
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 вересня 2020 року м. Ужгород№ 260/2304/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іванчулинець Д.В.,
при секретарі судового засідання - Костелей І.Ф.,
сторони у судове засідання не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Приватного виконавця м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (вул. Окіпної Раїси, 4-А, оф. 71-А, м. Київ, 02002) про визнання протиправними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного виконавця м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (далі - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправними та скасувати постанови винесені приватним виконавцем м. Київ Дорошкевич Вірою Леонідівною 27.05.2020 року у виконавчому провадженні № 62190156, а саме: постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2020 р.; постанову про відкриття виконавчого провадження з ідентифікатором від 27.05.2020 р.; постанову про стягнення з боржника основної винагороди від 27.05.2020 р.; постанови про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій від 27.05.2020 р.; постанову про арешт майна від 27.05.2020 р.; постанову про арешт коштів боржника від 27.05.2020 р.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою суду від 11 серпня 2020 року витребувано від приватного виконавця м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 62190156.
Ухвалою суду від 20 серпня 2020 року відкладено розгляд даної справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що приватним виконавцем при відкритті виконавчого провадження було порушено статтю 24 Закону України «Про виконавче провадження», та всупереч законодавства не взято до уваги, що позивач проживає та зареєстрована в АДРЕСА_1 , майна на території міста Києва не має.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінфорс» звернулося до приватного виконавця із заявою про примусове виконання рішення у якій просили відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого напису № 8657 виданого приватним нотаріусом Броварського районного НОКО про стягнення з позивача на користь ТОВ «Фінфорс» заборгованості у розмірі 13 756,28 грн. Зазначає, що у виконавчому написі № 8657 вказано, що місцем проживання ОСОБА_1 є - АДРЕСА_3 . Звертає увагу, що чинною редакцією Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено проведення виконавчих дій спрямованих на перевірку будь -якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження. Таким чином, вважає, що оскільки до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва надійшов виконавчий документ, а саме виконавчий напис № 8657, у якому зазначено, що боржник проживає у межах виконавчого округу м. Києва, у приватного виконавця не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу, у зв`язку із пред`явленням не за місцем виконання.
Позивач в судове засідання не з`явилася, подала клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 15 квітня 2020 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком В.В. вчинено виконавчий напис № 8657 про звернення стягнення з ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорс» заборгованість за кредитним договором 228254-А від 23 березня 2018 року.
ТОВ «Фінфорс» звернулося до приватного виконавця Дорошкевич Віри Леонідівни із заявою про примусове виконання рішення, якою просило відкрити за місцем проживання (перебування) боржника виконавче провадження з примусового виконання виконавчого напису, виданого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком В.В. за № 8657 від 15.04.2020 року про стягнення з боржника, яким є ОСОБА_1 , коштів у розмірі 13 756,28 грн.
На підставі вказаної заяви, 27 травня 2020 року приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В.Л., прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 62190156 з примусового виконання виконавчого напису № 8657 від 15 квітня 2020 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінфорс» заборгованість в розмірі 13 756, 28 грн.
Також, приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва у виконавчому провадженні ВП № 62190156, 27.05.2020 року прийнято наступні постанови: постанову про стягнення з боржника основної винагороди; постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження; постанову про арешт майна боржника; постанову про арешт коштів боржника, та постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 25.06.2020 року.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України "Про виконавче провадження" № 1404 -VIII від 02 червня 2016 року (далі - Закон № 1404).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1404 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404 примусовому виконанню підлягають рішення на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1404 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" про початок діяльності приватний виконавець повідомляє Міністерство юстиції України.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" у повідомленні про початок діяльності обов`язково зазначаються: виконавчий округ, на території якого приватний виконавець має намір здійснювати діяльність.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.
З Єдиного реєстру приватних виконавців України вбачається, що виконавчим округом приватного виконавця Дорошкевич В.Л. є м. Київ.
Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1404 приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
В свою чергу, відповідно до абз. 9 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
За змістом статті 26 Закону виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Згідно з наявної в матеріалах справи копії виконавчого напису № 8657 від 15 квітня 2020 року вчиненого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком В.В. боржник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказана адреса місця реєстрації боржника вказана також в заяві ТОВ "Фінфорс" про примусове виконання рішення, в якій зазначено місце реєстрації ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 .
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що відповідачем не дотримано вимоги ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" та без достатніх на те правових підстав відкрито виконавче провадження не за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи або знаходження його майна, а в іншому виконавчому окрузі. Відтак, відповідач протиправно та всупереч чинного законодавства прийняв до виконання виконавчий документ з порушенням правил територіальної діяльності приватних виконавців.
Окрім цього, відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 1404 у разі необхідності проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби.
Порядок надання доручень, підстави та порядок вчинення виконавчих дій на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, передачі виконавчих проваджень від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого визначаються Міністерством юстиції України.
Для проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи в іншому виконавчому окрузі приватний виконавець має право вчиняти такі дії самостійно або залучати іншого приватного виконавця на підставі договору про уповноваження на вчинення окремих виконавчих дій, типова форма якого затверджується Міністерством юстиції України.
Однак, відповідач всупереч вищезазначеній нормі при відкритті виконавчого провадження не пересвідчився з достовірних джерел про наявність майна боржника у відповідному виконавчому окрузі чи дійсність місця проживання/перебування позивача, у зв`язку з чим суд приходить висновку про порушення відповідачем приписів ч. 2 ст. 24 Закону № 1404 та наявність підстав для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 62190156 від 27.05.2020 року.
Щодо позовних вимог про скасування постанови про стягнення з боржника основної винагороди, постанови про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій, постанови про арешт майна та постанови про арешт коштів боржника, які були винесені у ВП № 62190156, суд розцінює їх як похідні позовні вимоги, відтак такі підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач в супереч вимогам Закону відкрив виконавче провадження, відтак позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Ухвалою суду від 17 липня 2020 року було відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 4204,00 грн., до ухвалення рішення у даній справі.
Нормами ч. 2 ст. 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки сплату судового збору відстрочено до ухвалення судового рішення у даній справі, а судовий збір не сплачено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору в розмірі 4204,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь держави.
На підставі наведеного та керуючись ст. 77, 133, 139, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Приватного виконавця м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (вул. Окіпної Раїси, 4-А, оф. 71-А, м. Київ, 02002) про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати постанови винесені Приватним виконавцем м. Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною 27.05.2020 року у виконавчому провадженні № 62190156, а саме: постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2020 р.; постанову про стягнення з боржника основної винагороди 27.05.2020 р.; постанову про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій 27.05.2020 р.; постанову про арешт майна боржника 27.05.2020 р.; постанову про арешт коштів боржника 27.05.2020 р.
3. Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Приватного виконавця м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (вул. Окіпної Раїси, 4-А, оф. 71-А, м. Київ, 02002) судовий збір в розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Суддя Д.В. Іванчулинець