
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2020 р. Справа №480/3678/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ, яким відмовлено в затвердженні документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області; зобов`язати ГУ Держгеокадастру прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,9013 га для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населених пунктів (кадастровий номер 5920984600:07:002:0282) та надання її у власність.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, в квітні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявою про затвердження такого проекту. Однак, наказом від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ головне управління відмовило в затвердженні проекту, посилаючись на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а висновок експертизи землевпорядної документації в проекті землеустрою відсутній.
Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки в спірному наказі не вказано джерело інформації про те, що земельна ділянка відноситься до особливо цінних земель та чим така інформація підтверджується. Крім того розроблений на замовлення ОСОБА_1 проект землеустрою погоджено висновком від 29.11.2019, в якому вказано, що земельна ділянка не відноситься до особливо цінних земель.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування позиції по справі навів лише витяг із спірного наказу від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ стосовно того, що земельна ділянка з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель відповідно до наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 06.10.2013 № 245, всупереч вимог ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" висновок експертизи землевпорядної документації в проекті землеустрою відсутній. Також представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у формі зобов`язання ГУ Держгеокадастру прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою, оскільки це є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Ухвалою від 06.07.2020 судом відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 13.08.2019 № 18-8803/16-19-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства (а.с. 14).
На замовлення ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області (кадастровий номер земельної ділянки 5920984600:07:002:0282 площею 1,9013 га) (а.с. 20).
Розроблений проект землеустрою погоджено висновком від 29.11.2019 № 12474/82-19 головного управління Держгеокадастру у Київській області (а.с. 9). За змістом вказаного висновку, земельна ділянка, яка відводиться у власність ОСОБА_1 , не належить до особливо цінних земель (підпункт 5 пункту 6).
У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 27.04.2020 (зареєстрована 30.04.2020 за № С-17417/0/94-20) про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, кадастровий номер 5920984600:07:002:0282 (а.с. 46).
Наказом від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ ГУ Держгеокадастру відмовило ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою посилаючись на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282 відноситься до особливо цінних земель відповідно до наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 06.10.2013 № 245, висновок державної експертизи землевпорядної документації в даному проекті землеустрою відсутній (а.с. 15).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовано статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частина 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 статті 118).
При цьому частиною 6 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Таким чином висновок про погодження проекту землеустрою є невід`ємною його частиною.
Як уже зазначено судом, висновком від 29.11.2019 № 12474/82-19 головного управління Держгеокадастру у Київській області погоджено проект землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282, яка відводиться у власність ОСОБА_1 . Згідно з підпунктом 5 пункту 6 вказаного висновку земельна ділянка не належить до особливо цінних земель.
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться у складі земель сільськогосподарського призначення: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені ґрунти та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерново-буроземні глибокі і середньо глибокі ґрунти; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму, дернові глибокі ґрунти Закарпаття.
Суд зазначає, що доводи, викладені в наказі від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ стосовно віднесення земельної ділянки до особливо цінних земель прямо суперечать висновку головного управління Держгеокадастру у Київській області від 29.11.2019 № 1274/82-19 в частині не віднесення земельної ділянки до категорії особливо цінних. Крім того в спірному наказі головним управлінням не наведено підстав віднесення спірної земельної ділянки до такої категорії.
Таким чином суд вважає, що спірний наказ в розумінні положень ч. 2 ст. 2 КАС України, прийнято необґрунтовано та без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття у зв`язку із чим такий наказ підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 в частині скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ про відмову в затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Суд також зазначає, що у спірному наказі не було надано оцінки висновкам погодження розробленого проекту землеустрою щодо відповідності вимогам закону. В свою чергу суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності наявних невідповідностей, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою в разі наявності підстав, що унеможливлюють надання у власність спірної земельної ділянки, може бути необґрунтованим та призвести до передачі земельної ділянки з порушенням закону.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов`язання ГУ Держгеокадастру прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.04.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282 на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населених пунктів.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 840,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 13.05.2020 № 18-18899/16-20-СГ про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 5920984600:07:002:0282 на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населених пунктів.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.04.2020 про затвердження проекту землеустрою та, за результатами її розгляду, прийняти рішення у формі наказу з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 24.09.2020.
Суддя С.М. Гелета