Рішення № 91811696, 28.09.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
560/2386/20
Номер документу
91811696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2386/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування запису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.02.2005 про проведення державної реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на момент внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру оскаржуваного запису, а саме 26.02.2005, підставою для внесення відомостей про державну реєстрацію фізичною особою - підприємцем повинна була бути лише подана реєстраційна картка, якої він не подавав.

До того ж, на момент внесення такого запису існувало рішення Господарського суду Хмельницької області від 02.11.2004 про скасування державної реєстрації позивача фізичною особою - підприємцем та припинення підприємницької діяльності.

Ухвалою суду від 04.06.2020 відкрито провадження у справі. Також цією ухвалою витребувано у Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області копії матеріалів реєстраційної справи щодо державної реєстрації ОСОБА_1 26.02.2005 фізичною особою-підприємцем.

Ухвалою суду від 17.08.2020 повторно витребувано у Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області докази.

Правом подання відзиву на позов відповідач не скористався.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові від 03.07.2002 серії НОМЕР_1 , виданим відділом РАГС Красилівського РУЮ Хмельницької області, ОСОБА_1 перемінив прізвище, ім`я на ОСОБА_2 .

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 02.11.2004 року по справі № 9/3708 скасовано державну реєстрацію, припинивши підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 .

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.11.2019, щодо ОСОБА_2 наявні наступні записи:

1) 26.02.2005 державним реєстратором Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області здійснено включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 ;

2) 26.02.2005 за 26600280000000232 державним реєстратором Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області здійснено внесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов`язано з її банкрутством;

3) 10.12.2019 за №26600100002000232 державним реєстратором Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов`язано з її банкрутством.

На виконання ухвали суду від 17.08.2020 надійшов лист Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області за №41/10-43-2368/2020 від 27.08.2020, в якому повідомлено, що державним реєстратором на виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 02.11.2004, яке набрало законної сили 12.11.2004, було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 .

Згідно листа Красилівської районної державної адміністрації від 23.12.2019 №П/406-04/15 згідно номера облікової картки платника податків НОМЕР_2 громадянин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 явля ються однією фізичною особою.

Позивачем також надано копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого ОСОБА_1 Красилівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 01.10.2005. 05.10.2005 ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) видано картку фізичної особи - платника податків.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

З 01.07.2004 набрав чинності Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно із статтею 4 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного Державного Реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов`язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

Отже, включення відомостей про діючих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які були створені та зареєстровані до 01.07.2004, повинно було відбуватись виключно на підставі поданих реєстраційних карток юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Тому на момент внесення державним реєстратором 26.02.2005 запису про включення відомостей про позивача фізичною особою-підприємцем до Єдиного державного реєстру, підставою для внесення таких відомостей мала б слугувати реєстраційна картка позивача, яка б підтверджувала волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Однак доказів того, що позивач звертався до державного реєстратора Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області з реєстраційною карткою для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру, суду не надано.

Натомість, судом встановлено, що державним реєстратором на виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 02.11.2004, яке набрало законної сили 12.11.2004, було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 .

Отже, на підставі судового рішення від 02.11.2004 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , державним реєстратором 26.02.2005 було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 . Такий запис був чинним до 10.12.2019.

Тому суд дійшов висновку, що державним реєстратором Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області було порушено вимоги чинного на час вчинення реєстраційних дій законодавства, а запис в ЄДР від 26.02.2005 про включення відомостей про ОСОБА_2 як про фізичну особу-підприємця є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.02.2005.

При цьому суд звертає увагу на те, що позивач просить визнати протиправним та скасувати запис від 26.02.2005 про проведення державної реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем. Однак запис від 26.02.2005 стосується не проведення державної реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем, а включення відомостей про ОСОБА_2 як про фізичну особу-підприємця.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, із відображенням дійсного змісту запису від 26.02.2005.

Згідно з частинами 1 та 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020по справі №620/1116/20.

Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області присудити здійснені ним судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.02.2005 про включення відомостей про ОСОБА_2 як про фізичну особу-підприємця.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 вересня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Красилівська районна державна адміністрація Хмельницької області (Майдан Незалежності, 2, м.Красилів, Хмельницька область,31000 , код ЄДРПОУ - 21326527)

Головуючий суддя Д.А. Божук