
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2020 року справа №320/7813/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клименка Романа Васильовича, третя особа - ТОВ "АВЕНТУС УКРАЇНИ" про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клименка Романа Васильовича, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Клименко Р.В. про відкриття виконавчого провадження ВП № 62801390 від 13.08.2020 року.
Сторони, повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явились, про причини нез`явлення суд не повідомили. Враховуючи приписи ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України, та, зокрема, скорочені строки розгляду справ такої категорії, суд відповідно до протокольної ухвали від 16.09.2020 на підставі ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідач подав 23.09.2020 відзив на позовну заяву. Однак суд не бере його до уваги при розгляді справи, оскільки він не був поданий до початку судового засідання. Тому суд при розгляді даної справи та на підставі ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, - вирішив дану справу за наявними матеріалами, поданими позивачем.
Зі змісту позову та матеріалів позовної заяви слідують наступні обставини.
Відповідач - приватний виконавець Клименко Роман Васильович провадить діяльність на підставі рішення про надання права на здійснення діяльності від 12 червня 2017 року; виконавчий округ: м. Київ; адреса офісу: 02094, м. Київ, вулиця Поправки Юрія, 6, офіс 31; посвідчення № 0415 видане 30 вересня 2019 року; відомості про приватного виконавця внесені до Єдиного реєстру приватних виконавців України 21 лютого 2020 року (https://erpv.minjust.gov.Ua/#/search-private-performer).
13.08.2020 року Приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Клименко Романом Васильовичем винесено:
1) постанову про відкриття виконавчого провадження № 62801290 відповідно до якої на підставі виконавчого напису №10035 виданого 08.07.2020 Приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай Олегом Станіславовичем постановлено стягнути з позивача на користь ТОВ «АВЕНТУС УКРАЇНА» суму в розмірі 8760,00 грн.;
2) про стягнення з боржника основної винагороди по ВП № 62801290 від 13.08.2020 р.;
3) про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження по ВП № 62801290 від 13.08.2020 р. (Далі за змістом - оскаржувані Постанови).
Позивач вважає, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки при її винесенні відповідач порушив вимоги ст.24 Закону України «Про виконавче провадження», а саме виконавче провадження було відкрито не за місцем проживання, позивача, тобто з порушенням правил територіальної діяльності.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно ст.19 Конституції України органи, - державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. № 1404-VІІІ, - виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до цього Закону примусовому виконанню підлягають рішення на підставі виконавчих документів, до яких віднесено виконавчі написів нотаріусів.
Відповідно до п.10 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», - виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно п.4 ч.2 ст.23 Закону України від 02.06.2016 №1403-VІІІ "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", - у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.
Ч.1 ст.25 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" передбачено, що виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя.
Відповідно до ч.2 ст.23 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", - приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Згідно п.10 розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року за №512/5, - місце виконання рішення визначається відповідно до вимог, встановлених ст.24 Закону України "Про виконавче провадження".
Ч.2 ст.24 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника фізичної особи, за місцезнаходженням боржника юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Відповідно до ч.1 ст.29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV, місцем проживання є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Реєстрацією місця проживання є внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання особи, із зазначенням адреси житла із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Документами, до яких вносяться відомості про місце проживання, і, відповідно, які підтверджують місце проживання фізичної особи є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», - виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст.3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ст.25 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", - право приватного виконавця відкривати виконавче провадження обмежується виконавчим округом, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність та відомості щодо якого внесені та містяться у Єдиному реєстрі приватних виконавців України.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про виконавче провадження», якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи та місцезнаходження боржника - юридичної особи або місцезнаходження майна боржника розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює діяльність та відповідно на яку розповсюджується відповідна компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження з їх виконання.
Як наслідок, суд погоджується з доводами позивача, що відповідач має право на ведення незалежної професійної діяльності виключно у виконавчому окрузі м. Києва.
Відповідно до п.10 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувану органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю. Вказана норма свідчить, що при відкритті виконавчого провадження на виконавця покладено обов`язок перевірити чи такий виконавчий документ пред`явлено до виконання за належним місцем виконання.
Відповідно до п.10 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувану органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю. Вказана норма свідчить, що при відкритті виконавчого провадження на виконавця покладено обов`язок перевірити чи такий виконавчий документ пред`явлено до виконання за належним місцем виконання.
Відповідно до частини першої та другої ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на вищезазначене, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Клименка Романа Васильовича про відкриття виконавчого провадження ВП № 62801390 від 13.08.2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.