
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2218/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Офісу великих платників податків ДПС до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 05 червня 2020 року надійшов адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС (далі - позивач, Офіс великих платників) до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» (далі - відповідач, ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот»), в якому позивач просить стягнути кошти з рахунків платника у банках, що обслуговують ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», в розмірі 4809857,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебуває на податковому обліку у Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків.
Станом на 05 лютого 2020 року відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість та мито на товари, що ввозяться на територію України, на загальну суму 4809857,02 грн, який виник на підставі таких податкових повідомлень-рішень:
податок на додану вартість: від 26 березня 2018 року № 0001664103; від 12 квітня 2018 року № 0002694103; від 04 червня 2018 року № 0004754103; від 23 липня 2018 року № 0007054103; від 18 грудня 2018 року № 0010294102; від 06 березня 2019 року № 0000754708; від 17 жовтня 2019 року № 0000175109; від 13 грудня 2019 року № 000825106; від 14 січня 2020 року № 0000135106; від 22 жовтня 2019 року № 0000235106;
мито на товари, що ввозяться на територію України: від 09 вересня 2019 року № 0005921403; від 09 вересня 2019 року № 0005911403.
Таким чином, згідно з інтегрованими картками платника податків з податку на додатну вартість у підприємства обліковується борг у сумі 4809857,02 грн, який не заявлено до стягнення станом на 05 лютого 2020 року.
Ухвалою від 10 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі (арк. спр. 47-48).
Від представника відповідача 01 липня 2020 року надійшли письмові пояснення, в яких представник зазначив, що податкові зобов`язання за деякими податковими повідомленнями-рішеннями, які вказані підставою виникнення боргу, ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» вже повністю або частково сплачені, а саме: податкове повідомлення-рішення від 26 березня 2018 року № 0001664103 на суму 7310532,49 грн сплачено у сумі 1900000,00 грн; податкове повідомлення-рішення від 12 квітня 2018 року № 0002694103 на суму 9900,00 грн сплачено повністю; податкове повідомлення-рішення від 04 червня 2018 року № 0004754103 на суму 400,00 грн сплачено повністю; податкове повідомлення-рішення від 18 грудня 2018 року № 0010294102 на суму 6600,36 грн сплачено повністю; податкове повідомлення-рішення від 06 березня 2019 року № 0000754708 на суму 124008,57 грн сплачено повністю; податкове повідомлення-рішення від 17 жовтня 2019 року № 0000175109 на суму 53647,00 грн сплачено повністю; податкове повідомлення-рішення від 22 жовтня 2019 року № 0000235106 на суму 224801,71 грн сплачено у сумі 45400,04 грн (арк. спр. 59).
Ухвалою від 08 липня 2020 року повторно запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву разом з доказами існування обставин, на яких ґрунтуються заперечення відповідача проти задоволення позовних вимог; повторно витребувано докази від позивача; відкладено підготовче засідання (арк. спр. 67-68).
Представником позивача 27 липня 2020 року до матеріалів справи подано додаткові пояснення по справі разом з доказами, в яких вказано, що сплачені відповідачем кошти у відповідності до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України контролюючим органом зараховані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, підтвердженням чого є відомості з ІКП з ПДВ за період 2018-2020 років (арк. спр. 77).
Ухвалою від 29 липня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять календарних днів; за клопотанням представників сторін відкладено підготовче засідання (арк. спр. 93-94).
Представником позивача 28 серпня 2020 року до матеріалів справи подано додаткові докази.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 01 вересня 2020 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 105).
У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 114, 115).
Керуючись положеннями частини дев`ятої статті 205 КАС України, суд вирішив розглянути адміністративну справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 січня 2020 року № 1006198043 ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», код за ЄДРПОУ 33270581, місцезнаходження: 93403, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5, зареєстровано як юридичну особу, перебуває на податковому обліку в Офіс великих платників (арк. спр. 3-5).
За даними довідки про заборгованість ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» станом на 05 лютого 2020 року та витягами з ІКП за відповідачем облікований податковий борг у загальній сумі 4809857,02 грн, який не заявлено до стягнення, у тому числі по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100), мита на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності (15010100), податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання (14070100) (арк. спр. 6-7, 8,9, 10).
Податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100) виник за ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на підставі таких податкових повідомлень-рішень: від 26 березня 2018 року № 0001664103, від 12 квітня 2018 року № 0002694103, від 04 червня 2018 року № 0004754103, від 23 липня 2018 року № 0007054103, від 18 грудня 2018 року № 0010294102, від 06 березня 2019 року № 0000754708, від 17 жовтня 2019 року № 0000175109, від 22 жовтня 2019 року № 0000235106, від 13 грудня 2019 року № 0000825106, від 14 січня 2020 року № 0000135106 (арк. спр. 12-34).
Податковий борг з мита на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності (15010100), виник за ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на підставі податкового повідомлення-рішення від 09 вересня 2019 року № 0005921403 (арк. спр. 35-37).
Податковий борг по податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання (14070100) виник за ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на підставі податкового повідомлення-рішення від 09 вересня 2019 року № 0005911403 (арк. спр. 38-40).
Офісом великих платників пред`явлено ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» податкову вимогу форми «Ю» від 31 січня 2018 року № 137-17, яку направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків та отримано уповноваженою особою останнього 09 лютого 2018 року (арк. спр. 117).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 121-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
З вищеописаних доказів судом встановлено, що за ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» облікований податковий борг у загальній сумі 4809857,02 грн, який не заявлено до стягнення, у тому числі по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100), мита на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності (15010100), податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання (14070100).
За даними ІКП ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100), починаючи з 30 січня 2018 року за відповідачем облікований податковий борг, тому сплачені відповідачем кошти у рахунок погашення податкового боргу за податковими повідомленнями-рішеннями від 26 березня 2018 року № 0001664103 у розмірі 1900000,00 грн, від 12 квітня 2018 року № 0002694103 у розмірі 9900,00 грн, від 04 червня 2018 року № 0004754103 у розмірі 400,00 грн, від 18 грудня 2018 року № 0010294102 у розмірі 6600,36 грн, від 06 березня 2019 року № 0000754708 у розмірі 124008,57 грн, від 17 жовтня 2019 року № 0000175109 у розмірі 53647,00 грн, від 22 жовтня 2019 року № 0000235106 у розмірі 45400,04 грн, зараховані контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення (арк. спр. 78-86).
Такі дії контролюючого органу по зарахуванню сплачених платником податків сум у повній мірі відповідають вимогам пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, яким визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем Суду не надано доказів, що на час розгляду справи податковий борг ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» погашений, тому твердження представника відповідача в цій частині відхиляються судом як необгрунтовані.
Пунктами 95-1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» вручено податкову вимогу, яка є чинною, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» шляхом стягнення коштів.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС (місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11-г, код за ЄДРПОУ 43141471) до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» (місцезнаходження: 93403, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5, код за ЄДРПОУ 33270581) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» у банках, що обслуговують платника податків, за податковим боргом в розмірі 4809857,02 грн (чотири мільйони вісімсот дев`ять тисяч вісімсот п`ятдесят сім гривень 02 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова