Рішення № 91777593, 17.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
380/716/20
Номер документу
91777593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/716/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Терлецького О.О.,

представника позивача Кісіля Р.Л.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укр-газ-транс” про накладення арешту на кошти, що знаходяться у банках, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укр-газ-транс” (79020, м. Львів, пр. Чорновола, 67/311) про накладення арешту на кошти, що знаходяться у банках.

В позовній заяві позивач зазначає, що ТзОВ “Укр-газ-транс” має податкову заборгованість з податку на додану вартість, податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб, військовому збору та адміністративних штрафах та інших санкціях у сумі – 1808039,62 грн. Позивачем було сформовано податкову вимогу від 11.01.2017 №113-17, яку направлено відповідачу на адресу ТзОВ “Укр-газ-транс”. Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухомого майна відомості щодо зареєстрованого майна у відповідача відсутні. Проте, відповідач має відкриті банківські рахунки. На підставі зазначеного позивач просить накласти арешт на кошти, що знаходяться у банках обслуговуючих ТзОВ “Укр-газ-транс”.

Ухвалою від 24.01.2020 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

13.02.2020 року підготовче засідання відкладено на 10.03.2020 року.

10.03.2020 року підготовче засідання відкладено на 09.04.2020 року.

09.04.2020 року підготовче засідання відкладено на 05.05.2020 року.

05.05.2020 року підготовче засідання відкладено на 04.06.2020 року.

04.06.2020 року ухвалою без виходу до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 13.08.2020.

13.08.2020 судове засідання відкладено на 17.09.2020 року.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем на день розгляду справи відзиву на позовну заяву не було подано.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-газ-транс» внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і присвоєний ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 38665861.

Згідно довідки від 13.09.2019 року за №1041/10/55-08-16 відповідач має податковий борг у розмірі 1 808 039,62 грн. перед бюджетом за період з 02.04.2018 р. по 12.09.2019 р., який складається із сум податкових зобов`язань по:

податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 884 156,71 грн. (469 364,00 грн. основного платежу, 189 089,22 грн. штрафних санкцій, 225 703,49 грн. пені);

податку на прибуток у розмірі 609 749,45 грн. (373 677,00 грн. основного платежу; 93 589,25 грн. штрафних санкцій, 142 483,2 грн. пені);

податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податків - 286 112,66 грн. (139 809,56 грн. основного платежу; 146 303,1 грн. штрафних санкцій);

військовому збору- 27 510,8 грн. (12 795,04 грн. основного платежу; штрафні санкції - 14 715,76 грн.);

адміністративних штрафах та інших санкціях - 510,00 грн.

Вищезазначену заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкових повідомлень-рішень: №0099781231 від 24.04.2018 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 19 009,83 грн.; №0008901412 від 30.05.2018 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 19 009,83 грн.; №0008931601 від 30.05.2018 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 586 705,00 грн.; №0229111231 від 04.09.2018 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 8860,00 грн.; №0001605212 від 16.01.2019 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 24 868,56 грн. Залишок несплаченої пені становить 225 703,49 грн.

Вищезазначену заборгованість по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднання), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону становлять несплачені самостійно задекларовані суми, зазначені у поданих розрахунках частині чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету від: 04.05.2018 р. у розмірі 68 252,00 грн. Несплачений залишок становить 39 775,09 грн.; 05.11.2018 р. у розмірі 37 200,00 грн.; 08.05.2019 р. у розмірі 1825,00 грн.; 29.07.2019 р. у розмірі 26 031,00 грн. Залишок несплаченої пені становить 27 512,85 грн.

Вищезазначену заборгованість по податку на прибуток становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкових повідомлень-рішень: №0078901235 від 27.03.2019 р., яким визначено суму грошового зобов`язання у розмірі 170,00 грн.; № 0008921601 від 30.05.2018 р. у розмірі 467 096,25 грн. Залишок несплаченої пені становить 142 483,2 грн.

Вищезазначену заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податків становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкового повідомлення-рішення №0220301308 від 08.06.2018 р. у розмірі 286 112,66 грн.

Вищезазначену заборгованість по військовому збору становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкового повідомлення-рішення №0220311308 від 08.06.2018 р. у розмірі 27 510,8 грн.

Вищезазначену заборгованість по адміністративних штрафах та інших санкціях становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкового повідомлення-рішення №0220311308 від 08.06.2018 р. у розмірі 27 510,8 грн.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 21.12.2019 року, відсутні відомості про майно відповідача.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 20.03.2018 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис щодо об`єкта обтяжень, а саме майна платника податків згідно з актом опису майна №9852/10/13-01-17-05-10 від 19.03.2018 року.

Відповідно до вищевказаного акту від 19.03.2018 року описано майно, яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Статтею 67 Конституції України на платників податків покладений обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

За змістом підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пункт 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлює, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції

У визначені Податковим кодексом України строки відповідач не сплатив узгоджену суму грошового зобов`язання.

За змістом пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України позивач надіслав відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 11.01.2017 №113-17.

Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги, а також доказів сплати податкового боргу відповідач суду не надав.

Пунктами 95.1, 95.2 ст.95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктом 20.1.33 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Норма пп.20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України є імперативною і обов`язковою до виконання. Вона регулює питання накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.

Отже, обов`язковими підставами для накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків є наявність у цього платника податків податкового боргу та відсутність майна та/або наявність майна, балансова вартість якого менша суми податкового боргу.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 вересня 2019 року (справа №804/4273/13-а).

Пунктом 94.1 ст.94 Податкового кодексу України встановлено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Згідно з пп.94.2.3 п.94.2 ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин, зокрема, платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Відповідно до п.94.4 ст.94 Податкового кодексу України арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

П.94.6 ст.94 Податкового кодексу України визначено, що керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду. Звільнення коштів з-під арешту банк або інша фінансова установа здійснює за рішенням суду.

Таким чином, положеннями податкового законодавства розрізненні правові поняття щодо арешту майна та арешту на кошти, що знаходяться в банківських установах платника податків.

При цьому, не зважаючи на те, що кошти є також складовою майна платника податків, що складає загальний об`єкт, в той же час має свої особливості та різницю виникнення підстав для вчинення відповідних дій пов`язаних із встановленням певного виду обмеження щодо такого майна (коштів), у вигляді арешту, а також можливим порядком його застосування. Обидва види арешту розрізняються процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів). В зв`язку з чим, має місце різна правова природа виникнення та регулювання цих предметів, які не можна вважати тотожними в межах спірних правовідносинах.

Законодавством чітко встановлена не тільки процесуальна можливість звернення до суду з законодавчо визначеним предметом позову, що складає суть вимог, але ж і за наявністю підстав (умов), за яких існує правова можливість для задоволення таких вимог.

Такими правовими підставами (умовами) є саме або наявність податкового боргу, у разі якщо у платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Позивачем наданими суду доказами підтверджено факт наявності у відповідача податкового боргу, як і факт того, що у позивача відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.14, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити повністю.

Накласти арешт на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю “Укр-газ-транс” (код ЄДРПОУ 38665861), що знаходиться у банках, в межах суми податкового боргу підприємства у розмірі 1808039,62 грн.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 25.09.2020 року.

Суддя Крутько О.В.