
Суддя Зяброва О. Г.
Справа № 644/393/19
Провадження № 2/644/89/20
25.09.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2020 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Зябрової О.Г.,
за участю секретаря – Лагір А.В.,
представника позивача – Прядко Л.В.,
представника відповідача – Рижкова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова цивільну справу №644/393/19 за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - державний реєстратор Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслова Л.І. про скасування рішення про державну реєстрацію права власності,-
в с т а н о в и в:
Позивач, в особі представника позивача, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - державний реєстратор Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслова Л.І. про скасування рішення про державну реєстрацію права власності, в якому просить скасувати рішення державного реєстратора Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслової Л.І. від 25.07.2017 року №36289610 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно об`єкту нерухомого майна садового будинку АДРЕСА_1 (реєстраційний номер №1308795063101) за ОСОБА_1 та стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державним реєстратором Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Масловою Л.І. винесено рішення від 25.07.2017 року № 36289610 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно об`єкту нерухомого майна садового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 . Підставою для винесення вказаного рішення стали: довідка, серія та номер: 11, виданий 28.05.2017 року, видавник: Садівниче товариство «Електроенергетик»; довідка, серія та номер: 18, виданий 17.07.2017, видавник: Садівниче товариство «Електроенергетик»; рішення органу місцевого самоврядування, архівна копія від 14.04.1997 №3-1/166, серія та номер: 872-1, виданий 28.12.1955, видавник: виконавчий комітет Харківської міської Ради депутатів трудящих; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 26.05.2017, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Актуаль». Як вбачається з архівної копії рішення виконавчого комітету Харківської міської ради депутатів трудящих від 28.12.1955 року № 872-І виготовленої державним архівом Харківської області від 14.04.1997 № 3-1/166 вказаним рішенням відведено земельні ділянки під посадку колективних фруктових садів в районі Харківської машинно-тракторної станції. Зокрема пунктом Г вказаного рішення вказано: «не провадити на участку будівельні роботи». Отже, зазначене рішення виконавчого комітету не стосується присвоєння адрес об`єкту будівництва. Відповідно до інформації відділу у м.Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області правовстановлюючі документи на право власності або користування на земельну ділянку
АДРЕСА_2 не обліковується. Згідно інформації Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради інформації щодо надання в користування земельних ділянок (для будівництва або реконструкції об`єктів), зокрема, стосовно земельної ділянки № НОМЕР_1 по вказаній адресі відсутні. Як вбачається з інформації Комунального підприємства «Харківське міське бюро технічне інвентаризації» Харківської міської ради інвентаризаційні справи, зокрема на земельну ділянку № НОМЕР_1 у садовому товаристві «Електроенергетик» по АДРЕСА_3 не складались та у відділі збереження технічної документації відсутні. Проведеним на місцевості оглядом земельної ділянки встановлено, що ділянка № НОМЕР_1 по АДРЕСА_3 площею, орієнтовно, 0,0620 га огороджена та використовується ОСОБА_1 для ведення садівництва. При цьому відповідачем в порушення вимог п. 42 Порядку № 1127, не надано державному реєстратору документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси. З аналізу наявних у Харківській міській раді інформаційних масивів встановлено, що спірному об`єкту нерухомого майна адреса ніколи
не присвоювалась. Вважає, щовищезазначене рішення державного реєстратора підлягає скасування, а запис вилученню з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
02.07.2019 року Орджонікідзевським райсудом м. Харкова ухвалено заочне рішення по зазначеній справі.
07.10.2019 року відповідач ОСОБА_1 через канцелярію суду подала заяву про перегляд заочного рішення.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 13.11.2019 року заяву ОСОБА_1 про перегляд вищезазначеного заочного рішення задоволено. Заочне рішення Орджонікідзевського райсуду м. Харкова від 02.07.2019 року скасовано та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 12.02.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду в судове засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, посилаючись на те, що рішенням державного реєстратора Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслової Л.І. винесено рішення від 25.07.2017 року № 36289610 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно об`єкту нерухомого майна садового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 . Спрощена процедура проведення державної реєстрації прав на об`єкти нерухомого майна, розташовані за земельних ділянках та збудовані до 5 серпня 1992 року нормативно відображена у ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п. 42-43 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 25.12.2015 року №1127, які встановлюють особливий порядок державної реєстрації прав на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках та збудовані до 05 серпня 1992 року. Підставою для скасування рішення державного реєстратора є фактичні обставини справи та відомості з Державного реєстру речових прав, а саме те, що воно прийнято на підставі документів, які не встановлюють факт набуття права власності на садовий будинок, а саме: довідка про членство в СТ «Електроенергетик», технічний паспорт ТОВ «Актуаль», рішення виконавчого комітету Харківської міської Ради депутатів трудящих та без наявності документа, який би посвідчував речове право ОСОБА_1 на земельну ділянку або присвоєння адреси.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник відповідача – адвокат Рижков І.П. в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що реєстрація права власності за відповідачем на садовий будинок, що розташований на земельній ділянці АДРЕСА_4 , загальною площею 31,4 кв.м. була здійснена 20.07.2017 року державним реєстратором Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Масловою Л.І. на підставі довідок садівничого товариства «ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИК» від 28.05.2017 року № 11 та від 17.07.2017 року № 18, рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 28.12.1955 року № 872-1. Також ОСОБА_1 було надано державному реєстратору технічний паспорт на садовий будинок, виготовлений за станом на 16.05.2017 року ТОВ «Актуаль». Даний садовий будинок збудований в 1989 році, відповідна інформація відображена в технічному паспорті. Садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію, у т.ч. по окремо визначеній «спрощеній» процедурі. Таким чином, державна реєстрація права власності за відповідачем на садовий будинок, розташований на земельній ділянці АДРЕСА_2 , була здійснена у відповідності з вимогами Закону № 1952 та Порядку, в т.ч. з урахуванням норм Закону № 3038, а доводи позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялась своєчасно та належним чином, в поданій до суду заяві просить проводити розгляд справи за її відсутності.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно частини 1, 3 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав. За положенням частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 Цивільного кодексу України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Судом встановлено, що рішенням державного реєстратора Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслової Л.І. винесено рішення від 25.07.2017 року № 36289610 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно об`єкту нерухомого майна садового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 (а.с. 20-23).
Підставою для винесення вказаного рішення стали: довідка, серія та номер: 11, виданий 28.05.2017 року, видавник: Садівниче товариство «Електроенергетик»; довідка, серія та номер: 18, виданий 17.07.2017 року, видавник: Садівниче товариство «Електроенергетик»; рішення органу місцевого самоврядування, архівна копія
від 14.04.1997 року №3-1/166, серія та номер: 872-1, виданий 28.12.1955 року, видавник: виконавчий комітет Харківської міської Ради депутатів трудящих; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 26.05.2017 року, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Актуаль» (а.с. 20-23).
Як вбачається з технічного паспорту на садовий будинок, розташований в садівничому товаристві « АДРЕСА_1 , виготовлений станом на 16.05.2017 року ТОВ «Актуаль», даний садовий будинок збудований в 1989 році (а.с. 76-81).
ОСОБА_1 , є членом Садівничого товариства «Електроенергетик», розташованого за адресою: вул. Механізаторів, 1-а, м. Харків, 61075 та має в користуванні земельну ділянку № НОМЕР_1 у складі СТ «Електроенергетик» орієнтовною площею 603 кв.м., що підтверджується відповідною довідкою від 17.07.2017 року за підписом голови правління СТ «Електроенергетик» (а.с. 90).
Рішенням Харківської міської ради від 21.02.2018 року №995/18 ОСОБА_1 надано дозвіл розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № НОМЕР_1 із земель територіальної громади м. Харкова площею, орієнтовно, 0, 0603 га для ведення садівництва у садівничому товаристві «Електроенергетик» за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 82).
Як вбачається з листа Міністерства юстиції України від 23.02.2016 року №8.4-35/18/1 «Щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, збудованих до 5 серпня 1992 року» відносини, пов`язані з державною реєстрацією права власності на збудовані об`єкти нерухомого майна, нерозривно пов`язані з законодавством у сфері містобудування, а саме із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Так, відповідно до норм вказаного закону, обов`язковою умовою створення об`єкта містобудування як об`єкта цивільно-правових відносин, щодо якого можуть виникати речові права, є прийняття такого об`єкта в експлуатацію. Вказане безумовно направлено на реалізацію положень ст. 331 ЦК України.
Оскільки Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» набрав чинності з 12 березня 2011 року, пунктом 9 Розділу V «Прикінцеві положення» передбачається певний строк для проходження процедури прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами їх технічного обстеження.
Зокрема, до таких об`єктів було віднесено індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.
Враховуючи наведене, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію, у тому числі по окремо визначеній «спрощеній» процедурі.
Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.
В той же час, з меуою спрощення процедури державної реєстрації прав власності на об`єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розтащовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року без обов`язкового проведення технічної інвентаризації таких об`єктів, з 09 травня 2014 року набрали чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», внесені Законом України від 15 квітня 2014 року «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо особливостей державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року».
Аналогічні норми знайщли своє відображення у новій редакції Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що діє з 01 січня 2016 року.
Враховуючи наведене, вищезазначені закони передбачають декілька альтернативних механізмів набуття права власності за спрощеною процедурою державної реєстрації таких прав на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року, що і знайшло своє відображення в Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127(далі - Порядок).
Так, відповідно до положень пункту 41 Порядку для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються, зокрема: 1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (крім випадків надання відомостей про кадастровий номер земельної ділянки, на якій розташований індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинки).
При цьому документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них, побудовані до 5 серпня 1992 року) не подається виходячи з положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У свою чергу, з урахуванням іншого, «альтернативного» механізму державної реєстрації, пунктом 42 Порядку передбачено, що для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на території сільських, селищних, міських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, подаються: 1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт нерухомого майна, у тому числі рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність чи відомості про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність з погосподарської книги; 2) виписка з погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради що такий орган не створений, - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою.
Враховуючи вищенаведене, при проведенні державної реєстрації на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на території сільських, селищних, міських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, державний реєстратор залежно від того, чи велись на території певної адміністративно-територіальної одиниці погосподарські книги на такі об`єкти нерухомого майна, має керуватися відповідним вищезазначеним законодавством та керуватися пунктом 41 або пунктом 42 Порядку.
Згідно ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об`єкта незавершеного будівництва після проведення державної реєстрації права власності на нього відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права
на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно з положеннями ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - державна реєстрація прав
є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Речові права на нерухоме майно
та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав
на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав
на нерухоме майно.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають право власності.
Згідно ч.1 ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Згідно з ч.1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (надалі - Порядок).
Відповідно п.42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 1127 від 25.12.2015 року, для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси. Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Щодо документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси слід зазначити таке, що Порядок присвоєння адрес об`єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова, не регулює питання присвоєння поштової адреси садовим будинкам, збудованим до 05 серпня 1992 року. Більш того, присвоєння поштової адреси садовому будинку без наявності зареєстрованого права власності не передбачено.
Пункт 80 Порядку встановлює, що для державної реєстрації права власності на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті діяльності кооперативу подаються:
- довідка кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
- технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо).
Згідно з пунктом 81 Порядку для державної реєстрації права власності на окремо розташоване індивідуально визначене нерухоме майно (дача, гараж тощо), будівництво яких здійснювалося у результаті діяльності дачного, гаражного чи іншого кооперативу, крім документів, передбачених пунктами 41 і 42 цього Порядку, також подається довідка відповідного кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.
Згідно з визначенням, наведеним в підпункті 3 пункту 2 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (надалі - Порядок ведення реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 (положення Порядку ведення реєстру наводяться в редакції станом на 20.07.2017 року), іменований об`єкт - гідрографічний, соціально-економічний, природно-заповідний або інший подібний об`єкт.
Абзац 3 підпункту 2 пункту 11 Порядку ведення реєстру визначає, що іменованим об`єктом може бути в т.ч. садове товариство.
Наказом Міністерства юстиції України від 06.07.2012 року № 1014/5 затверджено Порядок ведення словників Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (надалі - Порядок ведення словників).
Відповідно до пункту 1.14 Порядку ведення словників словник іменованих об`єктів містить інформацію про іменовані об`єкти, які є ідентифікаторами місцезнаходження об`єктів нерухомого майна на певній території: найменування юридичних осіб/об`єднань громадян, у разі якщо юридичні особи не були утворені (гаражних кооперативів, садових товариств тощо), автомобільних доріг, урочищ, полонин, лісництв, масивів, залізниць (перегонів, станцій, роз`їздів, пікетів, дільниць, їх кілометрів), комплексів будівель та споруд, заповідників, парків тощо.
Пункт 5.1 Порядку ведення реєстру встановлює, що внесення інформації до словника іменованих об`єктів про такі іменовані об`єкти як садове/садівницьке/садівниче товариство, гаражний/гаражно-будівельний кооператив, урочище/полонина, масив, заповідник, парк здійснюється на підставі повідомлення, у якому мають міститися такі відомості: назва іменованого об`єкта; місце розташування іменованого об`єкта (область, район, населений пункт/сільська/селищна рада); наявність/відсутність власних вулиць; належність до певного масиву/об`єднання.
До повідомлення додаються (за наявності): виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі якщо іменований об`єкт не є юридичною особою, за наявності надаються належним чином завірена копія свідоцтва про об`єднання громадян або копії сторінок статуту товариства/кооперативу, де чітко зазначено повну назву; документи, які підтверджують належність товариства/кооперативу до певного масиву або об`єднання (у разі зазначення про таку належність у повідомленні).
Таким чином, створення в установленому законом порядку садового/садівницького/садівничого товариства та внесення його за певною адресою до словників Державного реєстру речових прав на нерухоме майно свідчить про адресну ідентифікацію такого іменованого об`єкта.
Отже, у випадку наявності інформації про відповідний іменований об`єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, документом про присвоєння адреси об`єкту нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті діяльності кооперативу, є довідка відповідного кооперативу про присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.
Таким чином, виходячи з зазначених норм Закону, державний реєстратор
в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно встановив відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що державний реєстратор Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслова Л.І. в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно не встановила відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, оскільки ці обставини не підтверджені належними до допустимими доказами, а доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Також суд зазначає, що за інформацією відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради інформація щодо надання в користування земельної ділянки АДРЕСА_2 відсутня. Правовстановлюючі документи на дану земельну ділянку не обліковуються. Відповідач це підтверджує, оскільки Харківська міська рада рішенням від 21.02.2018 року № 995/18 надала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відвідення земельної ділянки № НОМЕР_1 із земель територіальної громади м. Харкова площею, орієнтовно, 0,0603 га для ведення садівництва у садівничому товаристві «ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИК» за адресою - АДРЕСА_5 . В той же час, відповідно до пункту 42 Порядку відсутність оформленого права власності або користування землею не є перешкодою для реєстрації права власності на в т.ч. садовий будинок, збудований до 05 серпня 1992 року.
Суд наголошує, що судове доказування - це діяльність учасників процесу при визначальній ролі суду по наданню, збиранню, дослідженню і оцінці доказів з метою встановлення з їх допомогою обставин цивільної справи. При цьому, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених ЦПК України.
Доказування є єдиним шляхом судового встановлення фактичних обставин справи і передує акту застосування в судовому рішенні норм матеріального права, висновку суду про наявність прав і обов`язків у сторін.
У відповідності до частини 1 статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для задоволення позову.
На підставі ч.1, 2 п.2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Керуючись ст. ст. 10,12,815,141,247,258-259,263-265 ЦПК України, ст. 182, 331 ЦК України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , суд -
в и р і ш и в:
В задоволенні позову Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - державний реєстратор Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслова Л.І. про скасування рішення про державну реєстрацію права власності – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунакаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідний суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Позивач: Харківська міська рада (місцезнаходження: м. Харків, площа Конституції,7, код ЄДРПОУ 04059243).
Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Третя особа: державний реєстратор Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області Маслова Л.І. (місцезнаходження: Харківська область, Зміївський район, смт. Зідьки, вул. Шкільна,5).
Повний текст рішення виготовлено 25.09.2020 року.
Суддя: О.Г. Зяброва