Рішення № 91756294, 24.09.2020, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
24.09.2020
Номер справи
346/2885/20
Номер документу
91756294
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 346/2885/20

Провадження № 2/346/1408/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі : судді Васильковського В.В.,

за участю секретаря Васильчук Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департамент соціальної політики Коломийської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,-

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позицій сторін.

23 липня 2020 року Департамент соціальної політики Коломийської міської ради, звернувшись до суду із даним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останнього надміру виплачені (у вигляді житлової субсидії) кошти в сумі 9 059 грн. 87 коп. та судові витрати в розмірі 2102 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 26.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до департамент соціальної політики Коломийської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в п.3 розділу 1 декларації «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце поживання», відповідачем було зазначено наступних осіб: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник; - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .. В розділі 2 Декларації «Дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» Відповідачем було вказано наступних осіб: - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (чоловік ОСОБА_3 ); - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (чоловік ОСОБА_4 ). Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 08.11.2018 року № 2308 встановлено, що до складу членів сім`ї на яких розраховано соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування ввійшли: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .. Одночасно, при призначенні субсидії, до уваги були взяті доходи ОСОБА_10 , як члена сім`ї особи зі складу домогосподарства. 21.12.2018 року Комісією було прийнято рішення про надання субсидії домогосподарству за адресою АДРЕСА_1 , на 5 осіб на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, а саме: - з 01 жовтня 2018 року по 31 жовтня 2018 року - в сумі 360,28 грн.; - з 01 листопада 2018 року по 31 березня 2019 року - в сумі 2883,45 грн. щомісячно, (після здійснення перерахунку у зв`язку зі зміною тарифу, з січня 2019 року по березень 2019 року в сумі 2894,49 грн. щомісячно); - з 01 квітня 2019 року по 30 квітня 2019 року - в сумі 770,89 грн. В серпні 2019 року, в результаті проведеної Міністерством фінансів України верифікації, було виявлено, що членом сім`ї особи зі складу домогосподарства, ОСОБА_10 , було набуто у власність житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 99,2 кв. м., на підставі договору дарування від 05.12.2017 року № 3275 та земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на підставі договору дарування № 3276 від 05.12.2017 року. Житловий будинок, відповідно до договору дарування, сторони оцінили на суму 129199 грн. 00 коп. Вартість земельної ділянки, відповідно до договору сторони оцінили в 116488,00 грн.. Подаючи, 26.10.2018 року, заяву про призначення житлової субсидії, ОСОБА_1 в Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначив, під власний підпис, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії набуття права власності на майно на суму, яка на дату купівлі, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. грн. не здійснювалось, хоча з часу набуття права власності ОСОБА_10 на зазначене майно пройшло менше 12 місяців. Виходячи з вищенаведеного, внаслідок недобросовісності Відповідача, йому була безпідставно призначена та виплачена житлова субсидія. Департаментом припинено надання житлової субсидії з 01 травня 2019 року та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів . Суму переплати вирахувано за період з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року і вона становить 12687 грн 05 коп.. 12.09.2019 року, Відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачену суму житлової субсидії, перерахувавши 12687 грн 05 коп. у відповідності до п. 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 29 грудня 1997 р. № 39/283/90/5 на вказаний в повідомленні рахунок. Відповідачем повернуто 3627 грн. 18 коп. надлишково виплаченої субсидії. 25.02.2020 року Відповідачу повторно було надіслано повідомлення з вимогою повернути переплачену суму субсидії в розмірі 9059,87 грн.. Станом на 01.07.2020 року сума боргу становить 9059,87 грн., які підлягають поверненню до державного бюджету.

21 серпня 2020 року від відповідача по справі ОСОБА_1 поступило заперечення на позовну заяву, згідно якого повідомляє, що позовом Департамент соціальної політики Коломийської міської ради подав неправильний розрахунок переплаченої ним субсидії. Відповідно до повідомлення від 17.08.20, він мав заплатити загальну суму 7559,87 грн., але не 9059,87 грн.. З них за 2018 р. – 1000 грн., за 2019 р. – 6559,87 грн. З врахуванням його матеріального стану, незначної пенсії, а інших доходів в нього немає, суму пенсії він витрачає на оплату придбання ліків у зв`язку з тим, що він по своєму стану здоров`я хворіє на гіпертонічну хворобу ІІ ст.. , стан після стентування коронарних артерій та перенесена операція по імплантації штучного водія ритму серця, як доказом є виписка із історії хвороби. Ним не було внесено за 04 та 06 місяць, у зв`язку з рішенням Уряду про можливе відтермінування оплати. Цю вимогу він виконав і 27.10.2019 оплатив 1127,18 грн., 25.11.2019 оплатив 1000 грн., 16.12.2019 оплатив 500 грн., 03.02.2020 оплатив за січень 500 грн., 24.02.2020 оплатив 500 грн., 22.03.2020 оплатив 500 грн., 22.05.2020 оплатив 500 грн.. 20.07.2020 оплатив 500 грн.. На даний час ним погашено ввесь борг, тобто погашений предмет цивільного спору. Про його регулярну сплату заборгованості підтверджують додані ксерокопії квитанцій і повне розрахування. На підставі наведеного вище, просить суд в позові позивача до нього, відмовити.

01 вересня 2020 року на адресу суду від позивача поступила заява, відповідно до якої зазначають, що заборгованість дійсно була погашена в повному обсязі 17.08.2020 року - після пред`явлення департаменту соціальної політики позову до Коломийського міськрайонного суду та винесення судом ухвали про відкриття провадження у справі. У зв`язку з вищенаведеним, керуючись п.3 ст. 142 ЦПК України департамент соціальної політики просить стягнути з ОСОБА_1 понесені департаментом витрати, а саме судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп.

07 вересня 2020 року на адресу суду від позивача поступила відповідь на відзив, відповідно до якої зазначать, що 27.08.2020 року департаментом соціальної політики Коломийської міської ради надіслано на адресу Коломийського міськрайонного суду заяву з вимогою стягнути з відповідача витрати понесені департаментом, а саме судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп., у зв`язку з тим, що відповідачем визнано позов та погашено заборгованість в повному обсязі після винесення судом ухвали про відкриття провадження у справі. У зв`язку з вищенаведеним, керуючись п.3 ст. 142 ЦПК України департамент соціальної політики просить стягнути з ОСОБА_1 понесені департаментом витрати, а саме судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп.

10.09.2020 року від відповідача надійшла заперечення на відзив, в якому він посилається на те, що він не повинен сплачувати судовий збір, оскільки позивач звернувся до суду, не маючи на те підстав. Він сплачував заборгованість частинами, спору між ними з цього приводу не було.

ІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 24 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІІ. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що 26.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 8).

До заяви відповідач подав Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в п.3 розділу 1 декларації «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце поживання», відповідачем було зазначено наступних осіб: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник; - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .. В розділі 2 Декларації «Дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» Відповідачем було вказано наступних осіб: - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (чоловік ОСОБА_3 ); - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (чоловік ОСОБА_4 ) (а.с. 9 ).

Відповідно до довідки Управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради про склад сім`ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 16.10.2018 року № 5044 до складу сім`ї входять: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 10).

Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 08.11.2018 року № 2308 встановлено, що до складу членів сім`ї на яких розраховано соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування ввійшли: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 11).

Рішеннями від 26 грудня 2018 року, 25 січня 2019 року, 15 квітня 2019 року призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг із жовтня 2018 року по квітень 2019 року.(а.с. 14-17).

Згідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 09.08.2019 року було встановлено, що ОСОБА_10 , було набуто у власність житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 99,2 кв. м., на підставі договору дарування від 05.12.2017 року № 3275, вартість якого складає 129 199, 00 грн. та земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на підставі договору дарування № 3276 від 05.12.2017 року., вартість якої складає 116 488, 00 грн. (а.с. 18-24).

Відповідно до проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 26.10.2018 року, виявлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не подав інформацію про факт набуття у власність житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 99,2 м.кв. та земельної ділянки площею 0,25 га членом сім`ї особи із складу домогосподарства на підставі договорів дарування, сума яких перевищує 50 тис. гривень , внаслідок чого йому були надмірно виплачені грошові кошти за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.

З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 12 687,05 грн. позивач звертався до відповідача, надсилаючи 12 серпня 2019 року повідомлення про припинення /надання державної соціальної допомоги/житлової субсидії про повернення надміру виплаченої суми коштів, суму 6 559,87 грн. було зроблено зняття субсидії.(а.с. 25).

Відповідно до копії виписок ОСОБА_1 сплатив 3 427,18 грн. по поверненню субсидії (а.с. 26-28).

З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 9 059,87 грн. позивач звертався до відповідача, надсилаючи 25 лютого 2020 року повідомлення за місцем його реєстрації, але відповідач добровільно указану суму не повернув (а.с.29).

На підставі поданої заяви та долучених документів відповідачу :

- 01 січня 2017 року по 30 квітня 2017 року включно, в сумі 1987 грн. щомісячно;

На період з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року включно субсидія була призначена автоматично, без звернення, в тому числі:

-з 01 жовтня 2018 року по 31 жовтня 2018 року - в сумі 360,28 грн.;

-з 01 листопада 2018 року по 31 березня 2019 року - в сумі 2883,45 грн. щомісячно, (після здійснення перерахунку у зв`язку зі зміною тарифу, з січня 2019 року по березень 2019 року в сумі 2894,49 грн. щомісячно);

-з 01 квітня 2019 року по 30 квітня 2019 року - в сумі 770,89 грн. (а.с. 14-17).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 25.10.20149 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 1127,18 грн (а.с.43).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 26.11.2019 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 1100,00 грн (а.с.44).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 15.12.2019 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.45).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 04.02.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.46).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 24.02.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.47).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 23.03.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.48).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 22.05.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.49).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 20.07.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 500,00 грн (а.с.50).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 17.08.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 1000,00 грн (а.с.51).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 17.08.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 2000,00 грн (а.с.52).

Відповідно до квитанції від 17.08.2020 року, дата валютування: 17.08.2020 року ОСОБА_1 оплатив на рахунок Департаменту соціальної політики заборгованість в сумі : 4559,87 грн (а.с.53).

ІV. Норми права, якими регулюються правовідносини сторін.

Згідно з пунктом 13 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)(далі - Положення) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Житлова субсидія не призначається (у том числі на наступний період), якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску, яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) (підпункт 2 пункт 6 Положення у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителя об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії .

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно п. 11 Порядку Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до ч.3 ст. 142 ЦПК України, у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.

V.Оцінка суду

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони підтверджуються, доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступнез таких підстав.

З доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Однак, як вбачається з досліджених квитанцій, повну суму заборгованості відповідач сплатив 17.08.2020 року, тобто після пред`явлення позивачем позову 23.07.2020 року.

Внаслідок цього, позивач визнав сплату заборгованості відповідачем і не підтримує позов в цій частині, просить стягнути судовий збір.

Суд відхиляє посилання відповідача на відсутність підстав для стягнення судового збору з наступних підстав

Суд доходить висновку, що станом на день пред`явлення позову у позивача були підстави для звернення до суду, оскільки заборгованість у повному обсязі не булла погашена.

Відповідачем не надано жодних доказів того, що між ним і позивачем існувала домовленість про сплату заборгованості частинами.

Тому з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 2102 грн

VI. Судові витрати.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесені позивачем, а саме 2102 грн. сплаченого згідно платіжного доручення №2111 від 20.07.2020 року судового збору.

Керуючись ст.ст.141, 142ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_1 2102 (дві тисячі сто дві) грн. понесених судових витрат накористь Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради ( UА528201720344260016000043472, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399 - отримувач департамент соціальної політики Коломийської міської ради) .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається до суду Івано-Франківського Апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Васильковський В. В.