Ухвала суду № 91811597, 25.09.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
540/1442/19
Номер документу
91811597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

______________

УХВАЛА

25 вересня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1442/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Войтовича І.І., розглянувши в письмовому провадженні заяву про заміну сторони у виконавчому листі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 26.06.2019 року,

встановив:

16.09.2020, ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулося до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому листі від 03.12.2019 за №1086 2019 р. у справі №540/1442/19, а саме: замінити боржника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.09.2020, у зв`язку із перебуванням судді Гомельчука С.В. з 21.09.2020 по 30.09.2020, головуючим суддею у справі №540/1442/19 визначено ОСОБА_2 .

Розгляд заяви призначено у судове засідання на 25.09.2020 о 10:30 год.

Представник заявника, у поданій заяві 16.09.2020, просив заяву задовольнити та розглянути в порядку письмового провадження без його участі.

25.09.2020, позивач подав клопотання про відкладення розгляду справи.

25.09.2020, представник Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подав до суду клопотання про розгляд заяви про заміну сторони у виконавчому листі без його участі в порядку письмового провадження.

Представники сторін у судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливе розгляд заяви провести в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву та дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення, винесене Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) 25 червня 2019 року за №0126635113, відносно ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн., шляхом безспірного списання.

Рішення набрало законної сили 13.11.2019 р.

03.12.2019, Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 1086 2019 р.

В обґрунтування поданої заяви, представником ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі зазначено, що у рішенні Херсонського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 та ухвалі П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019, у даній справі, боржником вказане Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Однак, станом на сьогоднішній день, даний орган виконавчої влади перебуває в процесі припинення, що на думку заявка, унеможливлює виконання судових рішень, прийнятих у справі №540/1442/19. Також заявник зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» було постановлено реорганізувати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 227 від 6 березня 2019 року «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», а також Постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» 31 липня 2019 року Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій. На офіційному сайті ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі розміщена інформація про те, що Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі розпочало свою діяльність 29 серпня 2019 року відповідно до наказу ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 03.09.2019 № 6 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі». Інформація доступна за посиланням: https://kherson.tax.gov.ua/media-ark/news- агк/3 9063 6.html. Наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - Положення). Згідно п. 1 Положення Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є територіальним органом Державної податкової служби України, який підпорядковується ДПС. Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є контролюючим органом (органом доходів і зборів). Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Херсонської області. Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Також, заявник звертає увагу на те, що у Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі залишились функції пов`язані з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно - розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції.

Таким чином, права відповідача по справі №540/1442/19 передано до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі тому і належним боржником є Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Розглянувши заяву та дослідивши письмові докази, суд вважає, що заяву про заміну сторони у виконавчому листі по адміністративній справі слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовується також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

В той же час, за правилами частин першої, п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій визначено статтею 25 Закону України від 15.05.2003 N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон N 755-IV), за змістом частин першої, другої якої державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, в тому числі, проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Також, за приписами частин третьої, четвертої статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Аналіз вищенаведених положень законодавства дає підстави для висновку, що юридична особа, в тому числі та, що є суб`єктом владних повноважень, вважається ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. До цього моменту юридична особа перебуває у процесі ліквідації, а повноваження щодо управління справами такої юридичної особи переходять до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення комісії. При цьому, голова комісії, її члени виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

У даному випадку, за наявною в матеріалах справи Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259) перебуває у стані припинення.

Крім того, відповідно до даної Виписки, ОСОБА_3 є головою комісії з припинення або ліквідатор.

За таких обставин, станом на день подання та вирішення клопотання заявника про заміну сторони у виконавчому листі, цей орган не припинено в результаті ліквідації (не ліквідовано) у встановленому законодавством порядку, а повноваження щодо представництва інтересів цього органу в суді, в силу закону, можуть здійснювати голова ліквідаційної комісії, її члени.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в ухвалі від 08 вересня 2020 року у справі N 822/715/16 (адміністративне провадження N К/9901/13972/18).

Крім цього, суд не приймає доводи заявника про те, що перебування Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в процесі припинення, унеможливлює виконання судових рішень, прийнятих у справі №540/1442/19, оскільки заявником не надано жодного доказу на їх підтвердження.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність у даному конкретному випадку підстав для задоволення поданої заяви представником Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Керуючись ст.ст. 12, 243, 248, 26, 379 КАС України,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні заяви ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну сторони у виконавчому листі від 03.12.2019 за №1086 2019 р. у справі №540/1442/19.

Копію даної ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Суддя Войтович І.І.