
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/1721/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Тронка О.В.,
за участю сторін:
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Романів І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Бориславського міського голови Яворського Ігора Романовича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Бориславського міського голови Яворського Ігора Романовича (місцезнаходження: вул.Шевченка, 42, м.Борислав, Львівська область, 82300; РНОКПП: 26181298), в якій просить:
-визнати протиправною бездіяльність Бориславського міського голови Яворського І.Р. щодо не присвоєння ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостого рангу посадової особи місцевого самоврядування;
-зобов`язати Бориславського міського голову Яворського І.Р. внести зміни у п.2 розпорядження міського голови №159-ос від 31.05.2017 та присвоїти ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостий ранг посадової особи місцевого самоврядування.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що розпорядженням міського голови №159-ос від 31.05.2017 її призначено з 01.06.2017 на посаду начальника управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради в порядку переведення з Головного територіального управління юстиції у Львівській області. Відповідно до п. 2 даного розпорядження їй присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 5 категорії класифікації посад. При цьому зазначає, що під час проходження державної служби в органах юстиції їй було присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби. У зв`язку з наведеним, 23.01.2020 року звернулася до Бориславського міського голови із вимогою про внесення змін до розпорядженням міського голови № 159-ОС від 31.05.2017 року в частині присвоєння 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування. Однак, отримала відмову, у зв`язку із тим, що чинним законодавством не передбачено при переході особи з посади державного службовця на посаду в орган місцевого самоврядування присвоєння їй рангу посадової особи місцевого самоврядування на рівні присвоєного їй рангу державного службовця. Позивач вважає таку відмову, яка полягає у бездіяльності суб`єкта владних повноважень, щодо присвоєння їй 6 рангу посадової особи місцевого самоврядування, протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді від 19.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 26.08.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскаржуване в частині розпорядження видане в межах чинного законодавства, зокрема Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», так як при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Під час проходження державної служби в органах юстиції ОСОБА_1 з 01.05.2016 присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
Розпорядженням міського голови Бориславської міської ради Львівської області №159-ос від 31.05.2017 року ОСОБА_1 призначено з 01.06.2017 на посаду начальника управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури міської ради в порядку переведення з Головного територіального управління юстиції у Львівській області. Відповідно до п. 2 даного розпорядження ОСОБА_1 з 01.06.2017 присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 5 категорії класифікації посад.
18.12.2019 позивач звернулася із індивідуальним письмовим запитом в Національне агентство України з питань державної служби, в якому просила надати роз`яснення з приводу того, який ранг присвоюється особі, яка має 6 ранг державного службовця, при призначенні на посаду до органу місцевого самоврядування.
21.01.2020 Національне агентство України з питань державної служби надіслало ОСОБА_1 відповідь, в якій зазначило, що особі, яка має 6 ранг державного службовця, при призначенні на посаду до органу місцевого самоврядування присвоюється 6 ранг посадової особи місцевого самоврядування. Також зазначили, що при призначенні на посаду начальника управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради ОСОБА_1 мали присвоїти 6 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
У зв`язку з наведеним, 23.01.2020 року, позивач звернулася до Бориславського міського голови із зверненням, у якому просила внести зміни до п.2 розпорядженням міського голови № 159-ОС від 31.05.2017 року в частині присвоєння 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
04.02.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до розпорядженням міського голови № 159-ОС від 31.05.2017 року, у зв`язку із тим, що чинним законодавством не передбачено при переході особи з посад державного службовця на посаду в орган місцевого самоврядування присвоєння їй рангу посадової особи місцевого самоврядування на рівні присвоєного їй рангу державного службовця.
Позивач, не погоджуючись з такою відмовою відповідача, звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон України № 889).
Частинами першою і другою статті 1 Закону України № 889 визначено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Відповідно до ст.38 Закону України № 889 прийняття на державну службу, просування по службі державних службовців, вирішення інших питань, пов`язаних із службою, здійснюються з урахуванням категорій посад державної служби та рангів державних службовців як виду спеціальних звань, що їм присвоюються.
Згідно із ст.39 Закону України № 889 встановлюється дев`ять рангів державних службовців.
Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України.
Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.
У разі переходу на посаду нижчої категорії або звільнення з державної служби за державним службовцем зберігається раніше присвоєний йому ранг.
Разом з тим, відповідно до Розділу VII «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг згідно з пунктом 5 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону.
З набранням чинності цим Законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоюються ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України «Про державну службу».
У разі переходу посадової особи органу місцевого самоврядування на державну службу рівнозначної чи нижчої категорії посад їй присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до цього Закону.
Таким чином при призначені особи на посаду в орган місцевого самоврядування, яка має ранг державного службовця, присвоєний відповідно до Закону України «Про державну службу» їй присвоюється ранг посадової особи місцевого самоврядування на рівні рангу державного службовця, якщо Законом не передбачено присвоєння вищого рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Враховуючи вищенаведене, при призначенні ОСОБА_1 з 01.06.2017 на посаду начальника управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури міської ради їй мав бути присвоєний 6 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності присвоєння позивачу з 01.06.2017, при призначенні її на посаду начальника управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури міської ради, дев`ятого рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Бориславського міського голови щодо не присвоєння ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостого рангу посадової особи місцевого самоврядування та зобов`язання Бориславського міського голову внести зміни у п.2 розпорядження міського голови Бориславської міської ради Львівської області №159-ос від 31.05.2017 та присвоїти ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостий ранг посадової особи місцевого самоврядування - підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бориславського міського голови щодо не присвоєння ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостого рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Зобов`язати Бориславського міського голову внести зміни у п.2 розпорядження міського голови Бориславської міської ради Львівської області №159-ос від 31.05.2017 та присвоїти ОСОБА_1 , начальнику управління комунальної власності, земельних відносин та архітектури Бориславської міської ради, шостий ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бориславської міської ради Львівської області (місцезнаходження: вул.Шевченка, 42, м.Борислав, Львівська область, 82300; РНОКПП: 26181298) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 24 вересня 2020 року.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна