Ухвала суду № 91778025, 25.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
420/6919/20
Номер документу
91778025
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6919/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Радчука А.А.,

розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах недієздатної сестри – ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Семенівської сільської ради (вул. Молодіжна, 1, с. Семенівка, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67750, ІК 04378014) за участю третіх осіб – ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), Органу опіки та піклування Білгород-Дністровської районної державної адміністрації (вул. Леона Попова, 24, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700) про визнання недійсним рішення від 20.12.2018 року, суд, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах недієздатної сестри – ОСОБА_2 до Семенівської сільської ради за участю третіх осіб – ОСОБА_3 , Органу опіки та піклування Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, за результатом якого позивач просить суд:

визнати недійсним рішення сорокової сесії 7 скликання Семенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.12.2018 року "Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,2000 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту АДРЕСА_3 , Семенівської сільської ради".

Ухвалою суду від 03.08.2020 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до позовної заяви, судом встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_3 та дві земельні ділянки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_4 , площею 4,5725 га належать ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності.

Також позивачем зазначено, що у їхнього батька, ОСОБА_5 , згідно довідки № 259 виданої виконавчим комітетом Сіменівської сільської ради 16 червня 2017 року станом на день його смерті в користуванні знаходилася земельна ділянка площею 0,36 га для ведення особистого селянського господарства, з них 0,18 га - біля житлового будинку по АДРЕСА_3 та 0,18 га за межами населеного пункту.

Для вирішення питання поділу спільного майна та визначення порядку користування земельними ділянками, в тому числі і земельною ділянкою розташованої біля будинку, площею 0,18 га для ведення особистого селянського господарства, 31 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась з відповідною позовною заявою до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.

Згідно рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 04.06.2020 року, яке не набрало законної сили, так як оскаржено відповідачем, встановлено порядок користування і вищевказаною земельною ділянкою сторонами по справі.

Рішенням №342 - VII Семенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20 грудня 2018 року надано дозвіл ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту АДРЕСА_3 , Семенівської сільської ради.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв`язку з наступним.

Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи;

Також згідно ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, обов`язковою вимогою для визначення підсудності справи до адміністративної юрисдикції є участь у спорі в якості однієї із сторін суб`єкта владних повноважень та наявність публічно-правового спору між сторонами.

Разом з цим, неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватно-правових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єкта владних повноважень.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач звернулась до суду з метою визнання протиправним та скасування Рішення №342 - VII Семенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20 грудня 2018 року яким надано дозвіл ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту АДРЕСА_3 .

Позивач вважає, що зазначеним рішенням було порушено її право на безоплатне отримання частини земельної ділянки, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої надано ОСОБА_4 .

Суддя зазначає, що не є публічно-правовим спір між суб`єктом владних повноважень та суб`єктом приватного права - фізичною чи юридичною особою, у якому управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав іншої фізичної чи юридичної особи. У такому випадку - це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.

Рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло, змінилось або припинилось право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права та пред`являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (наприклад права власності або користування землею), що виникло, змінилось або припинилось в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.

Тотожна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 29.01.2019 року по справі № 813/1321/17, від 20.03.2019 року по справі № 591/6396/16а, від 26.02.2020 року по справі № 810/2938/17, від 08.07.2020 року по справі № 813/3256/18.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17.04.2018 у справі № 815/6959/15 зазначила, що якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

В даному випадку позивач звернувся до суду за захистом в першу чергу свого порушеного на його думку права користування та в майбутньому власності земельної ділянки.

Таким чином, суддя вважає, що вказаний спір за своєю суттю, характером правовідносин, суб`єктним складом сторін, підставами та предметом позову є приватно-правовим і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спрямований на захист майнових прав позивача.

Тобто, даний спір належить до розгляду у місцевому загальному суді в порядку цивільного господарського судочинства, оскільки спрямований на захист майнових прав позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що провадження по справі слід закрити.

Суд роз`яснює, що відповідно до ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 238 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах недієздатної сестри – ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Семенівської сільської ради (вул. Молодіжна, 1, с. Семенівка, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67750, ІК 04378014) за участю третіх осіб – ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), Органу опіки та піклування Білгород-Дністровської районної державної адміністрації (вул. Леона Попова, 24, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700) про визнання недійсним рішення від 20.12.2018 року – закрити.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.