
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2020 року м. Київ № 826/14832/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні без проведення судового засідання та виклику учасників справи адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М"до про Антимонопольного комітету України визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
11.09.2018 до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" (далі - ТОВ "Інтерфом-М") з позовом до Антимонопольного комітету України, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої комісії адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 8078-р/пк-пз від 09.08.2018 та зобов`язати відповідача повторно розглянути скаргу від 07.08.2018 та прийняти за її результатами вмотивоване рішення по суті порушених у скарзі питань, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що залишення скарги позивача без розгляду з підстав відсутності обґрунтування наявності порушених прав і охоронюваних законом інтересів є протиправним та таким, що не відповідає дійсним обставинам справи. Зазначив, що прийнятими рішеннями Міністерства оборони України про прийняття пропозиції щодо закупівлі, визначення переможцем та прийняття рішення про намір укласти договір, Замовник суттєво порушив охоронювані законом права та інтереси учасника Закупівлі - ТОВ "Інтерфом-М". Як свідчить остаточна цінова пропозиція за результатами переговорів, ТОВ "Інтерфом-М" пропонує Замовнику здійснити поставку товару, а саме: "Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120" у кількості 8900 шт. за ціною без ПДВ 962,50 грн, з ПДВ 1155,00 грн, загальна вартість товару без ПДВ 8566250,00 грн, крім того ПДВ 1713250,00 грн, загальна вартість товару з ПДВ 10279500,00 грн. Водночас, Замовник визначив ТОВ "Інтерфом-М" переможцем та прийняв рішення про намір укласти договір щодо закупівлі меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) у кількості 8900 шт. за ціною 1027,80 грн, на загальну вартість 9147420,00 грн з ПДВ. Поряд з цим, з поданих цінових пропозицій вбачається, що ТОВ "Інтерфом-М" не пропонувало Міністерству оборони України здійснити поставку товару за вказаною ціною. Відтак, рішення Замовника про намір укласти договір щодо закупівлі на загальну вартість товару 9147420,00 грн не відповідає пропозиції учасника при застосуванні переговорної процедури, що прямо суперечить вимогам частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі". Акцентує увагу, що фактично Замовник вимагає від учасника здійснити поставку товару за іншою ціною, ніж запропоновано самим учасником, що не відповідає вимогам Закону України "Про публічні закупівлі".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
04.10.2018 представником відповідача Морозовою В.В. подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого остання просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснила, що під час ознайомлення зі скаргою Колегія встановила, що вона не містить обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності Замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси безпосередньо Скаржника, пов`язаних з участю у процедурі закупівлі. Таким чином, Колегією встановлено, що скарга не відповідає вимогам частини третьої статті 18 Закону України "Про публічні закупівлі". За наведених обставин вважає, що рішення № 8078-р/пк-пз від 09.08.2018 є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення адміністративного позову - відсутні.
22.10.2018 до суду від представника позивача Компанця М.Б. надійшла відповідь на відзив, у якій останній акцентував увагу, що подана до відповідача скарга містила цілий розділ, в якому наводилось обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
04.10.2018 представником відповідача Морозовою В.В. подано до суду заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.11.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
На підставі розпорядження про повторний автоматизований розподіл від 08.05.2019 № 420 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2019 визначено суддю Катющенка В.П. для розгляду адміністративної справи № 826/14832/18.
Відповідно до ухвали суду від 15.05.2019 адміністративну справу № 826/14832/18 прийнято до провадження судді Катющенка В.П. та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
07.09.2020 до суду від представника позивача Компанця М.Б. надійшла заява про відвід судді Катющенка В.П. від розгляду адміністративної справи № 826/14832/18. Заява мотивована тим, що тривалий розгляд даної адміністративної справи беззаперечно свідчить про порушення суддею Катющенком В.П. права позивача на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, що викликає сумнів у його об`єктивності та неупередженості при здійсненні подальшого правосуддя.
Ухвалою суду від 08.09.2020 визнано заявлений представником позивача відвід судді Катющенку В.П. необґрунтованим та передано справу на автоматизований розподіл для визначення судді у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, для вирішення питання про відвід.
Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2020 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" про відвід судді Катющенка В.П. від розгляду адміністративної справи № 826/14832/18.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
11.07.2018 Міністерством оборони України через авторизований електронний майданчик на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) оприлюднена нова редакція оголошення про проведення процедури закупівлі (переговорна процедура для потреб оборони) щодо предмета закупівлі Меблі для дому (3914) Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 (ідентифікатор UA-2018-07-02-000582-a).
Кількість матраців, що закуповуються - 8 900 шт., їх очікувана (загальна) вартість 10288400,00 грн.
Відповідно до умов проведення торгів кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 20.07.2018 18:00, початок аукціону: 23.07.2018.
До кінцевого строку подання цінових пропозицій (20.07.2018) на участь у процедурі закупівлі подано пропозиції такими учасниками:
1) ТОВ "Укртексім" - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 9552192,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147420,00 грн з ПДВ;
2) ТОВ "Інтерфом-М" - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 10279500,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147776,00 грн з ПДВ.
За результатами розгляду та обговорення цінових пропозицій та інших документів рішенням тендерного комітету Міністерства оборони України, оформленим протоколом від 25.07.2018 № 75/393/7, відхилено цінову пропозицію учасника ТОВ "Укртексім" щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) на підставі пункту 3 частини першої статті 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
За результатами розгляду та обговорення цінової пропозиції та інших документів ТОВ "Інтерфом-М" тендерним комітетом прийнято рішення, оформлене протоколом від 27.07.2018 № 75/393/8, провести переговори з ТОВ "Інтерфом-М" о 14 год. 30 хв. 01.08.2018 щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120).
Згідно з протоколом переговорів щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) від 01.08.2018 № 75/393/9, за результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано Товариству у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути недоліки у поданих ним документах та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів.
Проте вимоги Тендерного комітету не були виконані позивачем.
Рішенням Тендерного комітету, оформленим протоколом від 03.08.2018 № 75/393/10, прийнято пропозицію Товариства щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за переговорною процедурою закупівлі; визначено переможцем та прийнято рішення про намір укласти договори про закупівлю з ТОВ "Інтерфом- М" - Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027,80 грн на загальну вартість товару 9147420,00 грн з ПДВ.
07.08.2018 позивач звернувся до Антимонопольного комітету України зі скаргою, у якій просив:
- прийняти рішення про встановлення порушень Міністерством оборони України процедури закупівлі UA-2018-07-02-000582-a, ДК 021:2015:39140000-5 - Меблі для дому, Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120;
- зобов`язати Міністерство оборони України усунути допущені порушення, а саме: скасувати рішення про прийняття пропозиції ТОВ "Інтерфом-М" щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за переговорною процедурою закупівлі; скасувати рішення про визначення переможцем та скасувати рішення про намір укласти з ТОВ "Інтерфом-М" договір щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120).
Рішенням відповідача від 09.08.2018 № 8078-р/пк-пз скаргу ТОВ "Інтерфом-М" від 07.08.2018 № UA-2018-07-02-000582-а.а4 залишено без розгляду.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 26.11.1993 N 3659-XII "Про Антимонопольний комітет України" (далі - Закон N 3659-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України 25.12.2015 N 922-VIII "Про публічні закупівлі" (далі - Закон N 922-VIII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Антимонопольний комітет України та Рахункова палата здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 8 вказаного Закону встановлено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов`язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону N 922-VIII скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб`єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.
Реєстраційна картка скарги повинна містити таку інформацію: дата та час подання скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель; номер скарги, присвоєний в електронній системі закупівель під час її подання; номер оголошення про проведення процедури закупівлі, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу.
Скарга повинна містити таку інформацію:
найменування замовника рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються;
ім`я (найменування), місце проживання (місцезнаходження) суб`єкта оскарження;
підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати;
обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи;
вимоги суб`єкта оскарження та їх обґрунтування.
До скарги додаються документи та матеріали в електронній формі (у тому числі у вигляді pdf формату файла), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника, та документ про здійснення оплати за подання скарги до органу оскарження.
Відразу після внесення до реєстру скарг скарга з супровідними документами та її реєстраційна картка автоматично надсилаються органу оскарження та замовнику.
За подання скарги до органу оскарження справляється плата. Розмір плати визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 18 Закону N 922-VIII орган оскарження залишає скаргу без розгляду в разі, якщо:
суб`єкт оскарження подає скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення;
скарга не відповідає вимогам частини першої або другої цієї статті;
суб`єктом оскарження не внесено плату, передбачену частиною першою цієї статті;
замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі.
Так, підставою для прийняття спірного рішення став висновок відповідача про невідповідність скарги ТОВ "Інтерфом-М" вимогам частини першої статті 18 N 922-VIII, позаяк остання не містить обґрунтуванням наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності Замовника.
Поряд з цим, твердження відповідача спростовується змістом поданої позивачем скарги.
Так, обґрунтовуючи скаргу позивач зазначив, що остаточна цінова пропозиція за результатами переговорів, ТОВ "Інтерфом-М" пропонує Замовнику здійснити поставку товару, а саме: "Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120" у кількості 8900 шт. за ціною без ПДВ 962,50 грн, з ПДВ 1155,00 грн, загальна вартість товару без ПДВ 8566250,00 грн, ПДВ 1713250,00 грн. Водночас, Замовник визначив ТОВ "Інтерформ-М" переможцем та прийняв рішення про намір укласти договір щодо закупівлі меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) у кількості 8900 шт. за ціною 1027,80 грн, на загальну вартість 9147420,00 грн з ПДВ. Поряд з цим, з поданих цінових пропозицій вбачається, що ТОВ "Інтерфом-М" не пропонувало Міністерству оборони України здійснити поставку товару за вказаною ціною. Відтак, рішення Замовника про намір укласти договір щодо закупівлі на загальну вартість товару 9147420,00 грн не відповідає пропозиції учасника при застосуванні переговорної процедури, що прямо суперечить вимогам частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
У скарзі позивач зазначив, що очевидні ознаки проведення закупівлі можуть мати наслідком оскарження проведеної процедури та відміни результатів такої закупівлі. У свою чергу, указані обставини можуть завдати суттєвих матеріальних збитків ТОВ "Інтерфом-М", оскільки підприємство має завчасно закупити всю необхідну сировину для виготовлення предмету закупівлі. Замовлені Міністерством оборони України матраци є специфічними, виготовлені відповідно до технічних умов Міністерства, та не є загальновживаними. Відтак, виготовлення товару у кількості 8900 шт. за суттєвих ризиків подальшої відміни результатів закупівлі, призведе до мільйонних збитків та неможливості реалізувати виготовлений товар іншим покупцям.
Так, частиною третьою статті 35 Закону № 922-VIII передбачено, що за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) замовник приймає рішення про намір укласти договір. Повідомлення про намір укласти договір обов`язково безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу протягом одного дня після прийняття рішення та повинно містити: найменування та місцезнаходження замовника; найменування, кількість товару та місце його поставки, вид робіт і місце їх виконання або вид послуг та місце їх надання; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; найменування, місцезнаходження та контактні телефони учасника (учасників), з яким проведено переговори; ціну пропозиції; обґрунтування застосування переговорної процедури.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 12.05.2016 N 1356-VIII "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" (далі - Закон N 1356-VIII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом.
За визначенням пункту 10 частини першої статті 1 Закону N 1356-VIII цінова пропозиція - пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі в аукціоні та підтверджує його згоду взяти участь у процедурі закупівлі на умовах, встановлених замовником.
Частинами одинадцятою, тринадцятою статті 3 Закону N 1356-VIII передбачено, що для надання можливості учаснику подати цінову пропозицію замовник визначає період подання цінових пропозицій, який не може бути меншим ніж шість робочих днів та починається з дня оприлюднення оголошення про проведення відбору.
Учасник має право не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення строку подання цінових пропозицій звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі та/або щодо кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору, та/або з вимогою про усунення порушення під час проведення процедури закупівлі.
Замовник повинен протягом двох робочих днів з дня оприлюднення звернення надати відповідь на нього в електронній системі закупівель.
У разі несвоєчасного надання або ненадання замовником відповіді на звернення строк подання цінових пропозицій продовжується в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту надання відповіді до закінчення строку подання цінових пропозицій залишалося не менше двох робочих днів.
Цінова пропозиція подається учасником в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання інших критеріїв замовником).
Одночасно з ціновою пропозицією учасник надає замовнику забезпечення цінової пропозиції у вигляді гарантії в розмірі, що не перевищує 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі робіт та 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі товарів чи послуг, якщо таке забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору.
Інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним вимогам, вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", включаючи інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи (крім громадських формувань, адвокатських об`єднань, торгово-промислових палат, об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій), а також відповідність товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, завантажується ним в електронну систему закупівель самостійно.
Відповідно до частин вісімнадцятої, дев`ятнадцятої статті 3 Закону N 1356-VIII ціна / приведена ціна, подана учасником за результатами відбору, є остаточною для участі в переговорах. Учасник, запрошений на переговори за результатами відбору, може зменшити її лише під час переговорів.
Замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну / приведену ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 цього Закону.
Згідно з пунктом 12.4 оголошення замовника про проведення відбору учасників на закупівлю Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) після завершення електронного аукціону учаснику на переговори, відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" з метою перевірки відповідності кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", необхідно надати, зокрема, заповнену форму "Цінова пропозиція" (додаток 1) із визначенням початкової ціни цінової пропозиції та ціни за результатами аукціону (ураховуючи зменшення). При цьому загальна вартість закупівлі лоту не повинна відрізнятися від цінової пропозиції, поданої під час аукціону. Учасник повинен зазначити у ціновій пропозиції ціну за одиницю товару (штуку) без податку на додану вартість (надалі - ПДВ) та з ПДВ, а також загальну вартість товару без ПДВ, крім того, ПДВ та загальну вартість товару з ПДВ.
Статтею 6 Закону N 1356-VIII передбачено, що рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення.
Якщо предмет закупівлі був поділений на частини (лоти), учасник відбору запрошується для участі в переговорах лише щодо тієї частини предмета закупівлі (лота), яка була обрана ним під час участі у відборі.
Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі".
У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками.
За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться.
У разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною.
Після проведення переговорів складається протокол.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону N 1356-VIII замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав:
1) ненадання або несвоєчасне надання учасником одиниці товару на перевірку відповідності зразку-еталону (якщо подання одиниці товару вимагалося в оголошенні про проведення відбору) та/або іншим вимогам замовника до предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, або документів про підтвердження відповідності товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, визначеним замовником;
2) невідповідність товарів, робіт чи послуг учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі;
3) відсутність підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції (якщо подання забезпечення вимагалося замовником в оголошенні про проведення відбору);
4) відмова або неучасть учасника відбору в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення;
5) відмова учасника відбору від участі в переговорах з ціною / приведеною ціною, поданою ним за результатами проведеного аукціону;
6) невідповідність учасника кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі";
7) неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів;
8) якщо учасник протягом одного року до дати проведення електронного аукціону вчинив порушення в одного й того самого замовника: не брав участі або відмовився від участі в переговорній процедурі закупівлі до оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - більше трьох разів; відмовився від підписання договору про закупівлю у визначені замовником терміни - більше двох разів; не виконав умови (умов) договору щодо якості та/або терміну поставлених товарів, виконаних робіт, наданих послуг - більше одного разу.
Таким чином, з пункту 7 частини першої статті 4 Закону N 1356-VIII вбачається, що не усунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів є безумовною підставою для відхилення цінової пропозиції учасника.
Матеріалами справи підтверджено, за результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано позивачеві у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути вказані недоліки шляхом оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу виправлених або нових документів та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів; також оприлюднити підтвердження на використання технічної документації виробника продукції, яка застосовується при виробництві матраців; надати та оприлюднити довідку про фактичні характеристики товару.
Поряд з цим, такі умови позивачем не було виконано, вказані недоліки не усунуто, та цінові пропозиції, про які зазначено у протоколі, не надано.
Крім того, після переговорів позивач надав остаточну цінову пропозицію з ціною за одиницю - 1155,00 грн, кількість товару - 8900 шт., загальна вартість товару з ПДВ: 10279500,00 грн.
Таким чином, документ "Цінова пропозиція", який завантажений ТОВ "Інтерфом-М" за підсумками проведення переговорів у строк, встановлений замовником, містив порушення, а саме: невідповідність ціни, визначеної під час проведення переговорів, відповідно, цінова пропозиція ТОВ "Інтрефом-М" підлягала відхиленню.
Поряд з цим Тендерним комітетом прийнято рішення про визнання ТОВ "Інтерфом-М" переможцем та намір укласти з останнім договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027,00 грн на загальну вартість товару 9147420,00 грн з ПДВ.
Встановлені обставини свідчать про обґрунтованість доводів позивача, викладених у скарзі, що спростовує висновок відповідача про наявність підстав для залишення скарги без розгляду.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення від 09.08.2018 № 8078-р/пк-пз не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а також суперечить встановленим у справі обставинам та є протиправним.
Поряд з цим, суд не вбачає підстав для скасування спірного рішення та зобов`язання відповідача повторно розглянути скаргу ТОВ "Інтерфом-М", з огляду на наступне.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах.
У справі за конституційним поданням щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) Конституційний Суд України в Рішенні від 1 грудня 2004 року N 18-рп/2004 дав визначення поняттю "охоронюваний законом інтерес", який вживається в ряді законів України, у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "право" (інтерес у вузькому розумінні цього слова), який розуміє як правовий феномен, що: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
<...> поняття "охоронюваний законом інтерес" у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "право" має один і той же зміст.
Таким чином, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші порушення прав та свобод позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 у справі № 910/12778/18, залишеним без змін постановами Північного апеляційного господарського суду від 23.09.2019 та Верховного Суду від 28.01.2020, позовні вимоги ТОВ "Інтерфом-М" задоволено: визнано недійсним та скасовано рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/10.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В зазначеному рішенні встановлено, що 03.10.2018 Тендерним комітетом прийнято рішення, яким відхилено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) у зв`язку з тим, що переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, та прийнято рішення від 11.10.2018, оформлене протоколом №75/393/13, про відміну процедуру закупівлі у зв`язку з відхиленням всіх пропозицій.
Враховуючи викладене та зважаючи на те, що процедура закупівлі відмінена, а рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку, що порушене право позивача повністю захищено.
У свою чергу, відсутність процедури закупівлі нівелює підстави для скасування спірного рішення та зобов`язання відповідача повторно розглянути скаргу.
Поряд з цим, аналізуючи зміст вищенаведених норм Закону N 922-VIII, суд вважає, що право оскарження процедури закупівлі включає в себе право на отримання обґрунтованого рішення.
Водночас прийняття органом оскарження рішення про залишення скарги без розгляду за відсутності визначених законом підстав є невідновлювальним порушенням, тобто суд може лише констатувати порушення, а сам відповідач виправити не може.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи, що на момент виникнення спірних правовідносин скарга позивача відповідала вимогам частини першої статті 18 Закону N 922-VIII, а у відповідача не було правових підстав для прийняття рішення від 09.08.2018 № 8078-р/пк-пз, суд, з метою захисту прав позивача, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати дії Постійно діючої комісії адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо прийняття рішення № 8078-р/пк-пз від 09.08.2018, - протиправними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" (53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, вул. Українська, 20, ідентифікаційний код 35055734) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Постійно діючої комісії адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель що прийняття рішення № 8078-р/пк-пз від 09.08.2018.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45, ідентифікаційний код 00032767) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" (53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, вул. Українська, 20, ідентифікаційний код 35055734) 1762,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко