
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/7002/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомисрькій області від 28.02.2020 року № 0600-0329-8/4331 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2020 року № 225 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви, зарахувавши до стажу роботи періоди роботи: 01.09.1975- 14.07.1977 рік (1 рік 10 міс.12 днів), в 1974 рік (1 місяць), 1975 рік (3 місяці) , 1976 рік (6 місяців), 7 місяців 1977 року, 6 місяців 1978 року, 01.04.1985-10.06.2002 (3 роки 11 міс. 9 днів).
В обгрунтування позову зазначає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком є необгрунтованою, оскільки у нього наявний необхідний страховий стаж, відтак, і право на пенсію за віком. Крім того, відповідачем не надано будь яких роз"яснень з приводу підстав неврахування при обчисленні страхового стажу певних періодів роботи .
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
21.07.2020 відповідач подав відзив на позов, в якому вказав на відсутність підстав для задоволення позову , оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року №211, встановлено з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України карантин.
02.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-ІХ, яким внесено зміни до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кримінального процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України, Господарського кодексу України, Цивільного Кодексу України, Кодексу законів про працю України.
Згідно п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби" №540-ІХ від 30.03.2020 року, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, ст.ст.47,79, 80, 162 КАС України (щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, подання відзиву), а також розгляду адміністративної справи продовжувались на строк дії такого карантину.
Законом України №731-ІХ від 18.06.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набрав чинності 17.07.2020 року, визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України в редакції Закону України №540-ІХ від 30.03.2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим законом. Вказаний Закон набрав чинності 17.07.2020. Строки, визначені п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України завершились 06.08.2020.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
06.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області надіслало відповідачу повідомлення про відмову у призначенні пенсії від 28.02.2020 року № 0600-0329-8/4331, у якому позивачу повідомлено про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, оскільки його страховий стаж становить 13 років 3 місяці 18 днів.
Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним та необґрунтованим, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон).
Серед видів пенсійних виплат, що призначаються в солідарній системі, статтею 9 Закону передбачено і пенсію за віком, умови призначення якої визначені статтею 26 Закону.
Водночас, особливості подання заяви про призначення пенсії визначені статтею 44 Закону, частиною 1 якої передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правління Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через свого представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058 врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Так, за змістом положень пунктів 1.1, 1.7 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону № 1058.
Перелік документів, необхідний для призначення пенсії за віком передбачено п. 2.1 Порядку № 22-1.
Водночас, ч. 5 ст. 45 Закону передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4.3 розділу ІV Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 4.7 Порядку № 22-1).
Отже, рішення про призначення пенсії за наявності необхідних документів або про відмову в призначенні такої приймається протягом 10 днів з дня надходження відповідної заяви. При цьому, у разі відмови у призначенні пенсії, у такому рішенні мають бути обґрунтовані підстави такої відмови.
Однак, судом встановлено, що протягом 10 днів з дня подання позивачем заяви про призначення пенсії органом Пенсійного фонду не прийнято обґрунтоване рішення за результатами розгляду заяви про призначення пенсії.
У надісланому позивачу повідомленні про відмову у призначенні пенсії відповідачем вказано лише на те, що у позивача недостатньо страхового стажу - 27 років для призначення пенсії за віком. Жодного обґрунтування які періоди роботи не зараховані до стажу, з яких підстав, у листі відсутні, що позбавляє суд можливості надати правову оцінку рішенню відповідача та встановити чи спростувати наявність у позивача права на призначення пенсії чи відсутність такого права.
Крім того, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1. 7. розділу I Порядку № 22-1).
Суд звертає увагу, що орган ПФУ не повідомляв позивача про необхідність подання додаткових документів, оскільки ні повідомлення в матеріалах справи, ні відмітки в заяві передбаченої пункту 1.7 Порядку № 22-1 не міститься.
В той же час, відповідачем у відповіді не надано оцінку поданим позивачем додатковим документам на підтвердження наявного стажу.
Критерії законності рішення (діяння, тобто управлінського волевиявлення як такого) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта ч.2 ст.77 КАС України.
З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що владний суб`єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності за стандартом доказування - "поза будь-яким розумним сумнівом", у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - "баланс вірогідностей".
Суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб`єктом не подано доказів відповідності закону оскарженого рішення (діяння), а обсяг використаних доказів та обрані мотиви не дозволяють визнати юридично правильними та фактично обґрунтованими ті підстави, які покладені адміністративним органом в основу оскарженого рішення.
Дослідивши та проаналізувавши зміст відмови ГУ ПФУ, суд дійшов висновку, що відповідачем не була надана належна оцінка заяві та доданим до неї документам, в порядку, визначеному розділом IV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 , тому рішення відповідача є необґрунтованим та протиправним.
З метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, на переконання суду, необхідно зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 06.02.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви, що, в свою чергу, виключає можливість задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання орган Пенсійного фонду України зарахувати до стажу роботи періоди роботи: 01.09.1975- 14.07.1977 рік (1 рік 10 міс.12 днів), в 1974 рік (1 місяць), 1975 рік (3 місяці) , 1976 рік (6 місяців), 7 місяців 1977 року, 6 місяців 1978 року, 01.04.1985-10.06.2002 (3 роки 11 міс. 9 днів), оскільки, як встановлено судом, відповідачем неналежним чином розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, а тому ці вимоги є передчасними.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При цьому, в силу положень ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомисрькій області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІУ.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06.02.2020 року № 225 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос