№ 2-a-l 7/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2009 року Добропільський міськрайонний суд
Донецької області у складі:
Головуючого - судді Тітової Т.А.
при секретарі Михайлівській Т.П.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про стягнення заборгованості з виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3. 8 грудня 2008 року звернулась в суд з даним позовом до відповідача про стягнення 1963, 80 грн. недоплаченої допомоги при народженні у неї 2 серпня 2007 року дитини дочки ОСОБА_5 та 3462, 81 грн. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період вересень - грудень 2007 року та червень — листопад 2008 року та просить визнати неправомірним відмову відповідача сплачувати допомогу по догляду в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і зобов»язати сплачувати в такому розмірі до 2 серпня 2010 року.
В подальшому позивач доповнила свої вимоги щодо періоду, за який просить стягнути недоплачену допомогу по догляду за дитиною у 2008 році, визначає цей період з січня по грудень 2008 року, а загалом суму недоплати допомоги по догляду 5809, 21 грн.
Посилається на те, що до народження дитини вона працювала, з 24 вересня 2007 року знаходиться у відпустці по догляду до досягнення дитиною трирічного віку. Звернулась з заявою до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, поставлена на облік, їй нарахована допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, з розміром якої незгодна, бо він не відповідає вимогам ст. 43 ОСОБА_6 України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», згідно якої ця допомога повинна надаватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму. Виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, який визначено Законами про Державний бюджет, з урахуванням проведених виплат визначає недоплачену суму у вересні 2007 року — грудні 2008 року 5809, 21 грн., яку просить стягнути з відповідача. Також вважає, що згідно ст. 41 названого ОСОБА_6 розмір допомоги при народжені дитини має становити суму кратну 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто 463 грн. х 22, 6 = 10463, 80 грн. їй одноразова допомога призначена 8500 грн. Визначає недоплату 1963, 80 грн.
В судовому засіданні 21 січня 2009 року позивач підтримала свій позов і просить його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (далі УПСЗН) ОСОБА_2. позов не визнала. Пояснила, що позивачу, як застрахованій особі, яка працювала до народження дитини, згідно ст. 56 ОСОБА_6 України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» 15 квітня 2007 року нарахована допомога при народженні дитини 8500 грн. та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму,
встановленого для працездатних осіб. ОСОБА_6 було зупинено на 2007 рік дію ст. 15 ч. 1 ОСОБА_6 України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», тому застосування цього ОСОБА_6 вважає неможливим. ОСОБА_4 як розпорядник коштів самого нижчого рівня не має повноважень змінювати розмір виплат, і законодавством України не визначено додаткових витрат стосовно виконання рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Свідоцтвом про народження дитини, виданим виконкомом Білозерської міської ради міста Добропілля Донецької області 7 серпня 2007 року, підтверджується народження у позивача 2 серпня 2007 року дочки ОСОБА_7.
Згідно довідки № 50 від 19 січня 2009 року, виданої УПСЗН Добропільської міської ради, ОСОБА_3 перебуває на обліку, їй нарахована допомога при народженні дитини 8500 грн. та по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку як працюючій.
ОСОБА_6 України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240 (в редакції ОСОБА_6 станом на 19 грудня 2006 року) в ст. 43 визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі (а згідно ст. 1 п.2 застрахована особа - це найманий працівник, на користь якого здійснюється загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням) в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Дію вказаної статті зупинено на 2007 рік ОСОБА_6 України№ 489-У від 19 грудня 2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Даним же ОСОБА_6 в ст. 56 ч.2 абз.З встановлена у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб.
Цією ж статтею ОСОБА_6 № 489-V допомога при народженні дитини в 2007 році як працюючим, так і не працюючим, встановлена в розмірі 8500 грн. Дія ст. ст. 41, 43 ОСОБА_6 України № 2240 відносно розміру допомоги при народженні дитини та по догляду зупинена.
ОСОБА_6 підстав для перерахування нарахованої позивачу допомоги при народженні дитини не існує.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним зупинення дії' ст. 43 ОСОБА_6 № 2240, це означає, що з 9 липня 2007 року слід застосовувати положення ст. 43 ОСОБА_6 № 2240, тобто розмір допомоги по догляду за дитиною застрахованій особі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом, що співпадає з положенням ст. 15 ОСОБА_6 України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в частині розміру вказаної допомоги.
Таким чином, нарахована позивачу ОСОБА_3 допомога в період з 25 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року підлягає перерахуванню до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дитини віком до 6 років. Виходячи з прожиткового мінімуму з 1 квітня 2007 року 463 грн., в вересні 2007 року не донараховано 50, 27 грн., а з прожиткового мінімуму з 1 жовтня 2007 року 470 грн. не донараховано допомоги в жовтні - 333, 87 грн., листопаді -329, 95 грн., грудні - 325, 90 грн.
Загальна сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною складає 1039 грн. 99 коп. В даному розмірі суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 про стягнення не донарахованої суми допомоги по догляду за дитиною.
Що стосується виплати допомоги у 2008 році, суд зазначає наступне.
З прийняттям ОСОБА_6 України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік» виключено ст. 43 ОСОБА_6 № 2240.
Вказані зміни рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції' України. Таким чином, з 22 травня 2008 року згідно ст. 43 ОСОБА_6 № 2240 допомога по догляду за дитиною надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму. Однак в цьому випадку ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради не може бути відповідачем по спору з виплат з 22 травня 2008 року відповідно до ОСОБА_6 № 2240, оскільки така допомога має призначатися за місцем основної роботи, а УПСЗН Добропільської міської ради не має повноважень розпоряджатися коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Тому підстав зобов»язати відповідача перерахувати розмір допомоги по догляду за дитиною до рівня прожиткового мінімуму для дітей до 6 років немає.
Також не засновані на законі вимоги позивача щодо зобов»язання ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення сплачувати в майбутньому допомогу в розмірі не менше прожиткового мінімуму до досягнення дитиною трирічного віку до 2 серпня 2010 року, оскільки це є за межами предмета розгляду судом у адміністративній справі.
Відповідно до ОСОБА_6 України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. ст. 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради сплатити ОСОБА_3 не донараховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у вересні - грудні 2007 року.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради розрахунковий рахунок 35416025001528 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002 по КФК 3541 «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» КЕКВ 1341 «Виплата пенсій та допоміг» на користь ОСОБА_3 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вересні - грудня 2007 року 1039 грн. 99 коп.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_3 10 грн. 40 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляція в Донецький апеляційний адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів у зазначеному порядку.