
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1393/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Кричовський Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест"
до відповідачів: 1. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай";
2. Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в особі державного реєстратора Дудика Тараса Богдановича
про визнання недійсним рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 14 травня 2018 року, яке оформлене у вигляді протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б та скасування запису про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867,
за участю:
від позивача: Максимюк Ю.М.;
від відповідача 1: Калинюк Р.С.;
від відповідача 2: Дудик Т.Б.
Встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест" звернулося з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в особі державного реєстратора Дудика Тараса Богдановича про визнання недійсним рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 14 травня 2018 року, яке оформлене у вигляді протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б та скасування запису про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест" прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі; суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у даній справі (ухвала про відкриття провадження у справі від 03.01.2020). 28.01.2020, через канцелярію суду, відповідачем 2 - Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради в особі державного реєстратора Дудика Тараса Богдановича, подано відзив на позовну заяву (вх. № 1405/20), який прийнято судом до розгляду.
17.02.2020, через канцелярію суду, відповідачем 1 - Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Розмай", подано відзив на позовну заяву (вх. № 2455/20), який прийнято судом до розгляду 06.03.2020, через канцелярію суду, позивачем надана відповідь на відзив відповідача 2 (вх. № 3703/20) та відповідь на відзив відповідача 1 (вх. № 3704/20), які прийняті судом до розгляду.
03.02.2020, від відповідача до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив (вх. № 1745/20), яке прийнято судом до розгляду.
10.02.2020, через канцелярію суду, відповідачем подано заперечення на пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог (вх. № 2087/20), яке прийнято судом до розгляду.
Хід підготовчого провадження та розгляду справи викладено у наявних в матеріалах справи ухвалах суду та відображено в протоколах судових засідань.
16.09.2020, розгляд справи по суті завершено; суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив відповідачів; просить суд позов задоволити в повному обсязі.
В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що установчі збори від 14 травня 2018 року відбулися не у відповідності до чинного законодавства, протокол установчих зборів оформлений з порушенням вимог законодавства, а тому є недійсним та таким, що підлягає скасуванню, як і запис про державну реєстрацію ОСББ "Розмай", створеного на підставі рішення таких зборів.
Підтримуючи позов, позивач стверджує, що до спірних правовідносин має застосовуватися Закон України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 за № 417-VІІІ (далі - Закон № 417-VІІІ), а не Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за № 2866-III від 29.11.2001(далі - Закон № 2866-III). Зокрема, так як за адресою будинку вул. Федьковича, 7б в м. Івано-Франківську до 14.05.2018 не було створено відповідного об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, то згідно змісту частини 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" будь яке рішення на зборах співвласників приймається в порядку, визначеному законом № 417-VІІІ.
Позивач наголошує, що 14.05.2018 ініціативною групою на установчих зборах співвласниками рішенням таких зборів оформлено результати голосування про створення об`єднання співвласників, що становить 54,5% від загальної кількості співвласників будинку, в той час як згідно частини 6 статті 10 згаданого Закону рішення вважається прийнятим зборами, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Оскільки загальна площа всіх приміщень будинку становить 5977,6 м2, а за підсумками голосування "за" проголосували 45 співвласників із 58 осіб, загальна площа приміщень, що перебуває у власності яких, становить 3 258,9 м2 (54,5%), то рішення установчих зборів про створення об`єднання співвласників не було прийнято. Для прийняття такого рішення як створення об`єднання співвласників 14.05.2018, на переконання позивача, навіть не було кворуму для вирішення такого питання.
Також позивач зазначає про численні порушення організації і проведення установчих зборів, зокрема: позивача як співвласника нежитлових приміщень будинку не повідомлено особисто належним чином за 10 днів до дати проведення зборів про відповідні установчі збори на 14.05.2018 (в порушення частини 4 статті 10 Закону); підроблення документів, які стали підставою для реєстрації об`єднання співвласників - на зборах фактично був оформлений один протокол, а для реєстрації до відповідача поданий інший; протокол голосування на установчих зборах про створення об`єднання співвласників не відповідає за змістом вимогам статті 10 Закону і наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №203 від 22.08.2015 (в тому числі в ньому відсутні дані щодо питань порядку денного); в роздрукованих протоколах заздалегідь вдруковано відповідь "за", що не дало можливість співвласникам власноручно особисто занести відповідний варіант голосування "за", "проти" чи "утримався" (в порушення частини 7 статті 10 Закону); не відповідає встановленому законом порядок і формі письмове опитування, бланки такого опитування заздалегідь мали вдруковану відповідну інформацію про власника, один варіант відповіді "за", не містили варіанту відповіді "ні", "утримався", що позбавило можливості заповнити бланк такого опитування власноручно (в порушення частини 8 статті 10 Закону); серед власників нежитлових приміщень не проводилося опитування, таке опитування було проведено вибірково, а у голосуванні не взяло участь 13 власників приміщень будинку, що позбавило їх права на участь у вирішенні питань об`єднання співвласників; письмове опитування серед співвласників проведено в період з 17 по 23 травня 2018 року, а установчі збори відбулися 14.05.2018, що свідчить про неможливість взагалі врахування таких голосів після зборів (свідченням чого є фальсифікація протоколу від 14.05.2018); про результати голосування на установчих зборах і про прийняті рішення позивача як одного із співвласників не було повідомлено особисто (в порушення частини 10 статті 10 Закону).
На думку позивача, протокол установчих зборів №1 від 14.05.2018 як складова обов`язкових документів, які є підставою для здійснення державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" не відповідає вимогам закону, а тому є нікчемним, наслідком чого є скасування запису про держану реєстрацію юридичної особи. У зв`язку із вказаним просить суд скасувати запис про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867.
Позиція відповідача 1.
Відповідач в судовому засіданні проти позову категорично заперечує, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву (а.с. 112-116); просить суд в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест" відмовити в повному обсязі.
Свої заперечення ОСББ "Розмай" аргументує наступним:
- у питання щодо створення об`єднання співвласників багатоповерхового будинку Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за № 2866-III від 29.11.2001 є спеціальним по відношенню до Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 за №417-VІІІ, отже до спірних правовідносин має застосовуватися Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за № 2866-III від 29.11.2001, а не Закон України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 за № 417-VІІІ, як стверджує позивач обгрунтовуючи позов;
- протокол установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вул. Федьковича, буд. 7Б у м. Івано-Франківську від 14.05.2018 оформлений у відповідності до вимог законодавства;
- права позивача на участь в установчих зборах ОСББ "Розмай" не були порушені ініціативною групою щодо проведення установчих зборів або іншими співвласниками багатоквартирного будинку. При цьому відповідач стверджує, що 28.04.2018 ініціативна група надіслала позивачу повідомлення про проведення Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б. Вказане повідомлення позивач не отримав через те, що закінчився строк зберігання такого повідомлення. Уповноважений представник Позивача не брав участь у проведенні установчих зборів, так як не надав документів, що підтверджують право брати участь у створенні об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зокрема статут позивача та/або рішення загальних зборів учасників позивача щодо уповноваження особи на участь в Установчих зборах Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б, а також, документи, що підтверджують право власності ТОВ "Т.Б.С. Інвест" на нежитлові приміщення.
Так, згідно з п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно мути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
При цьому, представник Позивача був присутній при проведенні зборів, без належних документи, у зв`язку із чим йому було запропоновано взяти участь у письмовому опитування за умови надання ним згаданих вище документів. Однак, Позивач цього не зробив.
Також, Позивача повідомлено про результати проведення Установчих зборів протягом 10 днів, в усний спосіб, шляхом спілкування з представником Позивача в телефонному режимі.
Позиція відповідача 2.
Відповідач в судовому засіданні проти позову категорично заперечує, доводи та аргументи позивача вважає необгрунтованими.
Свої заперечення державний реєстратор Дудик Т.Б. виклав письмово у відзиві на позовну заяву (а.с. 102-104).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає наступне:
- оскаржуваний запис про державну реєстрацію ОСББ "Розмай" вчинений відповідно до вимог Законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку";
- при вивченні документів про державну реєстрацію відповідача 1 як юридичної особи не було жодних підстав для зупинення розгляду документів чи відмові у державній реєстрації ОСББ "Розмай";
- протокол установчих зборів від 14.05.2018 відповідає вимогам чинного законодавства; установчі збори про створення об`єднання співвласників проводяться не за правилами Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", а відповідно до вимог Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Так, за змістом статті 6 останнього Закону рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників з урахуванням того, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Враховуючи те, що протокол установчих зборів від 14.05.2018 і письмові опитування співвласників до такого протоколу в сукупності містили відомості про голосування за створення об`єднання співвласників більшою половиною загальної кількості усіх співвласників з урахуванням більшої половини відповідних площ приміщень, які перебувають у їхній власності, у державного реєстратора не було правових підстав не приймати такі документи для реєстрації юридичної особи. Форма протоколу від 14.05.2018 відповідає вимогам наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №203 від 22.08.2015 "Про затвердження форми протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку". ня співвласників і форма бланку такого опитування відповідає положенням статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та частині 8 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку". Заповнені друкованим способом протокол установчих зборів і листи письмового опитування не суперечать пункту 2 частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якою визначено, що текст документів, які подаються для реєстрації можуть бути виконані машинодруком або від руки друкованими літерами. На кожному із вказаних документів, окрім відповідних обов`язкових даних про співвласника, напроти друкованої відповіді "за" міститься особистий підпис безпосереднього учасника установчих зборів, що не викликало у державного реєстратора сумніву щодо визначення волевиявлення співвласників житлового будинку по створенню третьої особи.
Обставини справи, дослідження доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд встановив таке.
Загальна площа багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вулиця Федьковича, будинок 7Б у м. Івано-Франківську становить 5977,6 м2, в тому числі 4165,0 м2 житлові приміщення і 1812,6 м2 нежитлові приміщення.
За вказаною адресою у будинку зареєстровано право власності на об`єкти житлової та нежитлової нерухомості за 58-ма фізичними і юридичними особами.
14.05.2018 співвласниками багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вулиця Федьковича, будинок 7Б у м. Івано-Франківську проведено установчі збори, на яких, серед іншого, вирішено питання про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай", затвердження його Статуту, сформовано і обрано Правління і Ревізійну комісію такого Об`єднання.
Безпосередньо на установчих зборах взяло участь у голосуванні і проголосувало за вказані вище рішення 23 співвласники нерухомого майна будинку, яким на праві власності належать квартири та нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 1689,5 м2.
В період з 17 по 27 травня 2018 року по питаннях, визначених як порядок денний на установчих зборах, в тому числі щодо створення ОСББ, проведено письмове опитування співвласників, результати якого оформлено відповідними листками такого опитування. Всього у такому опитуванні взяло участь і проголосувало за коментоване рішення 22 співвласники нерухомого майна будинку, яким на праві власності належать квартири та нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загально площею 1569,4 м2.
В загальному в установчих зборах і письмовому опитуванні взяло участь 45 співвласників, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 3258,9 м2, що становить 54,52 % площі усіх приміщень, розташованих у такому багатоквартирному будинку.
Вказані підсумки голосування ініціативною групою оформлені протоколом №1 від 14.05.2018 Установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вулиця Федьковича, будинок 7б у місті Івано-Франківську (а.с. 20-24).
Пунктами 2, 3, 4, 5, 6 Розділом ІІ "Порядок денний зборів" протоколу установчих зборів від 14.05.2018, серед інших питань, визначено: про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б; про визначення найменування Об`єднання; про затвердження Статуту Об`єднання; про формування та обрання складу Правління Об`єднання; про формування та обрання складу Ревізійної комісії Об`єднання.
Як підсумок голосування по питаннях, визначених в пунктах 2, 3, 4, 5, 6 Розділом ІІ "Порядок денний зборів" протоколу установчих зборів від 14.05.2018, вирішено прийняти відповідні рішення як добуток голосів, поданих на зборах засновників співвласників, і голосів співвласників, отриманих під час проведення письмового опитування, так як "за" проголосувало 45 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 3 258,9 м2. Такий протокол підписано головою і секретарем установчих зборів ОСОБА_1 та Мартинець Н.П.
Результати голосування у протоколі та його додатках оформлені особистим підписом кожного голосуючого.
На підставі оформлених документів державним реєстратором Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради Дудиком Т.Б. внесено 04.07.2018 запис за №11191020000015867 про проведення державної реєстрації юридичної особи - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай".
Як стверджує позивач, установчі збори від 14 травня 2018 року відбулися з порушеннями чинного законодавства, протокол установчих зборів не відповідає вимогам закону, а тому є недійсним та таким, що підлягає скасуванню, як і запис про державну реєстрацію ОСББ "Розмай", створеного на підставі рішення таких зборів. В підтвердження позовних вимог, подав такі докази:
копію протоколу №1 від 14 травня з додатками (а.с. 20-61);
копії листків письмового опитування - 27 штук (а.с. 62-88);
копію Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.09.2015 (індексний номер витягу: 44281380) щодо об`єкту нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: вулиця Федьковича, будинок 7б, місто Івано-Франківськ і належить на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест" (а.с. 89);
диск з відеозаписом зборів від 14 травня 2018 року (а.с. 90);
заяви свідків від 10 березня 2020 року (а.с. 163-165).
При дослідженні наявних в матеріалах справи листків опитування, доданих до протоколу установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вул. Федьковича, буд. 7Б у м. Івано-Франківську від 14.05.2018, судом встановлено, що останні містять дані щодо дати опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальну площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування; документи написані розбірливо - машинодруком.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновки суду.
Відповідно до частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) у чинній редакції юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами пункту 3 частини першої статті 20 ГПК господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Предметом спору в даній справі є визнання недійсним рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 14 травня 2018 року, яке оформлене у вигляді протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б та скасування запису про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867.
Щодо тверджень позивача про застосування до спірних правовідносин Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 за № 417-VІІІ (далі - Закон № 417-VІІІ), а не Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за № 2866-III від 29.11.2001 (далі - Закон № 2866-III).
За положеннями частини другої статті 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав. Частиною першою статті 385 ЦК України також передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управліннявизначає Закон № 417-VIII, предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку. За визначеннями, які вживаються в цьому Законі та містяться в статті 1 закону, багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна. Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. За змістом статей 1, 9 Закону № 417-VIII управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). За частиною другою статті 10 Закону № 417-VIII до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком. Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому статтею 10 Закону № 417-VIII. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків. Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом № 2866-III, відповідно до статті 1 якого об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку (далі – співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Статтею 1 цього Закону встановлено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 2866-III основною метою створення об`єднання є забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. А за частиною четвертою статті 4 цього Закону діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Отже, вищезазначений Закон № 2866-III визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Загальні збори співвласників є вищим органом управління об`єднання, до виключної компетенції яких відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (стаття 10 Закону №2866-III). Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Статутом об`єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах. Таким чином, порядок створення об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку врегульовують саме положення Закону №2866-111. Згідно приписів статті 2 Закону №2866-III, цей Закон регулює порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій. Такий Закон, також, регулює питання проведення установчих зборів, а саме у відповідності до ст. 6 Закону №2866-III для створення об`єднання скликаються установчі збори. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Саме Закон №2866-III регулює порядок проведення установчих зборів ОСББ та порядок голосування на таких зборах.
В той же час, як Закон №417-VІІІ не врегульовує питання щодо проведення установчих зборів ОСББ та порядку голосування на таких зборах. Аналіз норм Закону №417-VІІІ свідчить, що таким законом врегульовано значно ширше коло відносин, зокрема форми та види управління багатоквартирним будинком. Суд дійшов висновку, що правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за №2866-111 від 29.11.2001 (надалі - Закон №2866-111). Натомість, Закон України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" за №417-VІІІ від 14.05.2015 (надалі - Закон №417-УІІІ), яким обґрунтовує позовні вимоги позивача, взагалі не містить поняття "установчі збори об`єднання" і "об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". З огляду на вищевикладене, до спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за № 2866-III від 29.11.2001, а не Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 за № 417-VІІІ, на який посилається позивач в обгрунтування позовних вимог.
Щодо рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 14 травня 2018 року, яке оформлене у вигляді протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б. Обгрунтовуючи позов позивач стверджує, що рішення про створення ОСББ прийнято установчими зборами за відсутності кворуму для його прийняття, протокол установчих зборів та листи опитування не відповідають вимогам закону, рішення, вказані у протоколі прийняті за відсутності необхідної кількості голосів.
Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" № 2866-ІІІ від 29.11.2001 та Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" № 417-VIII від 14.05.2015 не встановлює кворуму для проведення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. У відповідності до ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Рішення 1-6, 11, 12 вказані у Протоколі, а саме рішення щодо обрання голови та секретаря установчих зборів співвласників, створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б, про визначення найменування Об`єднання, про затвердження Статуту Об`єднання, про формування та обрання складу Правління Об`єднання, про формування та обрання складу Ревізійної комісії Об`єднання, за даними Протоколу прийняті більшістю голосів співвласників багатоквартирного будинку.
В загальному в установчих зборах щодо створення ОСББ "Розмай" і письмовому опитуванні взяло участь 45 співвласників, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 3258,9 м2, що становить 54,52 % площі усіх приміщень, розташованих у такому багатоквартирному будинку. Аналогічна кількість осіб підтримала рішення щодо створення ОСББ "Розмай".
Вказану обставину Позивач не заперечує.
Результати голосування у Протоколі та його додатках оформлені особистим підписом кожного, хто проголосував.
Суд вважає, що така кількість голосів є достатньою для прийняття установчими зборами рішень про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай", затвердження його Статуту, формування і обрання Правління і Ревізійної комісії такого Об`єднання. Положення частин 10, 11 статті 6 Закону №2866-ІІІ і частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ надає можливість для визначення результатів голосування про створення ОСББ об`єднувати голоси, як тих, які отримані безпосередньо під час установчих зборів, так і тих, що отримані під час письмового опитування. А саме, якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною 9 статті 6 Закону №2866-ІІІ, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Судом вище вже зазначено, що відповідно до частини 12 статті 6 Закону №2866-ІІІ рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Наявні у матеріалах справи додатки до протоколу установчих зборів від 14.05.2018 та листи письмового опитування співвласників містять особистий підпис кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування "за". Такі документи не містять результатів голосування "проти". Позивач не надав суду докази на підтвердження того, що хтось із співвласників будинку проголосував "проти", але такий його голос не врахований і відповідно не відображений у документах про підрахунок голосів. Як встановлено судом письмове опитування, в тому числі по питанню створення ОСББ, проводилося в період з 17 по 27 травня 2018 року, тобто в строки встановлені частинами 10, 11 статті 6 Закону №2866-ІІІ і частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ. З огляду на вищевикладене, суд вважає підставним включення до загальної кількості голосів осіб, які взяли участь у голосуванні на установчих зборах за створення ОСББ, а також правомірним врахування 22 голоси співвласників нерухомого майна будинку, яким на праві власності належать квартири та нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 1 569,4 м2. Відповідно до ч. 8 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів. Листи опитування, додані до Протоколу установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вул. Федьковича, буд. 7Б у м. Івано-Франківську від 14.05.2018 оформлені у відповідності до вимог ч. 8 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", зокрема такі листки містять дані щодо дня опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальну площу квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Законодавством України не передбачено встановленої форми листків опитування при створенні ОСББ. Також, листи опитування оформлені у відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону 755-IV, відповідно до якого документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами). Протокол установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вул. Федьковича, буд. 7Б у м. Івано-Франківську від 14.05.2018 був складений тільки один. Такий протокол був складений сукупно за результатами проведення голосування на установчих зборах та за результатами проведення письмового опитування. Так, 14.05.2018 були зафіксовані від руки результати голосування на установчих зборах, які, в подальшому, були внесені в протокол установчих зборів, виконаний машинописним способом у відповідності до вимог ч. 1 ст. 15 Закону 755-IV. Результати голосування співвласників багатоквартирного будинку в Протоколі підтверджені їхніми особистими підписами. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що протокол установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вул. Федьковича, буд. 7Б у м. Івано-Франківську від 14.05.2018 оформлений у відповідності до вимог законодавства. Позивачем не надано суду жодного доказу на підтвердження своїх доводів про оформлення іншого протоколу установчих зборів №1 від 14.05.2018, який би за змістом, в тому числі волевиявленням співвласників, відрізнявся б від того, який поданий для вчинення реєстрації ОСББ "Розмай" як юридичної особи. Суд повторно зазначає, що порядок проведення установчих зборів, їх скликання, проведення і оформлення результатів голосування та прийняття відповідного рішення про створення ОСББ "Розмай", врегульовуються Законом №2866-ІІІ. Частиною 12 статті 6 Закону №2866-ІІІ визначено, що рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Наявні у матеріалах справи додатки до протоколу установчих зборів від 14.05.2018 та листи письмового опитування співвласників містять особистий підпис кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування "за". Такі документи не містять результатів голосування "проти". Позивач не надав суду докази на підтвердження того, що хтось із співвласників будинку проголосував "проти", але такий його голос не врахований і відповідно не відображений у документах про підрахунок голосів. З приводу аргументів позивача про те, що в роздрукованих додатках до протоколу установчих зборів заздалегідь вдруковано відповідь "за", без можливості співвласникам самостійно і особисто власноручно занести відповідний варіант голосування "за", "проти" чи "утримався", наслідком чого є порушення частини 7 статті 10 Закону №417-VІІІ, суд зазначає, що спірні правовідносини в першу чергу врегульовані Законом №2866-ІІІ. Згідно частини 12 статті 6 Закону №2866-ІІІ рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Таким чином, особисто співвласник проставляє лише свій підпис, вимога щодо особистого власноручного занесення будь якого результатів голосування у вказаному законі відсутня. Дійсно, всі додатки до протоколу №1 установчих зборів від 14.05.2018 навпроти підписів співвласників містить надруковані машинописним способом результати особистого голосування кожного - "за". В той же час, колонка, в якій розміщені результати голосування містить один із варіантів голосування - "за", "проти" чи "утримався". На переконання суду, такий спосіб оформлення результатів голосування не порушує вимоги статті 6 Закону №2866-ІІІ. В свою чергу, будь хто із співвласників міг не ставити всій підпис навпроти такого результату голосування як "за". Доказів протилежного позивач не надав, а доводи про ймовірність іншого волевиявлення вказаних осіб є припущеннями.
Щодо невідповідності встановленому законом порядку і формі письмове опитування, а також наявності у бланках такого опитування заздалегідь вдрукованої відповідної інформації про власника, варіанта відповіді "за" і "проти", без варіанту відповіді "утримався", що позбавило можливості заповнити бланк опитування власноручно, насідком чого, на переконання ТзОВ "Т.Б.С.-Інвест", є порушення частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ, суд зазначає наступне.
Частинами 10 і 11 статті 6 Закону №2866-ІІІ визначено, що якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Відповідно до частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання. Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів. Як встановлено судом в період з 17 по 27 травня 2018 року по 12 питаннях, визначених в порядку денному на установчих зборах, в тому числі щодо створення ОСББ, проведено письмове опитування співвласників, результати якого оформлено відповідними листками такого опитування. Всього у згаданому опитуванні взяло участь і проголосувало за коментовані рішення 22 співвласники нерухомого майна будинку, яким на праві власності належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 1 569,4 м2 . Всі такі листки опитування оформлені як додаток до протоколу №1 установчих зборів від 14.05.2018. Суд погоджується із доводами позивача про те, що відомості про співвласника, які визначені абзацом 4 частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ, не виконані шляхом власноручного заповнення співвласниками листків опитування, а виконані машинодруком.
Виконані машинописним способом обов`язкові відомості відповідного листка опитування, в тому числі такого результату (варіанту) голосування як "за" (окрім власного підпису співвласника), в повній мірі за змістом відповідають абзацу 4 частини 8 статті 10 Закону №417-VІІІ. Позивач не надав жодного належного і допустимого доказу спотворення волевиявлення щодо визначення результату голосування за кожним листком письмового опитування окремо. Також позивач не надав суду будь якого доказу примушування співвласників в процесі проведення письмового опитування до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагородження їх за це в будь-якій формі.
Позивач, поряд з іншим, стверджує, що серед власників нежитлових приміщень не проводилося опитування, а здійснене опитування було проведено вибірково, у голосуванні не взяло участь 13 власників приміщень будинку, що позбавило їх права на участь у вирішенні питань об`єднання співвласників. Щодо кожного із 13 власників приміщень будинку, які, як вважає позивач, були позбавлені права на участь у вирішенні питання об`єднання співвласників, то суд зазначає, що кожна фізична чи юридична особа реалізовує своє право на звернення до суду безпосередньо і самостійно. Відтак, вирішувати питання про порушення прав осіб, які не заявили в суді вимогу про таке порушення, в розгляді даної справи немає правових підстав.
Відповідач 1 - ОСББ "Розмай" у відзиві на позов та в судових засіданнях пояснив, що уповноважений представник позивача у зв`язку із не представленням документів, які підтверджують право як уповноваженого представника юридичної особи на участь у створенні ОСББ, не брав такої участі у голосуванні 14.05.2018 і його голос не був врахований, втім останній був присутній при проведенні зборів. Вказаній особі було запропоновано взяти участь в опитуванні за умови надання документів, що засвідчують для цього відповідні повноваження. Поряд з іншими доводами позивач стверджує, що його не було повідомлено про результати голосування на установчих зборах і про прийняті рішення як одного із співвласників будинку, наслідком чого є порушення частини 10 статті 10 Закону №417-VІІІ. Про неповідомлення позивача щодо результатів проведення установчих зборів відповідач 1 категорично заперечує. Стверджує, що про такі результати повідомлено у телефонному режимі. Суд констатує право позивача як власника декількох нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку знати про рішення ОСББ щодо управління будинком, прийнятих за правилами статті 10 Закону №417-VІІІ, втім положення статті 6 Закону №2866-ІІІ такого обов`язку у питанні повідомлення про результати установчих зборів зі створення ОСББ не визначає. В сукупності вказаного, окремі недоліки документів, оформлені ініціативною групою за наслідками скликання і проведення 14.05.2018 установчих зборів, не вплинули на волевиявлення власників житлових та/або нежитлових приміщень, так як результати головування, оформлені у протоколах та листах опитування, відображають волю власників, що підтверджено їхніми особистими підписами. Такі недоліки, суд не може розцінити як порушення порядку і процедури прийняття рішення про створення ОСББ "Розмай".
При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що протокол №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7б оформлений у відповідності до вимог пунктів 2,3 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), згідно приписів яких текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст. Заповнені друкованим способом протокол установчих зборів і листи письмового опитування (окрім особистих підписів співвласників) не суперечать пункту 2 частини 1 статті 15 Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якою визначено, що текст документів, які подаються для реєстрації можуть бути виконані машинодруком або від руки друкованими літерами.
Щодо скасування запису про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867.
Оскаржуваний запис про державну реєстрацію ОСББ "Розмай" вчинений відповідно до вимог Законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Частиною першою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV) передбачено вичерпний перелік документів, які подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації юридичної особи. Державний реєстратор стверджує, що для державної реєстрації ОСББ "Розмай" було подано заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи, примірник оригіналу протоколу установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вулиця Федьковича, будинок 7Б у місті Івано-Франківську з відповідними додатками, статут ОСББ "Розмай". Такий перелік документів відповідає вимогам статті 17 Закону № 755-ІV. Вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації визначений у частині першій статті 27 Закону № 755-ІV. Зупинення розгляду документів з підстав, не передбачених цією статтею, не допускається (частина друга статті 27 Закону № 755-IV). У частині першій статті 28 Закону № 755-ІV наведений перелік підстав для відмови у державній реєстрації, який також є вичерпним. Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об`єднання не допускається (частина четверта статті 28 Закону № 755-ІV). Відповідно до висновків Верховного Суду викладених у постанові від 31.07.2018 у справі № 820/4001/16 державний реєстратор, отримавши відповідні документи зобов`язаний здійснити, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, повноти їх відомостей, перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів та чи немає підстав для відмови у проведенні державної реєстрації. Перевіривши наявність підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації та за відсутності цих підстав державний реєстратор вчиняє реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Як стверджує відповідач 2 при вчиненні реєстраційного запису від 04.07.2018 №1 119102 0000 015867 були відсутні підстави для зупинення та/або відмови у державній реєстрації ОСББ "Розмай".
Позивачем не подано суду жодного доказу, який би підтверджував протилежне. Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
За приписами ст. 76, 77, 78 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до норм ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ст. 13 ГПК України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції. Викладене вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Оцінюючи всі наявні докази в їх сукупності, з урахуванням обраних позивачем предмету та підстав позовних вимог у даній справі, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем заявлених позовних вимог та відповідну відсутність підстав для їх задоволення. За наведених обставин, позов не підлягає задоволенню в повному обсязі. Судові витрати.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч.1 ст. 124 ГПК України).
При поданні позовної заяви позивач в позовній заяві вказав, судовий збір в розмірі 1921,00 грн та зазначив вартість надання послуг адвоката, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено Главою 8 Розділу I ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно приписів ч.3 ст. 123 ГПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 1921,00 грн (квитанція № 18183 від 23 грудня 2019 р.).
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем подано наступні докази: договір про надання правової допомоги від 16 липня 2018 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест", як замовником та адвокатом Удудяк Ніною Михайлівною, як виконавцем4 свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю № 883 від 21 травня 2012 року, акт виконаних робіт (наданих послуг) від 27 серпня 2020 року та квитанції до прибуткового касового ордеру на загальну суму 20000,00 грн. Позивач просить суд стягнути з відповідачів в рівних частках на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 20700,00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з п.2 ч. 4 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
З огляду на відмову в позові, у відповідності до приписів статті 129 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
відмовити у позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.С.-Інвест" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в особі державного реєстратора Дудика Тараса Богдановича про визнання недійсним рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 14 травня 2018 року, яке оформлене у вигляді протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Федьковича, 7б та скасування запису про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Розмай" від 04 липня 2018 року №11191020000015867.
Судові витрати покладаються на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 25.09.2020.
Суддя Л.М. Неверовська