
Справа № 560/3696/20
РІШЕННЯ
іменем України
28 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) в якому просить зобов`язати Хмельницький районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження №34 від 29 червня 1968 року, складеного виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, виправивши прізвище з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся з заявою до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) із заявою про внесення відповідних змін, однак своїм висновком останній відмовив у задоволенні заяви. А тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач 28.07.2020 подав до суду відзив в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказав, що позивач - ОСОБА_1 20.05.2020 звертався до Хмельницького районного відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №34 від 29.06.1968, складеного виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, а саме: виправити прізвище дитини та батька з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", ім`я дитини з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " та по батькові дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ". Справу про внесення змін до актового запису про народження було розглянуто відповідно до вимог статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 .
Після аналізу документів заявник - ОСОБА_1 отримав висновок Хмельницького районного відділу ДРАЦС від 05.06.2020, яким було відмовлено у задоволенні прохання заявника в частині внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №34 від 29.06.1968, складеному виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, щодо виправлення прізвища дитини та батька з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", оскільки відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності підстав та оскільки в актовому записі про шлюб батьків заявника ОСОБА_7 і ОСОБА_8 №19 від 01.12.1964, складеному виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області прізвище нареченого до та після державної реєстрації шлюбу зазначено " ОСОБА_2 " та як вбачається з повідомлення Державного архіву Хмельницької області №423/01.01-12/2020 від 03.06.2020 актовий запис про народження ОСОБА_9 , який би міг слугувати підтвердженням того, що родове прізвище саме " ОСОБА_2 " (по чоловічій лінії) - не зберігся. Отже, виконати прохання заявника було неможливо через наявні суперечності в представлених заявником та зібраних відділом документах та у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач звернувся з заявою до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) в якій просив зокрема, внести зміни до актового запису про народження №34 від 29.06.1968, складений виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виправивши дитини та батька з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", ім`я дитини з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " та по батькові дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ".
Позивач в травні 2020 року отримав висновок, яким частково було задоволено заяву, зокрема в актовому записі про народження №34 від 29.06.1968, складеного виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області ім`я замість " ОСОБА_3 " виправлено на " ОСОБА_4 ", та по-батькові замість " ОСОБА_5 " виправлено на " ОСОБА_6 ".
Крім того, вказаним висновком позивачу відмовлено в задоволені прохання виправити в актовому записі про народження прізвище дитини та батька з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", так як в актовому записі про шлюб батьків прізвище нареченого (його батька) до та після реєстрації шлюбу зазначено " ОСОБА_2 ", а згідно повідомлення Державного архіву Хмельницької області від 03.06.2020 актовий запис про народження ОСОБА_9 , який би міг слугувати підтвердженням того, що родове прізвище саме " ОСОБА_2 " (по чоловічій лінії) - не зберігся.
Позивачу було повторно видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 05.06.2020 року, в якому прізвище матері дитини вказано " ОСОБА_2 ".
Не погодившись з такою відмовою позивач змушений звернутись до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон).
Частиною 3 статті 9 Закону передбачено, що актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно частини 1 статті 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п.1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Суд встановив, що згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 від 27 лютого 2014 року та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера від 06.08.2001 року прізвище позивача записано " ОСОБА_2 ".
Згідно копії свідоцтва народження виданого повторно на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 серія НОМЕР_1 батько дитини вказано " ОСОБА_7 " та мати дитини " ОСОБА_10 ".
В матеріалах справи міститься копія військового квитка серія НОМЕР_3 від 03.05.1987 виданого на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій підтверджено прізвище позивача " ОСОБА_2 ".
Крім того, відповідно до паспорта громадянина України серія НОМЕР_4 та ідентифікаційного номеру, прізвище батька позивача зазначено " ОСОБА_2 " а не " ОСОБА_2 ".
Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_5 від 01.04.1978 батька позивача ОСОБА_7 прізвище зазначено " ОСОБА_2 ".
Також, відповідно до копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_6 встановлено, що прізвище чоловіка та дружини (після укладення шлюбу) зазначено " ОСОБА_2 " та " ОСОБА_2 ".
Суд звертає увагу відповідача, що у всіх вищевказаних документах, які встановлюють, змінюють або припиняють юридичні факти, прізвище позивача та його батька записано " ОСОБА_2 " а не " ОСОБА_2 ".
Враховуючи наведене вище, дослідивши подані позивачем письмові докази, суд зауважує, що при складанні актового запису про народження №34 від 29.06.1968 виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області допущено помилку у прізвищах дитини та батька дитини " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_2 ".
Суд звертає увагу відповідача на те, що наявними в матеріалах справи доказами (зазначеними вище) позивачем підтверджено та встановлено судом, що у вищезазначеному актовому записі прізвища дитини та батька дитини повинно зазначатись " ОСОБА_2 ", а не " ОСОБА_2 ".
В силу статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене вище, дослідивши подані позивачем письмові докази, суд зауважує, що при складанні актового запису про народження №34 від 29.06.1968, посадовими особами відповідних органів, що мали повноваження на здійснення реєстраційних дій допущено помилку у прізвищі дитини та батька дитини, зокрема під час заповнення відомостей стосовно прізвища, а саме замість " ОСОБА_2 " та " ОСОБА_2 " зазначено " ОСОБА_2 " та " ОСОБА_2 ".
Суд вважає, що позивач мав повне право на відновлення власного немайнового права шляхом внесення до актового запису про народження відповідних змін.
За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року (справа № 802/2236/17-а).
Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Хмельницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження №34 від 29.06.1968, складеного виконавчим комітетом Гвардійської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, виправивши прізвище дитини замість " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 " та прізвище батька дитини замість " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 ) Відповідач:Хмельницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Львівське шосе, 10/1,Хмельницький,Хмельницька область,29016 , ідентифікаційний код - 33332270)
Головуючий суддя О.П. Шевчук