Ухвала суду № 91787119, 23.09.2020, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
23.09.2020
Номер справи
293/1856/20
Номер документу
91787119
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 293/1856/20

Провадження № 1-кс/293/190/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 рокусмт Черняхів

Слідчий суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Бруховський Є.Б. з участю:

секретаря судового засідання Давиденко Л.П.

прокурора Ткачука В.М.

слідчого Вакулюк Л.В.

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Черняхівського відділення поліції Коростишівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області майора поліції Вакулюк Л.В. в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019060310000260 від 18.09.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, про продовження строку досудового розслідування,-

ВСТАНОВИВ:

18.09.2020 року слідчий звернулася до суду з вищеозначеним клопотанням.

В обґрунтування клопотання зазначила, що в провадженні СВ Черняхівського ВП Коростишівського ВП Головного управління Національної поліції в Житомирській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019060310000260 від 18.09.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2018 році розпорядником бюджетних коштів відділом освіти Черняхівської РДА проведено відкриті торги щодо закупівлі кам`яного вугілля на очікувану вартість 4515 тис. грн. За результатами їх проведення, переможцем визнано ТОВ «Житомироблпаливо» (код за ЄДРПОУ 38035548), з яким 05.04.2018 укладено договір № 83 про закупівлю вугілля кам`яного марки ДГКОМ (13-100) в кількості 1050 тон, ціна за одиницю виміру без ПДВ, із врахуванням транспортних витрат, розвантажувальних робіт - 2999,047619 гривень за тону, на загальну суму 3149 000, 00 гривень .В подальшому між відділом освіти Черняхівської РДА та ТОВ «Житомироблпаливо» укладено три додаткові угоди щодо збільшення ціни одиниці товару, в результаті чого вартість однієї тони вугілля збільшилась.

Так, 08.05.2018 укладено додаткову угоду № 2 до Договору № 83 від 05.04.2018 року про закупівлю товарів за державні кошти. Відповідно додатку № 1 до додаткової угоди № 2 до Договору № 83 від 05.04.2018, кількість товару - вугілля кам`яного марки ДГКОМ (13-100) становить - 954,546 тон по ціні 3298, 95 грн. за 1 тону, на загальну суму 3149 000, 00 гривен .

13.06.2018 укладено додаткову угоду № 3 до Договору № 83 від 05.04.2018 року про закупівлю товарів за державні кошти. Відповідно додатку № 1 до додаткової угоди №3 до Договору № 83 від 05.04.2018, кількість товару - вугілля кам`яного марки ДГКОМ (13-100) становить - 184,410 тон по ціні 3298, 95 грн. за 1 тону та 700, 287 тон по ціні 3628,00 грн. Всього 884,697 тон на загальну суму 3149 000, 00 гривень.

02.08.2018 укладено додаткову угоду № 4 до Договору № 83 від 05.04.2018 року про закупівлю товарів за державні кошти. Відповідно додатку № 1 до додаткової угоди №4 до Договору № 83 від 05.04.2018, кількість товару - вугілля кам`яного марки ДГКОМ (13-100) становить 184,410 тони по ціні 3298,95 грн. за 1 тону, 99,607 тони по ціні 3628,00 грн. за 1 тону та 546,182 тони 3990,00 грн. за 1 тону. Всього 830,197 на загальну суму 3149 000,00 гривень .

Разом з тим, відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» дозволено збільшувати вартість одиниці товару, але не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, у разі якщо зазначена зміна ціни не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Замовником в порушення вимог частини 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» при укладанні відповідних додаткових угод № 2 від 08.05.2018, 13.06.2018 та від 02.08.2018 № 4 до договору від 05.04.2018 року № 83 на зміну ціни за одиницю товару без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку.

В той же час, відповідно до ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі» договір закупівлі є нікчемним у разі його укладання з порушенням ч. 4 ст. 36 вказаного нормативно-правового акту.

Окрім того, в ході досудового розслідування встановлено, що згідно проведеного моніторингу спеціалістами Північного офісу Держаудитслужби України в Житомирській області встановлено порушення порядку укладання додаткових угод. Зокрема, відповідно до частини 4 статті 36 Закону № 922 встановлено імперативну умову, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зокрема зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (пункт 2 частини 4 статті 36 Закону № 922). Відповідно до додаткової угоди від 08.05.2018 року № 2 до Договору, на підставі пункту 2 частини 4 статті 36 Закону № 922 сторонами внесено зміни до істотних умов Договору, та з 08.05.2018 року підвищено ціну за 1 тонну вугілля, що підлягає постачанню, яка склала - 3 298,95 грн. без ПДВ, а також зменшено кількість предмету закупівель, яка склала - 954,546 тонн. Відповідно до наданих Замовником копій документів та пояснень, підстави внесення змін до істотних умов Договору Замовником обґрунтовуються листом ТОВ «Житомироблпаливо» № 03/04-18 щодо необхідності підняття ціни за одиницю товару до Договору з наступними додатками: довідка Головного управління статистики у Житомирській області від 10.02.2018 року №05-18/58 та експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 12.02.2018 року № В-1148. Проте, аналізом встановлено, що в довідці Головного управління статистики у Житомирській області від 12.02.2018 року № 05-18/58 зазначено, інформацію щодо середньої споживчої ціни на кам`яне вугілля у січні 2018 року в сумі 3 924,28 грн. за одну тонну, при цьому в експертному висновку Житомирської торгово-промислової палати від 12.02.2018 року № В-1148 зазначено інформацію, що станом на лютий 2018 року ціна вугілля кам`яного за одну тонну становить 3 900 - 4 100 гривень. Таким чином, довідка Головного управління статистики у Житомирській області від 12.02.2018 року № 05-18/58 та експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 12.02.2018 року № В-1148 не підтверджує коливання ціни вугілля на ринку в бік збільшення між укладанням Договору та додатковою угодою № 2 (з 05.04.2018 року по 08.05.2018 року) та відповідно укладання додаткової угоди № 2 не відповідає вимогам частини 4 статті 36 Закону № 922 та пункту 11.8 розділу 12 Договору. Аналогічно, відповідно до додаткової угоди від 02.08.2018 року № 4 до Договору, на підставі пункту 2 частини 4 статті 36 Закону № 922 сторонами внесено зміни до істотних умов Договору, та з 02.08.2018 року підвищено ціну за 1 тонну вугілля, що підлягає постачанню, яка склала - 3 990,00 грн. без ПДВ, а також зменшено кількість предмету закупівель, яка склала - 830,197 тонн. Відповідно до наданих Замовником копій документів та пояснень, підстави внесення змін до істотних умов Договору Замовником обґрунтовуються листом ТОВ «Житомироблпаливо» лист від 26.07.2018 № 26-1 щодо необхідності підняття ціни за одиницю товару до Договору з додатком - довідкою Головного управління статистики у Житомирській області № 05-18/164 від 13.07.2018 року. Проте, аналізом встановлено, що в довідці Головного управління статистики у Житомирській області № 05-18/164 від 13.07.2018 року зазначено інформацію щодо середньої ціни на кам`яне вугілля у травні - червні 2018 року, яка не змінювалась і складала 4 300,00 грн. за одну тонну. Таким чином, довідка Головного управління статистики у Житомирській області № 05-18/164 від 13.07.2018 року не підтверджує коливання ціни вугілля на ринку в бік збільшення між укладанням додаткових угод № 3 та № 4 до Договору (з 13.06.2018 року по 02.08.2018 року) та відповідно укладання додаткової угоди № 4 не відповідає вимогам частини 4 статті 36 Закону № 922 та пункту 11.8 розділу 12 Договору, 27 лютого 2019. Таким чином, відповідно до ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі» угоди укладені з порушення ч.4 ст.36 вказаного закону є нікчемними, що призвело до привласнення або розтрати державних коштів.

В ході досудового розслідування виконано наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії: витребувано копію договору № 83 від 05.04.2018 року про закупівлю товарів за державні кошти; витребувано копію додаткової угоди № 1 до договору № 83; витребувано копію додаткової угоди № 2 до договору № 83; витребувано копію додаткової угоди № 3 до договору № 83; витребувано копію додаткової угоди № 4 до договору № 83; витребувано копію листа ТОВ «Житомироблпаливо» що до зміни ціни від 03.04.2018 направленого до відділу освіти Черняхівської РДА; відповідь головного управління статистики про середню споживчу ціну на кам`яне вугілля; витребувано копію експертного висновку № В-1148 про ринкову вартість кам`яного вугілля 3900-4100 грн; витребувано копію листа ТОВ «Житомироблпаливо» що до зміни ціни від 03.06.2018, направленого до відділу освіти Черняхівської РДА; витребувано копію листа ТОВ «Житомироблпаливо» що до зміни ціни від 26.07.2018, направленого до відділу освіти Черняхівської РДА; витребувано копії накладних про оплату товару ; витребувано копії платіжних доручень платник Черняхівський ВО Черняхівської РДА.

Окрім того, дано доручення в порядку ст. 40 КПК України; допитано ОСОБА_1 головного бухгалтера, яка є членом тендерного комітету відділу освіти Черняхівської РДА; допитано начальника відділу освіти ОСОБА_2 , який відповідно до ст. 63 Конституції України від дачі показів відмовився; допитана ОСОБА_3 , яка є головою тендерної комісії , яка повідомила з приводу закупівлі вугілля, що в лютому 2018 року тендерним комітетом відділу освіти Черняхівської РДА проведено процедуру закупівлі кам`яного вугілля марки ДГ у кількості 1050 тон, за результатами проведення якої переможцем визнано ТОВ «Житомироблпаливо», з яким в подальшому було укладено договір про закупівлю 05.04.2018 року. З приводу перевірки, проведеної Північним офісом Держаудитслужби показала, щодо результатів перевірки, яка здійснювалась цією службою, відділом Черняхівської РДА було направлено заперечення.

Крім того, в ході проведення досудового розслідування призначено судово-товарознавчу експертизу та судово-економічну експертизу та витребувано висновки вказаних експертиз.

Однорічний строк досудового розслідування закінчується 22.09.2020, за таких обставин, завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо, оскільки у ході досудового розслідування з метою його повного, всебічного та неупередженого проведення, необхідно вилучити оригінал договору № 83 від 05.04.2018 та додаткових угод до нього, які були укладені в 2018 та 2019 роках та звернутись до суду з відповідним клопотанням, крім того необхідно встановити та допитати ряд осіб, які доставляли та отримували вугілля, допитати членів тендерного комітету відділу освіти Черняхівської РДА, провести ряд інших слідчих дій, необхідність в яких виникне в ході розслідування.

На підставі доказів, які планується отримати під час проведення слідчих дій, можливо буде встановити та підтвердити наявність чи відсутність фактів і обставин, що мають значення для даного кримінального провадження та підлягають доказуванню. Проведення інших слідчих дій, в ході розслідування даного кримінального провадження, мають важливе значення для досудового розслідування щодо встановлення обставин вчинення злочину та прийняття законного і об`єктивного рішення по суті.

Крім цього, за результатами проведення зазначених слідчих дій може виникнути необхідність в проведення додаткових слідчих дій, таких як додаткові допити свідків, призначення експертиз, тощо.

Таким чином, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019060310000260 від 18.09.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК Українина дванадцять місяців, а саме до 22.09.2021 року.

Клопотання погоджене прокурором Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області Ткачуком В.М.

Слідчий та прокурор в судовому засіданні заявлене клопотання підтримали та просили його задовольнити.

Розглянувши клопотання та додані до нього документи, заслухавши думку слідчого та прокурора, які клопотання підтримали, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч.1 статті 295-1 КПК України, у випадках, передбачених ст.294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

У відповідності до положень ч. 1 ст.294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ч.ч. 1,2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З огляду на викладене, враховуючи, що клопотання відповідає вимогам ч. 2 ст. 295-1 КПК України, підстави для його повернення відсутні, подано слідчому судді суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, містить обґрунтовані доводи, що досудове слідство у встановлені законом строки закінчити не можливо, а тому слідчий суддя приходить до висновку про задоволення даного клопотання.

На підставі викладеного, керуючись статтями 294, 295-1 КПК України-,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019060310000260 від 18.09.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК України до 12 (дванадцяти) місяців, а саме до 22.09.2021 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий- суддя: Є.Б. Бруховський