Рішення № 91806056, 21.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
420/6087/20
Номер документу
91806056
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6087/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Токмілової Л.М.;

за участі:

секретаря судового засідання - Мунтян С.І.;

представника позивача - Коперсака М.С.

представника відповідача - Іскрова К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Криничне" (адреса: 68752, Одеська обл., Болградський р-н, с.Криничне, вул. Інзовська 146, код ЄДРПОУ 03768954) про стягнення суми податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

09.07.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Криничне" про стягнення суми податкового боргу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість, яка виникла з причини несплати узгоджених податкових зобов`язань, донарахованих сум та штрафних санкцій. Позивач вказує, що відповідачу у встановленому порядку направлено вимогу про сплату боргу, проте, у добровільному порядку відповідачем податковий борг не погашено, що слугувало підставою для звернення до суду про стягнення наявного податкового боргу

Ухвалою суду від 09.07.2020р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

13.07.2020 р. відповідачем подано відзив, в обґрунтування якого зазначено, що у 2020 році відповідачем подано до контролюючого органу уточнюючі податкові декларації. Зокрема відповідачем погашено борг, що виник з податку на додану вартість. Також, відповідач вказує, що будь який інший борг у нього відсутній, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 27.07.2020 р. клопотання відповідача про перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження задоволено та призначено підготовче судове засідання. Розгляд справи розпочато спочатку.

10.08.2020 р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

26.08.2020 р. від позивача через канцелярію суду надійшли письмові пояснення, в яких податковим органом зазначено, що згідно детального аналізу інтегрованих карток СВК «Криничне» виявлено відображення часткового зменшення суми податкового боргу, у зв`язку з чим сформовано уточнений розрахунок заборгованості.

В судовому засіданні 10 вересня 2020 р. представник позивача позовні вимоги в частині непогашеної суми податкового боргу.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на не обґрунтованість і відповідність висновків податкового органу щодо нарахованого боргу фактичним обставинам.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

СВК «Криничне» зареєстровано та перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС в Одеській області за № 471 від 16.11.1994 року. Основний вид діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

На час звернення з вказаним позовом загальний податковий борг, який заявлено до стягнення становив - 1 479 801,23 грн., а саме:

- по податку на додану вартість на суму 795 683, 92 грн.;

- по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в сумі 365 310,38 грн.;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юр. особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 6 026,36 грн.;

- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 312 780,57 грн.

Заборгованість по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків на загальну суму 365310,38 грн. виникла на підставі поданої платником податків декларації платника єдиного податку четвертої групи № 9025480857 від 19.02.2019р. на суму 377146,06 грн. Дана сума грошового зобов`язання була зменшена на 11835, 68 грн. згідно уточнюючого звіту до податкової декларації № 9156894347 від 18.07.2019р.

04.12.2019 р. у зв`язку із несплатою податкової заборгованості СВК «Криничне» винесено податкову вимогу Форми «Ю» № 333739-52, яку вручено уповноваженій особі платника податків - 26.02.2020 року.

Отже, загальний податковий борг по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків становить: 377146,06 (основний платіж) - 11835,68 грн. (зменшення) = 365 310,38 грн.

Заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юр. особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості на загальну суму 20113,84 грн. виникла на підставі поданої платником податків декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9035199460 від 28.02.2019р. на суму 1827.81 грн. та уточнюючого звіту до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9070965787 від 11.04.2019р. на суму 4198,55 грн., декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9040960867 від 03.03.2020р. на суму 13747,48 грн., податкового повідомлення-рішення Форми «ПС» № 0093645204 від 07.07.2020р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340 грн.

Таким чином, загальний податковий борг на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юр. особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості складає: 1827.81 (основне зобов`язання) + 4198,55 грн. (основне зобов`язання) +13747,48 грн. (основне зобов`язання)+340 грн. (штрафна санкція) = 20113,84 грн.

Заборгованість по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 561020,57 грн. виникла на підставі поданого відповідачем розрахунку земельного податку № 9024946329 від 18.02.2019р. на суму 62879, 43 грн. із терміном сплати 30.11.2019р., на суму 62890,57 грн. із терміном сплати 30.12.2020р., на суму 62890,57 грн. із терміном сплати 30.01.2020р., розрахунку земельного податку № 9029328915 від 19.02.2020р. на суму 62060 грн. із терміном сплати 01.03.2020р., на суму 62060 грн. із терміном сплати 30.03.2020р., на суму 62060 грн. із терміном сплати 30.04.2020р., на суму 62060 грн. із терміном сплати 29.06.2020р., на суму 62060 грн. із терміном сплати 30.06.2020р., на суму 62060грн. із терміном сплати 30.07.2020р.

Згідно з п.п. 16.1.4. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п. 36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Між тим, в ході розгляду справи, а саме: з поданого відповідачем відзиву та пояснень позивача, до якого надано розрахунок часткового погашення суми податкового боргу СВК «Криничне» судом встановлено, що станом на час розгляду справи підприємство відповідача зменшило суму податкового боргу по податку на додану вартість на суму 793 317,92 грн.

В свою чергу, станом на 19.08.2020 року, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки-розрахунку та інтегрованих карток платника, загальний податковий борг становить - 987 386,54 грн., з урахуванням ст. 47 КАС України стягненню підлягає борг в сумі 948 810,79 грн., а саме:

- по податку на додану вартість на суму 2 366 грн.;

- по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в сумі 365 310,38 грн.;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юр. особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 20 113,84 грн.;

- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 561 020,57 грн.;

Із заявленої до стягнення заборгованості по податку на додану вартість станом на 19.08.2020р. залишилась непогашеною сума 2 366 грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення - рішення Форми «Н» № 0017025204 від 10.02.2020р. по застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 220,92 грн. та нарахованої пені на податкову декларацію з податку на додану вартість № 9276537156 від 20.11.2019р. в сумі 2145,08 грн.

Таким чином, загальний податковий борг по податку на додану вартість становить: 220,92 грн. (штрафна санкція) + 2145,08грн. (пеня) = 2 366 грн.

Заборгованість по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків на загальну суму 365310,38 грн. виникла на підставі поданої платником податків декларації платника єдиного податку четвертої групи № 9025480857 від 19.02.2019р. на суму 377146,06 грн. Дана сума грошового зобов`язання була зменшена на 11835, 68 грн. згідно уточнюючого звіту до податкової декларації № 9156894347 від 18.07.2019р.

Отже, загальний податковий борг по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків становить: 377146,06 (основний платіж) - 11835,68 грн. (зменшення) = 365 310,38 грн.

Таким чином, за результатом розгляду справи відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 948 810,79 грн. гривень, який на час розгляду справи не сплачений.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) ; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на те, що суб`єкт владних повноважень не поніс витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (вул. вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Криничне" (адреса: 68752, Одеська обл., Болградський р-н, с.Криничне, вул. Інзовська 146, код ЄДРПОУ 03768954) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити частково.

Стягнути з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих СВК «Криничне», код ЄДРПОУ 03768954 кошти за податковим боргом, а саме:

- по податку на додану вартість в сумі 2366 грн. на бюджетний рахунок ПА728999980000031112029015155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37801706, отримувач коштів УК у Болгр.р-ні/Болгр.р-н/14010100;

- по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в сумі 365 310,38 грн. на бюджетний рахунок ЕІА358999980314040664000015169, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37801706, отримувач коштів УК у Болгр.р-ні/с. Криничне/18050500;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юр. особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 20113,84 грн. на бюджетний рахунок ПА918999980314010513000015169, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37801706, отримувач коштів УК у Болгр.р-ні/с. Криничне/18010400;

- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 561020,57 грн. на бюджетний рахунок ЕА298999980334199812000015169, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37801706, отримувач коштів УК у Болгр.р-ні/с. Криничне/18010600.

У задоволенні іншої частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 вересня 2020 року.

Суддя Л.М. Токмілова

.