Рішення № 91750142, 24.09.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2020
Номер справи
560/3077/20
Номер документу
91750142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3077/20

РІШЕННЯ

іменем України

24 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області в якому просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (ідентифікаційний код юридичної особи: 21318350, місцезнаходження юридичної особи: 29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Герцена, 10) сформувати та подати до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з державного бюджету помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в сумі 1936,68 гри. (одна тисяча дев`ятсот тридцять шість гривень шістдесят вісім копійок).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.10.2019 ОСОБА_1 укладено Договір купівлі-продажу квартири. Відповідно до Договору, придбано квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Для реєстрації права власності на придбане нерухоме майно, позивачем сплачено, зокрема, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі одного відсотку від вартості придбаного нерухомого майна, що складає 1936 грн 68 коп. Однак, позивач вважає, що помилково сплатив вказані кошти, оскільки не є платником даного збору адже придбала нерухомість в вперше.

Враховуючи відмову оформлену листом від відповідача про повернення помилково сплаченого збору, позивач змушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 18.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначив, що відсутність права власності у позивачки на нерухоме майно в період часу, з моменту введення в дію Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” (1997 рік) по дату набрання чинності Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” (2004 рік) позивачкою жодними доказами не підтверджено.

При цьому звертаємо увагу суду, що позивачкою не надано довідку з АТ "Державний ощадний банк України", яка могла б спростувати або підтвердити факт використання приватизаційних документів. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи 30.06.2020 надіслав до суду пояснення на адміністративний позов в яких вказує, що оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є ПФУ, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Просить прийняти відповідні пояснення та врахувати їх при розгляді адміністративної справи.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази в їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 29.10.2019 між позивачем та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу квартири, посвідчений державним нотаріусом Шепетівської міської державної нотаріальної контори О.А. Камфорович та зареєстровано в реєстрі за №1877.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири є ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 49414575 від 29.10.2019.

Згідно квитанції №ПН1981457 від 29.10.2019 ОСОБА_1 сплатила збір з операцій придбавання (купівлі продажу) нерухомого майна в сумі 1936,68 грн на рахунок Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області.

Позивач звернулась із заявою до Пенсійного фонду України, в якій просила повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 1936,68 грн.

Листом від 22.11.2019 за №38326/05 Пенсійним фондом України в заяві позивача відмовлено.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР).

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону №400/97-ВР передбачено, що об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з абзацом 1 пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 року збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п. 15-3 цього ж Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Аналіз наведених норм чинного законодавства України вказує на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 18.06.2020 №2130087429 позивач є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Підстава виникнення права власності: договір купівлі - продажу, серія та номер: 1877, виданий 29.10.2019, видавник: Шепетівська міська державна нотаріальна контора Хмельницької області, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №49414575 від 29.10.2019.

Відтак, відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна у матеріалах справи відсутні. В свою чергу, відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач 29.10.2019 вперше придбав нерухоме майно (квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 ) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 1936,68 грн.

Крім того, від АТ "Державний ощадний банк України" на виконання ухвали суду надійшла відповідь від 13.07.2020 №120.50-06/47541/2020-22/вих в якій вказано, що громадянка ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в списку громадян, які мають право на приватизацію житла за адресою АДРЕСА_3 не значиться та відповідно участі в приватизації вказаної квартири не приймала.

Таким чином, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1936,68 грн, на підставі договору купівлі-продажу від 29.10.2019.

Разом з тим суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

В той же час, для належного способу захисту порушених прав позивача та, зважаючи на те, що відповідно до квитанції №ПН1981457 від 29.10.2019 збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна сплачено позивачем на рахунок Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 1936,68 грн, відповідно до квитанції №ПН1981457 від 29.10.2019.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постановах від 20.03.2018 (справа №819/1249/17, від 30.01.2018 (справа №819/1498/17) та 31.01.2018 (справа №819/1667/17).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 1936 (однієї тисячі дев`ятсот тридцять шість) грн. 68 коп., відповідно до банківської квитанції №ПН1981457 від 29.10.2019.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук