
У Х В А Л А
28 вересня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/767/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В. розглянувши справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дафніс»,
вул. Миру, буд. 17, с. Стольне, Менський район, Чернігівська область, 15661;
код 39836809
до відповідача: Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради
вул.Рокосовського, 20-А, м.Чернігів, Чернігівська область 14032;
код 38271176
предмет спору: про визнання протиправною та скасування дії державного реєстратора
Представники сторін:
позивача: Скобєлєва В.М. адвокат (посвідчення №000695 видане 19.04.19)
відповідача: не з`явився
В судовому засіданні на підставі ч.1 ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошені вступна та резолютивна частини ухвали.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дафніс» звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради про визнання протиправною реєстраційної дії державного реєстратора по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Дафніс», код ЄДРПОУ 39836809, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, зміною складу підписантів, здійснену 12.10.2018 запис 10501070007000734 та скасування реєстраційного запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позовні вимоги обґрунтовані вчиненням державним реєстратором реєстраційних дій без відома позивача, з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», на підставі підроблених документів.
Ухвалою господарського суду від 31.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, сторонам встановлено процесуальні строки для подання відзиву на позов, відповідь на відзив, заперечення на відповідь позивача на відзив.
До початку судового засідання позивачем подано клопотання про залучення третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича.
Розглянувши в судовому засіданні подане клопотання суд доходить висновку про необхідність його задоволення, оскільки рішення господарського суду у справі № 927/767/20 може вплинути на права та обов`язки державного реєстратора Носенка Ю. І., виходячи з того, що правові відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців врегульовано положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно частини 1 статті 5 та частини 1 статті 6 зазначеного Закону, систему органів у сфері державної реєстрації становлять Міністерство юстиції України та інші суб`єкти державної реєстрації. В той час, як державний реєстратор, перебуваючи в трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), є посадовою особою, яка діє від імені цього органу.
Державний реєстратор, як носій організаційно-розпорядчих функцій одноосібно приймає рішення щодо вчинення реєстраційних дій, діє саме від імені суб`єкта державної реєстрації, тобто Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради.
Підставами позовних вимог є внесення державним реєстратором реєстраційного запису №10501070007000734 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань про внесення змін до переліку підписантів з порушенням вимог чинного законодавства України. Оскільки оспорювану реєстраційну дію та внесення реєстраційного запису було здійснено саме державним реєстратором, як посадовою особою, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича.
Також до початку судового засідання відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позов та клопотання про залучення в якості третіх сторін у справі Міністерства юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру та Державного підприємства "Національні інформаційні системи», як технічного адміністратора Єдиного державного реєстру, з посиланням на те, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» держателем ЄДР згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» є Міністерство юстиції України, яке вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДР.
Технічне, технологічне забезпечення створення та супроводження програмного забезпечення ведення автоматизованих систем Єдиних та Державних реєстрів, що створюються відповідно до наказів Мін`юсту здійснює Державне підприємство "Національні інформаційні системи".
Розглянувши в судовому засіданні подане клопотання суд доходить висновку про необхідність у його відмові, оскільки рішення господарського суду у справі № 927/767/20 не може вплинути на права та обов`язки Міністерства юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру та Державного підприємства "Національні інформаційні системи», як технічного адміністратора Єдиного державного реєстру виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» до повноважень Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації належить: формування державної політики у сфері державної реєстрації; нормативно-правове, методологічне та інформаційне забезпечення у сфері державної реєстрації; організація роботи з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, крім нотаріусів, які виконують повноваження державної реєстрації відповідно до покладених на них законом обов`язків; координація діяльності у сфері державної реєстрації громадських формувань; контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації, у тому числі шляхом постійного моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі відповідно до цього Закону та прийняття обов`язкових до виконання рішень, передбачених цим Законом; здійснення повноважень держателя Єдиного державного реєстру; визначення технічного адміністратора; забезпечення надання доступу до Єдиного державного реєстру державним реєстраторам, уповноваженим особам суб`єктів державної реєстрації прав, іншим суб`єктам відповідно до цього Закону та прийняття рішень про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України та прийняття обов`язкових до виконання рішень, передбачених цим Законом; складання протоколів про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; взаємодія з державними органами, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями з питань державної реєстрації; державна реєстрація політичних партій, всеукраїнських профспілок, їх об`єднань, всеукраїнських об`єднань організацій роботодавців, відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань; надання виписок у паперовій формі для проставлення апостилю та проставлення на них апостилю; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» до повноважень інших суб`єктів державної реєстрації належить, зокрема, забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не обгрунтовано, на які саме права та обов`язки Міністерства юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру, та Державного підприємства "Національні інформаційні системи», як технічного адміністратора Єдиного державного реєстру, та яким чином може вплинути рішення господарського суду у справі № 927/767/20.
Керуючись ст. 50, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В :
1. Задовольнити клопотання позивача про залучення третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича.
3. Відмовити у задоволенні клопотань відповідача про залучення третіх сторін у справі Міністерства юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру та Державного підприємства "Національні інформаційні системи», як технічного адміністратора Єдиного державного реєстру.
4. Зобов`язати позивача надати суду докази надсилання третій особі на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державному реєстратору Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенку Ю.І. копії позовної заяви та доданих до неї документів.
5. Зобов`язати відповідача надати суду докази надсилання третій особі на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державному реєстратору Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенку Ю.І. відзову на позов.
6. Запропонувати третій особі на підставі ст. 165 Господарського процесуального кодексу України надати в 10 денний строк з дня отримання цієї ухвали письмові пояснення щодо позову або відзиву, в яких викласти свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову, надіславши одночасно копію даного відзиву з доказами учасникам справи, а докази направлення надати суду до початку підготовчого засідання.
7. Відкласти підготовче засідання на 13 жовтня 2020 року о 11:30. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: проспект Миру 20, м. Чернігів, 14000, зал судових засідань № 302 .
Ухвала складена та підписана 28.09.2020 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/