Рішення № 91810430, 28.09.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
340/3485/20
Номер документу
91810430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/3485/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ43142606) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету м. Олександрія, Кіровоградської області заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб - підприємців в сумі 10380,80 грн. в т.ч. 5952,20 грн. основного зобов`язання, 4338,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 90,60 грн. пені.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідач має заборгованість по сплаті єдиного податку з фізичних осіб - підприємців в сумі 10380,80 грн. в т.ч. 5952,20 грн. основного зобов`язання, 4338,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 90,60 грн. пені, яку в добровільному порядку не погашає.

Ухвалою судді від 03.09.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Ухвалу судді відповідач отримав 07.09.2020 року, що підтверджується підписом в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі Закон України №2464-VI), який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень вказаного Закону з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідно до приписів п.1 ч.1 ст.4 Закону України №2464-VІ, платниками єдиного внеску є:

- фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю чи за цивільно - правовим договором;

- фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно;

- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності (п.1 ч1 ст.4 Закону України №2464).

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, є платником єдиного внеску та обрала спрощену систему оподаткування 2 група платників єдиного податку та ставку 20%.

Відповідно до п. 291.2 ст.291 Податковою кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Згідно п.291.3 ст.291 Податковою кодексу України, юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до п. 291.4. ст. 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

Згідно п. 293.1. та 293.2 ст. 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від. виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої трупи платників єдиного податку у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про державний бюджет України на 2019 рік", установити у 2019 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривень; у погодинному розмірі: з 1 січня - 25,13 гривні.

Відповідно до п 295.1. ст.. 295 Податкового кодексу України: Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Таким чином, у 2019 р. відповідач щомісячно повинен сплачувати єдиний податок 2 групи в розмірі 834,60грн., що становить 20% від мінімальної заробітної плати 4173,00 грн.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»: Установити у 2020 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривень; у погодинному розмірі: з 1 січня - 28,31 гривні».

Відповідно до п 295.1. ст.. 295 Податкового кодексу України: «Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця».

Таким чином, у 2020 р. «Відповідач» щомісячно повинен сплачувати єдиний податок 2 групи в розмірі 944,60 грн., що становить 20% від мінімальної заробітної плати 4723,00 гри.

Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу з єдиного податку та інтегрованої картки з єдиного податку фізичних осіб - підприємців, відповідач має заборгованість основного зобов`язання в сумі 5952,20 грн., в т.ч. 614,60 грн. за вересень 2019 року (термін сплати 20.09.2019 року), 834,60 грн. за жовтень 2019 року (термін сплати 20.10.2019 року). 834,60 грн. за листопад 2019 року (термін сплати 20.11.2019 року), 834,60 грн. за грудень 2019 року (термін сплати 20.12.2019 року), 944,60 грн. за січень 2020 року (строк сплати 20.01.2020 року), 944,60 грн. за лютий 2020 року (строк сплати 20.02.2020 року) 944,60 грн. за березень 2020 року (строк сплати 20.03.2020 року).

15.11.2019 року контролюючий орган провів камеральну перевірку щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов`язання.

За результатами перевірки було складено Акт№ 010801/11-28-53-08/ НОМЕР_1 , яким встановлено: порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України. а саме: не дотримано строки сплати суми єдиного податку в сумі 4173,00 грн.

15.11.2019 року контролюючим органом на підставі акту перевірки, було сформоване податкове повідомлення-рішення №0163005308 згідно якого відповідачу було визначено грошове зобов`язання за платежем єдиний податок за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2086,50 грн., що становить 50% від суми 4173,00 грн., яке було надіслане на адресу відповідача однак поштою було повернуто до контролюючого органу з відміткою - «за закінченням встановленою строку зберігання».

04.12.2019 року контролюючий орган провів камеральну перевірку щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов`язання, за результатами якої було складено Акт № 011778/11-28-53-08/ НОМЕР_1 , яким встановлено: порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України. а саме: не дотримано строки сплати суми єдиного податку в сумі 834,60 грн.

04.12.2019 року контролюючим органом на підставі акту перевірки було сформоване податкові повідомлення - рішення № 0179085308 згідно якого «Відповідачу» було визначено грошове зобов`язання за платежем єдиний податок за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 417,30 грн., що становить 50% від суми 834,60 грн., яке було надіслане на адресу відповідача однак поштою було повернуто до контролюючого органу з відміткою - «за закінченням встановленою строку зберігання».

29.06.2020 року контролюючий орган провів камеральну перевірку щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов`язання, за результатами якої було складено Акт № 003815/11-28-53-08/ НОМЕР_1 , яким встановлено: порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України. а саме: не дотримано строки сплати суми єдиного податку в сумі 3668,40 грн.

29.06.2020 року контролюючим органом на підставі акту перевірки сформоване податкове повідомлення - рішення № 0061085308 згідно якого відповідачу визначено грошове зобов`язання за платежем єдиний податок за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1834,20 грн., що становить 50% від суми 3668,40 грн., яке було отримане відповідачем 07.07.2020 року

Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб - підприємців та облікової картки, відповідач має заборгованість в сумі 10380,80 гри. в т.ч. 5952,20 грн. основного зобов`язання, 4338,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 90,60 грн. пені (з урахуванням сплати).

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податкову вимогу сформовано за № 157741-53 від 21.08.2019 року на суму 1669,20 грн., яка була надіслана на адресу відповідача однак поштою було повернуто до контролюючого органу з відміткою - «за закінченням встановленою строку зберігання».

Згідно до вимог ч. 1 ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому, стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.

Відповідно до п.95.1 і п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Абз.1 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено те, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

На підставі аналізу встановлених судом обставин та правовідносин, що їм відповідають, а також враховуючи, що відповідачем не надано доказів сплати узгодженої податкової заборгованості в загальній сумі 10380,80 грн., яка підтверджується наявними у справі доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету м. Олександрія, Кіровоградської області заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб - підприємців в сумі 10380,80 грн. в т.ч. 5952,20 грн. основного зобов`язання, 4338,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 90,60 грн. пені.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник