
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4999/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови. Під час розгляду справи суд,
В С Т А Н О В И В:
10 вересня 2020 року ОСОБА_1 /надалі також по тексту позивач; ОСОБА_1 / звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) /надалі також по тексту відповідач/ про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №62681210 від 29.07.2020 року державним виконавцем Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Пантелей Альоною Анатоліївною про стягнення коштів з ОСОБА_1 на користь держави в розмірі 8262,54 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані закінченням строку пред`явлення до виконання вимоги про сплату боргу Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.02.2020 № Ф- 7697-51/2750-У, визначеного статтею 12 Закону України "Про виконавче провадження", що є підставою для повернення виконавчого документу стягувачу без виконання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
23.09.2020 судом отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що Головним управлінням ДПС у Полтавській області не порушено строк пред`явлення до виконання вимоги від 13.02.2020 № Ф- 7697-51/2750-У.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Полтавській області 13.02.2020 винесено вимогу про сплату боргу по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 8262,54 грн з ОСОБА_1 № Ф- 7697-51/2750-У. Дата набрання законної сили 28.05.2020.
03.06.2020 за вихідним № 21174/10/16-31-51-10-18 Головним управлінням ДПС у Полтавській області направлено заяву про примусове виконання вимоги про сплату боргу Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.02.2020 № Ф-7697-51/2750-У до Автозаводського ВДВС м. Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
29.07.2020 державним виконавцем Автозаводського ВДВС м. Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відкрито виконавче провадження №62681210 з примусового виконання вимоги про сплату боргу Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.02.2020 № Ф-7697-51/2750-У.
Позивач не погодився із зазначеною постановою та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частина друга статті 19 Конституції України зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону України від 2.06.16 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (надалі - Закон №1404-VIII) передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За змістом пункту 7 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення інших державних органів, які законом визнані виконавчими документами.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України від 8.07.10 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон №2464-VI).
За змістом частини четвертої статті 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Вимоги до виконавчого документа визначені статтею 4 Закону №1404-VIII.
Так, частиною першою цієї статті передбачено, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Відповідно до частини третьої цієї статті, виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку.
Разом з цим, як визначено пунктами 2, 6 частини четвертої згаданої статті, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо: пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання; виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею.
Частинами першою, другою статті 12 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 4.05.18 №469) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 7.05.15 за №508/26953 (надалі - Інструкція №449).
За змістом пункту 4 розділу IV Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера "У" (узгоджена вимога).
В третій частині літера "У" (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Полтавській області вимогу від 13.02.2020 № Ф-7697-51/2750-У направлено до Автозаводського ВДВС м. Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 03.06.2020 за вихідним № 21174/10/16-31-51-10-18.
У номері вимоги проставлено літеру "У", що означає, що така вимога є узгодженою.
При цьому суд враховує, що в силу наведених вище приписів пункту 4 розділу IV Інструкції №449 інформація щодо узгодження вимоги проставляється саме у разі її надіслання до органу державної виконавчої служби з метою примусового виконання.
Наявна у матеріалах виконавчого провадження № 62681210 вимога скріплена печаткою Головного управління ДПС у Полтавській області /а.с. 11/.
Стосовно посилань позивача на необхідність обґрунтування дати узгодження вимоги суд зауважує, що приписами Інструкції №449 не передбачено обов`язку податкового органу зазначення такого обґрунтування у податковій вимозі.
За цих обставин, суд дійшов висновку, що у зазначеній вимозі в графі 5 "дата набрання чинності вимогою" правомірно зазначено дату 28.05.2020.
Водночас, оскільки вищезазначена вимога набрала законної сили 28.05.2020, строк пред`явлення її до виконання закінчувався 28.08.2020.
Таким чином, Головним управлінням ДПС у Полтавській області не пропущено строк пред`явлення до виконання вимоги від 13.02.2020 № Ф-7697-51/2750-У, внаслідок чого державним виконавцем Автозаводського ВДВС м. Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) правомірно відкрито виконавче провадження № 62681210.
З огляду на викладене підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Інших доказів протиправності оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.07.2020 № 62681210 позивачем не наведено та судом не встановлено.
Доказів оскарження та скасування вимоги про сплату боргу Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.02.2020 № Ф-7697-51/2750-У позивачем також не надано.
За приписами частини 1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність оскаржуваної постанови, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 3, 6 - 10, 72 - 77, 90, 241 - 246, 263, 287 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (вул. Академіка Маслова, 15/4, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 34987562) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя К.І. Клочко