Ухвала суду № 91777651, 25.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
380/7339/20
Номер документу
91777651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/7339/20

У Х В А Л А

про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

25 вересня 2020 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в:

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, із вимогами:

-«визнати протиправною бездіяльність начальника Пустомитівського ВП ГУНП у Львівській області щодо невиконання та порушення вимог ст.40 Конституції України, ст.ст.19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації»;

-зобов`язати начальника Пустомитівського ВП ГУНП у Львівській області розглянути по суті запит ОСОБА_1 від 18.07.2020 року та надати вичерпну відповідь за власним підписом».

Ухвалою судді від 15.09.2020 року було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору; позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення її недоліків.

23.09.2020 року позивач подав до суду заяву, в якій зазначив, що виконати вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху від 15.09.2020 року в частині сплати судового збору за звернення до суду із цим позовом не має можливості та просив суд повторно розглянути клопотання про звільнення його від сплати судового збору, у зв`язку з скрутним матеріальним становищем.

Вирішуючи заявлене клопотання, суддя виходить із того, що відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

У розумінні приписів указаної норми відстрочення або розстрочення сплати судового збору позивачу, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин та підтвердження їх належними доказами.

Даною статтею передбачено право суду, а не обов`язок щодо відстрочення, розстрочення або звільнення позивача від сплати судового збору.

Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними, у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

У зв`язку із цим, при здійсненні правосуддя в адміністративних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.

З урахуванням наведених норм права єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, звільнення від сплати судового збору, є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи з податкового органу (центру зайнятості), про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно із ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.8 Закону України «Про судовий збір», повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Так, на підтвердження неможливості сплати судового збору, позивач зазначає, що він не працює та має статус безробітного.

Згідно відомостей ГУ ДПС у Львівській області, Залізничного відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Управління соціального захисту про отримані виплати за періоди з серпня 2019 року по січень 2020 року (довідка від 18.02.2020 року №662), з лютого 2020 року по липень 2020 року (довідка від 12.08.2020 року №1322), Львівського міського центру зайнятості (довідка від 03.07.2020 року №1269, довідка від 03.07.2020 року №1271), за період з 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року, позивач отримав дохід у сумі 1400,00 грн. (сума утриманого податку 252,00 грн.); з серпня 2019 року по січень 2020 року ОСОБА_1 отримав державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1989,60 грн., а з лютого 2020 року по липень 2020 року - у загальному розмірі 2519,90 грн.; за періоди з 12.09.2017 року по 12.09.2019 року, з 03.10.2019 року по 31.05.2020 року позивач не отримував доходів.

Водночас, позивачем не надано до матеріалів позовної заяви доказів на підтвердження свого незадовільного майнового стану; відсутності будь-яких інших джерел для існування; не надано суду довідки з банківських установ про наявність/відсутність коштів на рахунках, про рух готівкових коштів на таких рахунках, доказів відсутності на них коштів за 2019 рік, три квартали 2020 року, актуальних довідок (станом на день звернення до суду із позовом – вересень 2020 року) про отримані доходи, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу по безробіттю (зважаючи на те, що у матеріалах позовної заяви наявні довідки лише станом на травень та липень 2020 року).

З огляду на вказане, суддя приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 щодо звільнення останнього від сплати судового збору.

Однак, з метою забезпечення доступу до правосуддя та дотримання необхідного балансу між правами позивача та відповідача, суддя вбачає за доцільне відстрочити ОСОБА_1 в порядку ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст.8 Закону України «Про судовий збір» сплату судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру в сумі 840,80 грн. - до ухвалення судового рішення у справі №380/7339/20.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя з`ясував, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність (представник має належні повноваження).

Згідно правил ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України (предметна юрисдикція) та ст.ст.25-27 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Львівським окружним адміністративним судом.

Вирішуючи питання про порядок розгляду даної справи (форму адміністративного судочинства), суддя виходить з наступного.

Частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Суддя вважає за можливе прийняти дану позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

У відповідності до ч.ч.2, 6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України та оцінюючи, перелічені у ч.3 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України критерії, які суд враховує при прийнятті питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суддя дійшов висновку, що ця справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику у судове засідання) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Керуючись ст.ст.12, 133, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

у х в а л и в :

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) - до ухвалення судового рішення у справі №380/7339/20.

Прийняти позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій до розгляду і відкрити провадження у справі.

Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч.3 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Роз`яснити сторонам, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення у строк протягом п`яти днів з дня отримання відзиву або відповіді на відзив.

Відповідно до ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262, ч.1 ст.259 Кодексу адміністративного судочинства України).

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/.

Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов`язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя Сасевич О.М.