
243/8075/20
провадження № 2-а/243/91/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2020 року, суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Мірошниченко Л.Є., розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення невиплачених сум: середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення по справі №805/491/17-а, суми матеріальних (інфляційних) втрат від знецінення суми боргу по заробітній платі, сплату якого відповідачем прострочено, суми трьох процентів річних від простроченого відповідачем зобов`язання по виплаті заробітної плати, суму збитків – неодержаних доходів (упощеної вигоди), завданих відповідачем порушенням зобов`язань по виплаті заробітної плати,
В С Т А Н О В И В :
До суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення невиплачених сум: середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення по справі №805/491/17-а, суми матеріальних (інфляційних) втрат від знецінення суми боргу по заробітній платі, сплату якого відповідачем прострочено, суми трьох процентів річних від простроченого відповідачем зобов`язання по виплаті заробітної плати, суму збитків – неодержаних доходів (упощеної вигоди), завданих відповідачем порушенням зобов`язань по виплаті заробітної плати.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до статті 19 КАС України:
1. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про оборонні закупівлі", крім спорів, пов`язаних із укладенням державного контракту (договору) про закупівлю з переможцем спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель та спрощеного відбору без застосування електронної системи закупівель, а також зміною, розірванням і виконанням державних контрактів (договорів) про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень";
13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
14) спорах із суб`єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства;
15) спорах, що виникають у зв`язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.
2. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
3. Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Так, предметна підсудність адміністративних справ визначена ст.20 КАС України, з якої вбачається.
1. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 з 25.09.2009 року по 31.10.2014 року працював на посаді судового розпорядника Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області.
Враховуючи, що зазначена посада судового розпорядника відносилась до посад державної служби; відповідно особа при зарахуванні на посаду приймала присягу державного службовця, подавала щорічні декларації та мала право на присвоєння спеціального звання або рангу державного службовця. Таким чином зазначена справа підлягає розгляду за правилами адміністративної юрисдикції.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.11. 2018 року у справі № 428/12596/16-ц.
Відтак, спір з приводу неправомірної невиплати відповідачем коштів при звільненні позивача, що працював на посаді, що відноситься до публічної служби підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною другою статті 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.2 ч.1ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Крім того, зазначений позов про стягнення невиплачених сум, не входить до переліку справ, які визначені ч.1 ст. 20 КАС України.
Згідно ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо за результатом отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
У відповідність до ст. 29 ч. 1 п.2 КАС України,суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Беручи до уваги те, що провадження у справі ще не відкрито, справа не підсудна Слов`янському міськрайонному суду Донецької області, її необхідно передати за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду (за предметною підсудністю).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення невиплачених сум: середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення по справі №805/491/17-а, суми матеріальних (інфляційних) втрат від знецінення суми боргу по заробітній платі, сплату якого відповідачем прострочено, суми трьох процентів річних від простроченого відповідачем зобов`язання по виплаті заробітної плати, суму збитків – неодержаних доходів (упощеної вигоди), завданих відповідачем порушенням зобов`язань по виплаті заробітної плати передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 1 ел.адреса: adm.dn.court.gov.ua)
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду або в порядку п. 15.5 Перехідних положень КАС України, шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко