
Дата документу 22.09.2020
Справа № 334/4378/20
Провадження № 2/334/3112/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі : головуючого – судді Ісакова Д.О.,
при секретарі Череп М.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої держаної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулось до Ленінського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої держаної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1883,07 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала справа по призначенню державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 04.04.2018 року та наданого необхідного пакету документів відповідачу була призначена і виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на шість місяців, з подальшим призначенням допомоги на наступний строк за умови подання заяви і декларацію про доходи та майно.
В заяві відповідачем зазначено, що вона не працює, не навчається, приватним підприємцем не являється та не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.
В декларації від 04.04.2018 року за період 01.10.2017 року по 31.03.2018 року відповідачем зазначено, що вона розлучена, отримала аліменти від ОСОБА_2 в розмірі 5497,00 грн.; аліменти від ОСОБА_3 в розмірі – 4461,47 грн.; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, щомісячну одноразову допомогу при народженні 1-ї дитини, інших видів доходу відповідачем не задекларовано.
Згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 23.01.2018 року відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна щомісячна допомога з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 1725,29 грн.
У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
13.09.2018 року відповідач, повторно звернулася до управління із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У декларації від 13.09.2018 року відповідачем зазначено, що вона отримала аліменти від ОСОБА_2 в розмірі 5664,00 грн.; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям; щомісячну одноразову допомогу при народженні 1-ї дитини, інших видів доходу відповідачем не задекларовано.
На підставі виявленого порушення позивачем визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача листом від 24.10.2018 року № 03-07/7575.
Таким чином відповідач за період з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року незаконно отримав державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1883,07 грн.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Просить стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надміру перераховану допомогу в розмірі 1883,07 грн. та понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Представник позивача Нескоромна М.В., просила задовольнити позов, на підставі наявних в матеріалах справи документах.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відзиву на позов не надала.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала справа по призначенню державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 04.04.2018 року та наданого необхідного пакету документів відповідачу була призначена і виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на шість місяців, з подальшим призначенням допомоги на наступний строк за умови подання заяви і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п.2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі-соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчийвід прожиткового мінімуму для сім`ї.
В заяві відповідачем зазначено, що вона не працює, не навчається, приватним підприємцем не являється та не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.
В декларації від 04.04.2018 року за період 01.10.2017 року по 31.03.2018 року відповідачем зазначено, що вона розлучена, отримала аліменти від ОСОБА_2 в розмірі 5497,00 грн.; аліменти від ОСОБА_3 в розмірі – 4461,47 грн.; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, щомісячну одноразову допомогу при народженні 1-ї дитини інших видів доходу відповідачем не задекларовано.
Згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 23.01.2018 року відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна щомісячна допомога з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року в розмірі 1725,29 грн.
У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
13.09.2018 року відповідач, повторно звернулася до управління із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У декларації від 13.09.2018 року відповідачем зазначено, що вона отримала аліменти від ОСОБА_2 в розмірі 5664,00грн.; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям; щомісячну одноразову допомогу при народженні 1-ї дитини, інших видів доходу відповідачем не задекларовано.
Порядок призначення і виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги регламентує Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» № 1768-III, «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення (абз.6 статті 1 Закону). Згідно статті 5 Закону № 1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст. 6 Закону №1768-III, державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Згідно з абз. 10 п. 6 Порядку № 250, для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно п.8 Порядку № 250 соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо подано всі необхідні документи.
На підставі висновків проведених відділом контролю було виявлено, що відповідач достроково оформив державну соціальну допомогу, подавши документи в місяці в якому вже було здійснено нарахування.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону № 1768-III передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку № 250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 28 Порядку № 250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
24.10.2018 року Управлінням направлено відповідачу повідомлення про повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям № 03-07/7575 та надало строк для добровільного повернення надміру виплачені коштів до 20.11.2018 року. Але, з невідомих позивачу причин надміру виплачені кошти грошової допомоги відповідачем на рахунок позивача не повернуто.
Таким чином відповідач за період з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1883,07 грн.
Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомог сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути безпідставно отриману суму грошової допомоги.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 76-79, 89, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 1212, 1213 ЦК України, -
в и р і ш и в :
позовну заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої держаної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 надміру виплачену державну соціальну допомогу в сумі 1883 (одна тисяча вісімсот вісімдесят три) гривні 07 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Ісаков Д.О.