суддя В.В. Матущак