
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/12978/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 29 березня 2018 року №01.12/1130-18.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 20 грудня 2006 року отримує пенсію за вислугу років (28 років) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яка була йому призначена у розмірі 79% від суми грошового забезпечення.
Однак з 01 січня 2018 року відповідач здійснив перерахунок його пенсії та зменшив основний розмір пенсії з 79% до 70% грошового забезпечення.
Зазначає, що з метою поновлення права на отримання пенсії у раніше призначеному розмірі - 79% грошового забезпечення адвокат в інтересах ОСОБА_1 звернулася із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 79%, проте останній листом від 27 липня 2020 року №8485-9108 відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Позивач, вважає, що такі дії відповідача є протиправними та з врахуванням практики Великої Палати Верховного Суду (постанова від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18) просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву від 21 вересня ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнало, посилаючись на те, що на виконання вимог постанови Кабінетом Міністрів України прийнято постанову 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), 11 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 під час дії статті 13 Закону №2262 з урахуванням грошового забезпечення по відповідній посаді. На думку відповідача, права і свободи позивача не звужено, оскільки розмір його пенсії після перерахунку збільшився з 2475,07 грн до 5942,61 грн.
Також зазначає, що за захистом свого порушеного права позивач звернувся до суду 04 вересня 2020 року, хоча про розмір щомісячної пенсійної виплати йому було відомо починаючи з квітня 2018 року, відтак ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду, поважних причин пропуску строку не називає та не просить суд поновити його, а тому відповідно вимог встановлених статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов слід залишити без розгляду.
З урахуванням наведеного, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі (арк. спр. 20-22).
Інших заяв по суті справи, передбачених частиною другою статті 159 КАС України до суду не надходило.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленння учасників справи (у письмовому провадженні) (арк.спр. 17).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 08 грудня 2006 року звільнений зі служби у відставку «за віком» та з 19 грудня 2006 року йому призначена пенсія за вислугу років (28 років) у розмірі 79% грошового забезпечення, розмір якого для врахування перерахунку пенсії за нормами чинними на 01 березня 2018 року за відповідною посадою становить 11 625,00 грн., що підтверджується довідкою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 29 березня 2018 року №01.12/1130-18 (арк.спр.7).
Позивач з 20 грудня 2006 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів органів внутрішніх справ, що підтверджується посвідченнями від 17 січня 2007 року №007156 та від 19 грудня 2006 року №70/58 (арк. спр. 12, 14-15).
Відповідно до постанови №103 та на підставі довідки вказаної вище у травні 2018 року ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, у зв`язку із чим розмір перерахованої пенсії став складати 5942,61 грн, що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі позивача №N/А70-МНС (арк. спр. 9).
Адвокат в інтересах ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 06 липня 2020 року, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 січня 2018 року у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 29 березня 2018 року №01.12/1130-18 (арк. спр. 10).
У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 27 липня 2020 року №8485-9108/Б-02/8-0300/20 повідомив, що пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01 січня 2018 року з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 70% (максимальний).
Позивач, не погоджуючись із такими діями уповноваженого органу, звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови №103, передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Як вбачається із матеріалів справи, пенсію за вислугу років позивачу було призначено із 20 грудня 2006 року та на підставі Закону №2262-XII пенсія за вислугу років виплачувалася у розмірі 79 процентів від суми грошового забезпечення. В подальшому, здійснено з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення за відповідною посадою. При здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону № 2262-XII.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Щодо строку звернення до адміністративного суду із даним позовом, суд виходить із наступного.
За результатами судового розгляду даного спору установлено протиправність дій (рішень) пенсійного органу, що спричинило неотримання особою виплат пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час.
На переконання суду, строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку із непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
За таких обставин, у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України не застосовується, оскільки це матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верхового Суду від 19 березня 2019 року у справі №806/1952/18.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній типовій справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру позивача з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням виплачених сум ) на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 29 березня 2018 року №01.12/1130-18.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) судового збору, сплаченого відповідно до квитанції від 02 вересня 2020 року №29 (арк. спр. 3).
Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у розмірі 79 (сімдесят дев`ять) процентів відповідних сум грошового забезпечення, починаючи із 01 січня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 28 вересня 2020 року.