Рішення № 91809646, 28.09.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
240/7660/20
Номер документу
91809646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/7660/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни з 04.12.2018;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначити ОСОБА_1 пенсію як особі з інвалідністю внаслідок війни з 04.12.2018;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у 20 - ти денний термін з моменту набрання рішенням суду законної сили виплатити ОСОБА_1 заборгованість у його пенсійному забезпеченні, що утворилась за період з 04.12.2018 по 21.01.2020.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що інвалідність, що пов`язана із виконанням обов`язків військової служби, була йому встановлена з 04.12.2018. В подальшому, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 в адміністративній справі №240/10796/19, яке набрало законної сили 09.01.2020, Управлінням праці та соціального захисту населення Хорошівської районної державної адміністрації 16.01.2020 надано заявнику відповідний статус та видано посвідчення "Особа з інвалідністю внаслідок війни". Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії як особі з інвалідності внаслідок війни. Однак, пенсія ОСОБА_1 призначена з 21.01.2020.

Вважаючи протиправним призначення йому пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни саме з 21.01.2020, а не з 04.12.2018, позивач звернувся з відповідною заявою до відповідача. В свою чергу, листом №5344-5170/С-02/8-0600/20 від 06.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії з 04.12.2018, оскільки у відповідності до ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 не було своєчасно подано необхідні документи. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною позивач за захистом своїх прав звернувся з вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду від 28.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Через відділ документального забезпечення суду 10 липня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву №0600-0802-8/30858 від 08.07.2020, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування якого зазначив, що у відповідача відсутні правові підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 04.12.2018, як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки позивач не має інвалідності внаслідок війни. Так, відповідачем зазначено, що позивач не звільнений з військової служби, а лише проходив строкову військову службу у період з 15.10.1957 по 15.05.1960. Враховуючи вищезазначене, підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії немає.

Відповідно до наказів від 26.05.2020 №01-46В, №01-58-в від 26.06.2020 та від 05.08.2020 №01-72В головуючий суддя ОСОБА_2 в період з 01.06.2020 по 15.06.2020, у період з 14.07.2020 по 31.07.2020 та в період з 17.08.2020 по 01.09.2020 перебувала у щорічній оплачуваній відпустці.

Також, відповідно до наказу від 15.09.2020 №02-82В головуючий суддя Шуляк Л.А. в період з 21.09.2020 по 25.09.2020 включно перебувала на навчанні.

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 10.03.2010 та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 23.01.2019 Серія 12 ААБ №100326 позивачу з 04.12.2018 встановлено другу групу інвалідності, яка пов`язана із травмою у зв`язку з виконанням обов`язків військової служби (а.с.8).

В подальшому, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 в адміністративній справі №240/10796/19, яке набрало законної сили 09.01.2020, Управлінням праці та соціального захисту населення Хорошівської районної державної адміністрації 16.01.2020 видано ОСОБА_1 посвідчення Серія НОМЕР_1 як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни (а.с.5).

21.01.2020 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії по інвалідності та додав наступні документи: посвідчення інваліда війни II групи, яке видане 16.01.2020 року, та довідку МСЕК, згідно якої ОСОБА_1 з 04.12.2018 є інвалідом II групи, інвалідність якого пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.

На підставі вказаного, з 21.01.2010 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за віком із врахуванням підвищення як інваліду війни II групи та державної адресної допомоги інваліду війни ІІ групи (до 525% від 1 638 грн) згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України".

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач 06.04.2020 звернувся з відповідною заявою до відповідача щодо призначення йому пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни саме з 04.12.2018 (а.с.14-16).

Листом №5344-5170/С-02/8-0600/20 від 06.05.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії з 04.12.2018, оскільки позивачем не було своєчасно подано необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005, а тому питання переведення на пенсію по інвалідності відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не розглядалось.

Крім того, роз`яснено, що згідно поданої 21.01.2020 заяви та посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та встановлено статус особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи (а.с.17).

Не погоджуючись із відмовою відповідача, посилаючись на її необґрунтованість і неправомірність, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень статті 18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Статтею 19 Закону №2262-ХІІ визначено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Згідно статті 20 Закону № 2262-ХІІ залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби.

Відповідно до статті 25 Закону №2262-ХІІ, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії по інвалідності підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до статті 51 Закону №2262-ХІІ, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

В свою чергу, ст.26 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

Як зазначалось раніше, позивачу з 04.12.2018 встановлено другу групу інвалідності, яка пов`язана із травмою у зв`язку з виконанням обов`язків військової служби відповідно до довідки від 23.01.2019 Серія 12 ААБ №100326.

А тому, з огляду на викладене, позивач має право на призначення пенсії по інвалідності саме з дати встановлення інвалідності - 04.12.2018.

Разом з тим, відповідно до п. 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

До заяви про призначення пенсії по інвалідності військовослужбовців строкової служби додається копія свідоцтва про хворобу, видана і завірена військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку, або довідка військово-лікарської комісії. Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то замість копії свідоцтва про хворобу подаються довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що інвалідність пов`язана з проходженням військової служби.

ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в період з 15.10.1957 по 15.05.1960, другу групу інвалідності встановлено 04.12.2018, тобто після звільнення з військової служби.

Таким чином, позивачу для призначання пенсії по інвалідності та з врахуванням того, що інвалідність йому встановлено після звільнення з військової служби, необхідно було подати, серед інших документів, довідку військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби.

Однак, в порушення вимог п.2.2 Порядку, ОСОБА_1 21.01.2020 до заяви про призначення пенсії по інвалідності було долучено лише посвідчення інваліда війни II групи, яке видане 16.01.2020 року, та довідка МСЕК про встановлення позивачу з 04.12.2018 інвалідності II групи, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.

Суд звертає увагу, що позивачу на підставі вищенаведеної заяви було проведено перерахунок пенсії за віком, а не переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як зазначалось, 06.04.2020 позивач звернувся із заявою у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян" з вимогою переглянути рішення органу Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення йому пенсії; призначити йому пенсію як особі з інвалідністю внаслідок війни з 04.12.2018; виплатити заборгованість у пенсійному забезпеченні заявника. До даної заяви додано: копію відповіді УПСЗН Хорошівської райдержадміністрації від 26.02.2019, копію виконавчого листа від 05.09.2019; копію відповіді від УПСЗН від 22.07.2019, копію виконавчого листа від 17.01.2020, нотаріально завірену довіреність від 03.04.2020.

Оскільки при зверненні із заявою від 06.04.2020 позивачем не було подано необхідні документи, передбачені п.2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005, в тому числі й довідку військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби, питання переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідачем правомірно не розглядалось.

Відповідачем було надано відповідь від 06.05.2020 в порядку Закону України "Про звернення громадян" й даний лист не може бути розцінений як відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , оскільки дане питання по суті не розглядалось.

Суд зазначає, що ОСОБА_1 не позбавлений права повторно звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності, надавши до вказаної заяви вичерпний перелік документів, передбачений п.2.2 Порядку.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених витрат по сплаті судового збору, питання про його розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 28 вересня 2020 року.

Суддя Л.А.Шуляк