Рішення № 91810045, 09.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
280/4765/19
Номер документу
91810045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 вересня 2020 року Справа № 280/4765/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,

за участю:

представника позивача Головоченко І.С.,

представника відповідача Ткач Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремшляхбуд» (70032, Запорізька обл.., Вільнянський район, с. Дружелюбівка, код ЄДРПОУ 20488682) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремшляхбуд» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0099865906 від 01.07.2019 про застосування до ТОВ «Ремшляхбуд» штрафу в сумі 35585,74 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, зазначаючи, що податкова накладна №3 від 05.04.2019 року була надіслана на реєстрацію о 13 год. 40 хв. 30.04.2019 року, тобто у термін встановлений Податковим кодексом України. Проте, згідно з даними програмного забезпечення «Fredo звіт», квитанції про реєстрацію та/або відмову в реєстрації та/або про блокування накладної у встановлений законодавством строк до ТОВ «Ремшляхбуд» не надійшло. 02 травня 2019 р. представник ТОВ «Ремшляхбуд» неодноразово в телефонному режимі звертався до працівників ГУ ДФС у Запорізькій області щодо з`ясування причин відсутності квитанцій, на що надано відповідь, що необхідно відправити податкову накладну повторно, а система ЄРПН працює некоректно. Після цього, у зв`язку з відсутністю квитанції про реєстрацію податкової накладної 02 травня 2019 р. ТОВ «Ремшляхбуд» було повторно відправлено податкову накладну № 3 від 05 квітня 2019 р. Лише 03.05.2019р. до ТОВ «Ремшляхбуд» надійшла квитанція про реєстрацію податкової накладної №3 від 05 квітня 2019 р. Таким чином, квитанції не було направлено до ТОВ «Ремшляхбуд» після спливу 23 години операційного дня, хоча самі податкові накладні направлено в межах строку, встановленого абзацом 16 пункту 201.10 статті 201 ПК України та протягом операційного дня. Вважає, що ТОВ «Ремшляхбуд» своєчасно подано на реєстрацію і відповідно до наведених вище норм чинного ПК України за умови відсутності квитанції про відмову в реєстрації (прийнятті, блокуванні) податкової накладної вона є зареєстрованою, а тому виконано обов`язок, встановлений ПК України. На думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву (вх..46300 від 06.11.2019), в якому він заперечив щодо позовних вимог вказавши, що Згідно з даними інформаційних баз ДФС податкова накладна зареєстрована в ЄРПН 02.05.2019 р., у зв`язку з чим і виникла затримка реєстрації накладної на 2 календарних дня. Відповідно даних Архіву електронної звітності - ЄРПН (Реєстр операцій з ПДВ) 30.04.2019 р. від ТОВ «Ремшляхбуд» не надходило жодної податкової накладної, а за період з 30.04.2019 року по 02.05.2019 року була зареєстрована податкова накладна яка була зареєстрована 02.05.2019 року о 15:06:11 годині. Відповідно до п. 120'.1 ст. 120' Кодексу, ГУ ДФС у Запорізькій області винесено ППР від 01.07.2019 р. № 0099865906 щодо застосування штраф на загальну суму 35585,74 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.10.2019 року позовну заяву у справі №280/4765/19 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 17.10.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/4765/19. Призначено підготовче судове засідання на 11.11.2019.

Ухвалою суду від 11.11.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі 280/5159/19 строком на 30 (тридцять) днів, підготовче судове засідання відкладено на 23.12.2019.

Ухвалою суду від 23.12.2019 клопотання представників сторін про зупинення провадження в адміністративній справі для надання додаткового часу для примирення задоволено. Зупинено провадження в адміністративній справі №280/4765/19 до 24 лютого 2020 року, для надання сторонам часу необхідного їм для примирення.

Ухвалою суду від 24.02.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 07.04.2020.

Ухвалою суду від 07.04.2020 судове засідання по справі №280/4765/19 відкладено та призначено наступне судове засідання на 20 травня 2020 року.

Ухвалою суду від 20.05.2020 судове засідання по справі №280/4765/19 відкладено та призначено наступне судове засідання на 16 липня 2020 року.

Протокольною ухвалою 16.07.2020 в судовому засіданні замінено відповідача та оголошено перерву до 09.09.2020.

09 вересня 2020 року в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Вислухавши думки сторін по справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

На підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 Податкового кодексу України, фахівцем ГУ ДПС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2019 року з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Ремшляхбуд».

За результатами перевірки складено акт від 15.05.2019 року №000635/08-01-59-06/20488682, яким встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення терміну реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику ПДВ, в ЄРПН.

На підставі акту перевірки від 15.05.2019 року №000635/08-01-59-06/20488682, відповідачем сформовано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення форми Н від 01.07.2019 року №0099865906, яким:

- за затримку реєстрації податкової накладної до 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 355857,37 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 35585,74 грн.

Загальна сума штрафу за податковим повідомленням-рішенням від 01.07.2019 року №0099865906 становить 35585,74 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України, рішенням якої від 16.09.2019 року №1991/6/99-00-08-05-05 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Стосовно несвоєчасної реєстрації податкової накладної №3 від 05.04.2019 року відправлена 30.04.2019 року, суд зазначає наступне.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок), який був чинний на момент направлення на реєстрацію податкової накладної №3 від 05.04.2019 року.

Відповідно до пункту 2 Порядку внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до пункту 8 Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1246, квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних. При цьому, ведення Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме ДФС України, на яку покладено обов`язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків.

Відповідно до ч. 10 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як встановлено судом податкова накладна №3 від 05.04.2019 року була надіслана на реєстрацію о 13 год. 40 хв. 30.04.2019 року, тобто у термін встановлений Податковим кодексом України.

Проте, квитанції про реєстрацію та/або відмову в реєстрації та/або про блокування накладної у встановлений законодавством строк до ТОВ «Ремшляхбуд» не надійшло.

02 травня 2019 р. представник ТОВ «Ремшляхбуд» неодноразово в телефонному режимі звертався до працівників ГУ ДФС у Запорізькій області щодо з`ясування причин відсутності квитанцій, на що надано відповідь, що необхідно відправити податкову накладну повторно, а система ЄРПН працює некоректно.

Після цього, у зв`язку з відсутністю квитанції про реєстрацію податкової накладної 02 травня 2019 р. ТОВ «Ремшляхбуд» було повторно відправлено податкову накладну № 3 від 05 квітня 2019 р.

Лише 03.05.2019р. до ТОВ «Ремшляхбуд» надійшла квитанція про реєстрацію податкової накладної № 3 від 05 квітня 2019 р.

Таким чином, квитанції не було направлено до ТОВ «Ремшляхбуд» після спливу 23 години операційного дня, хоча саму податкову накладну направлено в межах строку, встановленого абзацом 16 пункту 201.10 статті 201 ПК України та протягом операційного дня, а саме: податкова накладна № 3 від 05 квітня 2019 р. первинно була направлена на реєстрацію 30.04.2019р.

В контексті вищезазначеного, враховуючи, що протягом операційного дня до 20 год. 00 хв. позивачу не було надіслано квитанцію про прийняття або неприйняття податкової накладної № 3 від 05.04.2019 року, остання згідно з ч. 10 п.201.10 ст.201 ПК України вважається прийнятою та зареєстрованою 30.04.2019 року відповідно, тобто це свідчить про те, що реєстрація відбулася в межах граничного строку відповідно до ч.11 п.201.10 ст.201 ПК України та позивачем було дотримано вимоги Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Наведена позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі № 813/815/18, від 23 січня 2018 року у справі № 806/832/17 та від 10 червня 2019 року у справі №802/1825/16-а.

Посилання представника відповідача на те, що позивач не міг отримати квитанцію від контролюючого органу про надіслання податкової накладної, так як надіслав для реєстрації спірну податкову накладну через програмне забезпечення «Fredo звіт», а не через Електронний кабінет платника податку, суд до уваги не бере у зв`язку з наступним.

Позивачем, як вперше 30.04.2019 року, так і повторно 02.05.2019 року відправлено податкову накладну № 3 від 05 квітня 2019 року на реєстрацію через програмне забезпечення «Fredo звіт», але чомусь лише 03.05.2019 року до ТОВ «Ремшляхбуд» надійшла квитанція про реєстрацію податкової накладної № 3 від 05 квітня 2019 р.

Тобто, квитанція про реєстрацію податкової накладної № 3 від 05 квітня 2019 р., яка надійшла через програмне забезпечення «Fredo звіт» все ж таки надійшла від контролюючого органу, тому вищевказані посилання відповідача є хибними.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, під час розгляду справи не підтверджені висновки, викладені в акті перевірки, стосовно нарахування позивачу оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням суми штрафних санкції у розмірі 35585,74 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №3 від 05.04.2019.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд зробив висновок, що викладені в адміністративному позові доводи позивача є такими, що підлягають задоволенню, а податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0099865906 від 01.07.2019 є таким, що прийняте за відсутності правових підстав для його прийняття, а тому підлягає скасуванню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1921,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 3648 від 26.09.2019 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1921,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремшляхбуд» (70032, Запорізька обл.., Вільнянський район, с. Дружелюбівка, код ЄДРПОУ 20488682) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0099865906 від 01.07.2019.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремшляхбуд» судовий збір в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 18 вересня 2020 року.

Суддя М.С. Лазаренко