Рішення № 91810235, 17.09.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
320/6899/18
Номер документу
91810235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2020 року справа №320/6899/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, нарахованих та виплачених їй за останні календарні 24 місяці служби перед звільненням з військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, повинні бути включені суми щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані та виплачені ОСОБА_1 за останні календарні 24 місяці служби перед звільненням з військової служби, індексація грошового забезпечення, на підставі довідки військової частини А2167 від 30.08.2018 №1484 222/4/1234.

Позивач вважає, що відповідачем було вчинено протиправні дії, які позбавили його можливості отримувати пенсію, перераховану з огляду на наявність довідки військової частини А2167 від 30.08.2018 №1484 222/4/1234 та права врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається така пенсія, нарахованих та виплачених щомісячних та одноразових додаткових грошових винагород за останні календарні 24 місяці служби перед звільненням з військової служби.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмовий відзив, в якому просить суд відмовити в його задоволенні оскільки вважає, що додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, грошова премія відповідно до Дисциплінарного статуту ЗСУ не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, у зв`язку з тим, що вони мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, виплата таких винагород дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розміри не є фіксованими, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини справи.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена (обчислена) за вислугу років (загальна вислуга 29 років).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини А2167 (по стройовій частині) від 07.06.2013 № 129 «старшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 , старшого телеграфіста центру зв`язку тилового пункту управління польового вузла зв`язку військової частини А2167, звільнену наказом командира військової частини А2Ї67 (по особовому складу) № 38-ПМ від 17 травня 2013 року з військової служби у відставку відповідно до пункту «в» (за віком) з правом носіння військової форми одягу, частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з 07 червня 2013 року виключити зі списків особового складу частини...».

Крім того, при звільненні позивачу військовою частиною А2167 видано довідку від 13.06.2013 № 504 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за період з червня 2011 року по травень 2013 року, до якої не були включені ряд виплат, зокрема, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати (грошового забезпечення).

У серпні 2018 року позивач звернулась із заявою (інформаційним запитом) від 15.08.2018 до військової частини А2167 щодо надання довідки про весь розмір грошового забезпечення та індексацію, нараховані та виплачені їй за 24 місяці перед звільненням.

30.08.2018 військова частина А2167 надала позивачу запитувану довідку від 30.08.2018 № 1484.

04 вересня 2018 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Київської області про перерахунок пенсії з моменту її призначення у зв`язку із неврахуванням відповідачем при обчисленні її пенсії всіх складових грошового забезпечення. До заяви була додана довідка військової частини А2167 від 30.08.2018 № 1484 222/4/1234 (оригінал).

Однак відповідач листом від 17.09.2018 № 4600/21 взагалі надав позивачу довідку, яка подавалась йому Київським обласним військовим комісаріатом у зв`язку із прийнятим урядовим рішенням - постановою КМУ № 103 - щодо збільшення розміру військових пенсій з 01.01.2018 та проведення відповідного перерахунку. Жодної відповіді щодо перерахунку на пенсії з моменту її призначення та обчислення, відповідач не надав, перерахунку пенсії у зв`язку із недоплатою її розміру з моменту призначення (з врахуванням вже проведених виплат) не зробив.

Вважаючи, що зазначені дії відповідача є протиправним та порушують гарантоване право позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Позивач вважає, що зазначені винагороди, допомоги та премії, які позивач отримував під час проходження служби, та з яких нараховані і сплачені страхові внески, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

При цьому позивач керується висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15) щодо застосування у подібних цій справі правовідносинах положень статті 9 та частини третьої статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), який полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Водночас відзив мотивований тим, що додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, грошова премія відповідно до Дисциплінарного статуту ЗСУ не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, у зв`язку з тим, що вони мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, виплата таких винагород дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розміри не є фіксованими, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склались між сторонами спору, суд виходив з наступного.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Враховуючи наведене, отримувані позивачем згідно з довідкою військової частини А2167 від 30.08.2018 № 1484 222/4/1234 щомісячні додаткові грошові винагороди, з яких щомісяця їх виплати утримувався єдиний внесок, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.

Водночас доводи позивача про наявність підстав для включення до її грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрунтується на неправильному тлумаченні норм права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, названих вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню.

Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 в справі № 522/2738/17.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, нарахованих та виплачених їй за останні календарні 24 місяці служби перед звільненням з військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди та премії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, повинні бути включені суми щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, які були нараховані та виплачені ОСОБА_1 за останні календарні 24 місяці служби перед звільненням з військової служби, на підставі довідки військової частини А2167 від 30.08.2018 №1484 222/4/1234.

В іншій частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.