Рішення № 91749987, 24.09.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2020
Номер справи
520/9335/2020
Номер документу
91749987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2020 р. № 520/9335/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

20.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не розгляду питання про присвоєння чергового спеціального звання старшого лейтенанта поліції інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Департамент патрульної поліції розглянути у відповідності до Порядку присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затвердженого Наказом МВС України №177 від 12.03.2016, питання про присвоєння чергового спеціального звання старшого лейтенанта поліції інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду питання про присвоєння чергового спеціального звання старшого лейтенанта поліції інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідач, Департамент патрульної поліції, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом Національної поліції України від 07.11.2015 року №115 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання лейтенант поліції.

Наказом Департаменту патрульної поліції від 13.07.2018 року №680 по особовому складу призначено по управлінню патрульної поліції в Харківській області по роті №5 батальйону №2 лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектором, установивши посадовий оклад у розмірі 2400 грн., звільнивши з посади інспектора роти №5 батальйону №2 управління патрульної поліції в Харківській області.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду питання про присвоєння позивачу чергового спеціального звання старшого лейтенанта поліції, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно п.2 ч.1 ст.80 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що до спеціальних звань середнього складу, відносяться, зокрема, молодший лейтенант поліції, лейтенант поліції, старший лейтенант поліції. Частиною першою статті 80 Закону установлюються такі спеціальні звання поліцейських: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції.

Частиною 1 статті 82 Закону визначено, що чергові спеціальні звання поліції присвоюються після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено цим Законом, за умови відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою, відсутності не знятих дисциплінарних стягнень.

Відповідно до частини 5 цієї статті чергові спеціальні звання поліції мають право присвоювати: керівники поліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, науково-дослідних установ, ректори (керівники) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та прирівняні до них керівники - спеціальні звання поліції молодшого, середнього складу поліції до підполковника поліції включно поліцейським, щодо яких вони є безпосередніми або прямими керівниками (начальниками).

Наказом Національної поліції України від 01.04.2020 року № 272 внесено зміни до Положення про Департамент патрульної поліції, затвердженого наказом Національної поліції України від 06.11.2015 № 73.

Відповідно до розділу І Положення про Департамент патрульної поліції: Департамент патрульної поліції є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції, який створюється, реорганізовується та ліквідовується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законодавством України порядку.

Відповідно до розділу V частини 6 пунктів 17, 18 начальник Департаменту призначає, приймає на службу (роботу, укладає контракт) і звільняє з посад (зі служби, роботи) поліцейських, державних службовців та працівників Департаменту, надає їм відпустки в порядку та на умовах, визначених законом; присвоює спеціальні звання поліції поліцейським Департаменту відповідно до закону.

Так, перебування позивача на посаді може встановлюватись виключно наказом про призначення на посаду.

Умови присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, перелік необхідних для цього документів та строки їх подання визначається Порядком присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затвердженого наказом МВС України № 177 від 12.03.2016 року, який розроблений відповідно до статей 81-85 Закону України «Про Національну поліцію».

Подання про присвоєння чергових спеціальних звань поліції особам, які проходять службу на посадах молодшого та середнього складу поліції, готуються кадровими підрозділами органів та підрозділів поліції для підготовки наказу по особовому складу. (п.14 Розділу 1 Порядку №177)

Відповідно абз.1 п. 7 Розділу 2 Порядку №177 за своєчасне подання матеріалів про присвоєння спеціальних звань середнього складу поліції відповідає керівник органу чи підрозділу поліції, у якому проходить службу особа, що представляється до присвоєння спеціального звання, а контролюють - керівники підрозділів кадрового забезпечення цих органів та підрозділів або особи, які виконують їх обов`язки.

Суд зазначає, що згідно наказу Департаменту патрульної поліції від 13.07.2018 року №680 лейтенант поліції ОСОБА_1 проходить службу в управлінні патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції.

Так, Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції згідно Положення, затвердженого наказом ДПП №1/5 від 07.11.2015 року, є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції та згідно із законодавством України реалізовує свої повноваження на території Харківській області.

Відповідно пп.9, п.6 Розділу IV Положення про Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції, начальник Управління подає в установленому порядку клопотання керівництву ДПП про присвоєння спеціальних звань особам рядового та начальницького складу.

Отже, обов`язок подання клопотання про присвоєння спеціальних звань середнього складу поліції належить до компетенції керівника управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції, а присвоює їх керівник Департаменту патрульної поліції.

Судом встановлено, що позивач займає посаду інспектора роти №5 батальйону №2 в Управлінні патрульної поліції Харківської області Департаменту патрульної поліції та має спеціальне звання лейтенант поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно ч.1, 2 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції; до складу апарату центрального органу управління поліції входять організаційно поєднані структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника поліції, а також виконання покладених на поліцію завдань.

Частинами 1, 2 ст.15 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання. Територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції.

Відповідно до п. 1 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року №877 (далі по тексту - Положення №877) Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно п.7 Положення №877 Національна поліція здійснює свої повноваження через центральний орган управління та утворені в установленому порядку територіальні (у тому числі міжрегіональні) органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про Департамент патрульної поліції, Департамент патрульної поліції складається із структурних підрозділів апарату Департаменту патрульної поліції, його територіальних (відокремлених) підрозділів та інших підрозділів патрульної поліції згідно з штатним розписом Національної поліції України.

Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції згідно Положення, затвердженого наказом ДПП №1/5 від 07.11.2015 року, є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції та згідно із законодавством України реалізовує свої повноваження на території Харківській області.

Згідно наказу Департаменту патрульної поліції № 680 о/с від 13.07.2018 року лейтенант поліції ОСОБА_1 , проходить службу в Управлінні патрульної поліції Департаменту патрульної поліції, яке є територіальним (відокремленим) підрозділом поліції.

Наказом Національної поліції України про затвердження Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань від 04.12.2015 року №142 визначено перелік посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань. Вказаний наказ зазнавав частих змін (наказ НПУ від 08.07.2016 № 588 про затвердження Змін до Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних звань, наказ НПУ від 08.12.2016 № 1277, наказ НПУ від 26.01.2017 № 62, наказ НПУ від 20.03.2017 № 270, наказ НПУ від 11.08.2017 № 844, наказ НПУ від 11.09.2017 № 960, наказ НПУ від 24.05.2018 № 524, наказ НПУ від 21.08.2018 № 791, наказ НПУ від 14.01.2019 № 30) містить 5 розділів.

Розділ ІІ Переліку містить перелік посад у міжрегіональному територіальному органі Національної поліції, зокрема, посадам: оперуповноважений, інспектор, юрисконсульт, інженер відповідає граничне спеціальне звання старший лейтенант поліції.

Розділ ІV Переліку містить перелік посад в управліннях, відділеннях, відділах поліції; посадам оперуповноважений, слідчий, інспектор, дільничний офіцер поліції, інженер, психолог відповідає граничне спеціальне звання старший лейтенант поліції.

Відповідно розділу V Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань (в редакції від 11.09.2017, але до 14.01.2019) граничне звання інспектора для стройових підрозділів Департаменту патрульної поліції - лейтенант поліції.

Наказом від 14.01.2019 року № 30 були внесені зміни до Переліку № 142 зокрема в розділі V позицію «Інспектор (для стройових підрозділів Департаменту патрульної поліції)» замінено позицією «Інспектор (взводу, роти територіального підрозділу Департаменту патрульної поліції)».

Отже, оскільки Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції є територіальним (відокремленим) підрозділом поліції Департаменту патрульної поліції, та позивач обіймає посаду інспектора роти №5 батальйону №2 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, то граничним спеціальним званням для інспектора роти №5 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - лейтенант поліції.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що в системі Національної поліції відсутні стройові підрозділи, з огляду на наступне.

Суд зазначає, що наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.01.2010 року №16 затверджено Положення про стройовий підрозділ патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України.

Так, згідно пункту 1.1. цього Положення стройові підрозділи патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України (далі - підрозділи патрульної служби) - це структурні підрозділи міліції громадської безпеки, які забезпечують охорону громадського порядку, особисту безпеку громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів, власності від злочинних посягань, запобігають правопорушенням на вулицях та в інших громадських місцях та припиняють їх, у межах компетенції беруть участь у розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, наданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяють державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов`язків, охороні громадського порядку при проведенні масових заходів, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

До структури підрозділів патрульної служби входять полк, батальйон, рота, взвод, група патрульної служби, які підпорядковані управлінню, відділу, сектору громадської безпеки головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях, міського, лінійного, районного управління, відділу.

Суд зазначає, що у зв`язку з визнанням наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.07.2016 року №640 таким, що втратив чинність наказ Міністерства внутрішніх справ від 23.01.2010 року року №16, припинило свою дію вищезазначене Положення про стройовий підрозділ патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України, проте самі підрозділи (полки, батальйони, роти, взводи) не були ліквідовані.

При цьому, до Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань (в редакції 14.01.2019) було внесені відповідні зміни щодо назви посад.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки граничним званням на посаді, яку займає позивач (інспектор роти №5 батальйону №2 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції) є лейтенант поліції.

За таких обставин, відсутні підстави для зобов`язання Департаменту патрульної поліції розглянути у відповідності до Порядку присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затвердженого Наказом МВС України №177 від 12.03.2016, питання про присвоєння чергового спеціального звання старшого лейтенанта поліції інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 .

Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно та в межах повноважень визначених законодавством, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ вул. Федора Ернста,3) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.