
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2254/20
24 вересня 2020 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування повідомлень,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування повідомлень Управління соціальної політики Тернопільської міської ради №№ 52 та 52/1 від 11.03.2020 про припинення надання позивачу субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та стягнення з неї кош тів наданих для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно на суму 12090,29 гривень та 3060,28 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 01.05.2018 отримує субсидію на оплату житлово - комунальних послух за адресою: АДРЕСА_1 . Однак відповідач повідомленнями №№ 52 та 52/1 від 11.03.2020 припинив позивачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01.03.2020 та зобов`язав останню повернути переплачену суму житлової субсидії на загальну суму 15702,57 грн, так як відповідач встановив що позивач при зверненні із заявою про призначення субсидії подала невірну інформацію про свій сімейний стан, а саме те, що вона перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 .
Позивач вважає, що оскаржені повідомлення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки заяву про призначення субсидії та декларацію про доходи та витрати від 29.05.2018 позивач не писала, не підписувала та не подавала до відповідача, як наслідок про існування такої заяви позивачу не було відомо. Також представник позивача зазначила, що довідки про склад сім`ї для отримання житлової субсидії, які видавались ПП "Загребелля", позивач не отримувала і не подавала до відповідача.
Водночас, позивач звернула увагу суду на те, що її чоловік ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , де інколи проживає протягом короткого часу.
Ухвалою суду від 25.08.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі сторонам клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
04.09.2020, у встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що останній правомірно прийняв оскаржені повідомлення, так як при здійсненні верифікації в березні 2020 року відповідач встановив, що позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , тобто останній є особою, яка входить до складу сім`ї позивача, однак остання не вказала його у декларації при зверненні зі заявою про призначення субсидії.
Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі - КАС) визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 (тут і далі - Положення № 848 у редакції, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин)).
Відповідно до пункту 13 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329, тобто чинного на момент звернення із заявою про призначення субсидії) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Аналізуючи зазначений пункт 13 Положення № 848, суд дійшов висновку, що заяву про призначення житлової субсидії разом із іншими документами подається виключно громадянином, який посвідчується паспортом або іншим документом.
Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач 29.05.2018 звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для призначення цього виду соціальної допомоги позивачем подана, зокрема, декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Водночас, згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, позивач була попереджена про відповідальність за подання неповної або недостовірної інформації про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), про що свідчить підпис позивача у вказаній декларації.
На підставі заяви та доданих до неї документів відповідач призначив субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 на період з травня 2018 року по вересень 2018 року включно, а далі в порядку автоматичного перерахунку на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року.
Однак при здійсненні верифікації у березні 2020 року відповідач встановив, що позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , тобто останній є особою, яка входить до складу сім`ї позивача, однак остання не вказала його у декларації при зверненні із заявою про призначення субсидії.
Надалі, після виявленого порушення, відповідач склав акти проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій від 11.03.2020 №№ 63, 64, 65, згідно яких було проведено перерахунок - сума надміру виплачених коштів за призначеними субсидіями, а саме: за період з 01.05.2018 по 30.09.2018 переплачена сума становить 112,95 грн, за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 переплачена сума становить 8575,58 грн та за період з 01.05.2019 по 29.02.2020 переплачена сума становить 7014,04 грн, що в загальному становить переплачена сума 15702,57 грн.
Водночас, відповідач повідомленнями №№ 52 та 52/1 від 11.03.2020 повідомив позивача, що виплата житлової субсидії припиняється з 01.03.2020 та зобов`язав останню повернути переплачену суму житлової субсидії на загальну суму 15702,57 грн.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 119 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків (пункт 125 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807)).
Суд встановив, що при здійсненні верифікації у березні 2020 року відповідач встановив, що позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , тобто останній є особою, яка входить до складу сім`ї позивача, однак остання не вказала його у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії при зверненні із заявою про призначення субсидії. Проте, що позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 також не заперечується позивачем у позовній заяві.
При цьому позивач була попереджена про відповідальність за подання неповної або недостовірної інформації про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), про що свідчить підпис позивача у вказаній декларації.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивач при зверненні із заявою про призначення субсидії у декларації зазначила недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію.
Також судом не приймається до уваги твердження позивача та її представника про те, що заяву про призначення субсидії та декларацію про доходи та витрати від 29.05.2018 позивач не писала, не підписувала та не подавала до відповідача, як наслідок про існування такої заяви позивачу не було відомо, оскільки сторони не надали, а суд не здобув будь яких належних та допустимих доказів, які б свідчили, що заява про призначення субсидії та декларація про доходи та витрати від 29.05.2018 викликають сумнів з приводу їх достовірності або є підробленими. Крім того, така заява про призначення субсидії та декларацію про доходи та витрати від 29.05.2018 відповідно до Положення № 848 подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення громадянином, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, тобто виключно після проведення верифікації особи яка подає документи такі можуть бути прийняті до розгляду відповідачем.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 78 КАС визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
Таким чином, враховуючи те, що позивач при зверненні із заявою про призначення субсидії у декларації зазначила недостовірні дані про сімейний стан, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, суд дійшов висновку, що відповідач прийняв оскаржені повідомлення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Положенням № 848.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, а також те, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, суд дійшов висновку, що підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправними та скасування повідомлень Управління соціальної політики Тернопільської міської ради №№ 52 та 52/1 від 11.03.2020 про припинення надання позивачу субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та стягнення з неї кош тів наданих для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно на суму 12090,29 гривень та 3060,28 гривень, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.09.2020.
Реквізити сторін:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Лисенка, 8, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 03195636).
Головуючий суддя Мірінович У.А.