Рішення № 91743600, 21.09.2020, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
501/1424/20
Номер документу
91743600
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 21.09.2020

Справа № 501/1424/20

2/501/895/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого судді Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за

позовом Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області, місце знаходження: м. Чорноморськ Одеської області, вул. Хантадзе, буд. 8-а

до

відповідача: ОСОБА_1 , місце проживання/реєстрації: АДРЕСА_1 ,

предмет та підстави позову: про стягнення надміру виплачених коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та відповідача.

1. Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_1 , згідно якого просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області надміру виплачені кошти компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги та сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

2. Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 звернулася до управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області із заявою від 19.07.2017 р. про призначення компенсаційної виплати фізичним особам, які надають соціальні послуги.

В заяві відповідач вказувала, що усвідомлює, що її відомості про доходи та наявність роботи, які можуть вплинути на призначення компенсаційної виплати, можуть бути перевірені згідно з чинним законодавством, та зобов`язується вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати. Крім того, у вказаній заяві відповідач вказала, що зобов`язується повідомити органи соціального захисту про працевлаштування протягом десяти днів.

На підставі заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 , як непрацюючій особібуло призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги за період з 19.07.2017 р. по 30.11.2017 р. включно, щомісячно у розмірі 252,60 грн.; з 01.12.2017 р. 30.06.2018 р. включно, щомісячно у розмірі 264,30 грн.; з 01.07.2018 р. по 30.11.2018 р. включно, щомісячно у розмірі 276,15 гри.; з 01.12.2018 р. по 30.06.2019 р. включно, щомісячно у розмірі 288,15 грн.; з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. включно, щомісячно у розмірі 301,05 грн.

У відповідності з Положенням "Про соціального інспектора", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 р. №1091 соціальним інспектором відділу соціальних інспекторів УСТІ Чорноморської міської ради Одеської ласті здійснена перевірка достовірності відомостей про роботу відповідача.

За результатами перевірки отримані копії наказів Чорноморського НВК «спеціальна загальноосвітня школа 1-ІП ступенів - дошкільний навчальний заклад компенсуючого типу» Чорноморської міської ради Одеської області від 10.11.2017 р. № 85-к/мр від 01.02.2018 р., № 09-к/мр від 30.08.2019 р. № 36-к/мр. згідно з якими ОСОБА_1 працювала в НВК з 13.11.2017 р. по 30.08.2019 р., службова записка начальника відділу державних соціальних інспекторів від 16.09.2019 р. та лист відділу освіти Чорноморської міської ради Одеської області від 12.09.2019 р. № 220 вх. № 4566 від 13.09.2019 р.

Відповідно до п.1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558 (далі - Порядок), щомісячна компенсаційна виплата призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

З 13.11.2017 р. ОСОБА_1 не мала права на одержання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Відповідач своєчасно не повідомила УСП про обставини, які впливають на виплату компенсації (своє працевлаштування), та продовжувала отримувати компенсацію з 13.11.2017 р. по 30.09.2019 р., в результаті чого виникла переплата по виплаті компенсації за період з 13.11.2017 р. по 30.09.2019 р. в загальному розмірі 6302,61 грн.

Відповідачу було направлено повідомлення про порядок повернення надміру в плачених сум компенсації (вих. № 2467 від 02.10.2019 р.). але до цього часу сума компенсації, що підлягає поверненню відповідачем добровільно не повернута.

На підставі викладеного позивач змушений звернутись до суду з відповідним позовом.

3. Відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву не надав.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

4. Представник позивача надала заяву, в якій не заперечує проти проведення заочного розгляду справи, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

5. Відповідач в судове засідання не з`явилась, про слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки не повідомила.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

6. Оскільки відповідач був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи (стаття 128 ЦПК), відзиву на позов не подав, а позивач не заперечував проти проведення заочного розгляду справи, Судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, що відповідає вимогам статей 280-281 ЦПК.

Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

7. Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області із заявою від 19.07.2017 р. про призначення компенсаційної виплати фізичним особам, які надають соціальні послуги (а.с.5).

В заяві відповідач вказувала, що усвідомлює, що її відомості про доходи та наявність роботи, які можуть вплинути на призначення компенсаційної виплати, можуть бути перевірені згідно з чинним законодавством, та зобов`язується вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати. Крім того, у вказаній заяві відповідач вказала, що зобов`язується повідомити органи соціального захисту про працевлаштування протягом десяти днів..

8. На підставі заяви та доданих до неї документів. ОСОБА_1 , як непрацюючій особібуло призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги за період з 19.07.2017 р. по 30.11.2017 р. включно, щомісячно у розмірі 252,60 грн.; з 01.12.2017 р. 30.06.2018 р. включно, щомісячно у розмірі 264,30 грн.; з 01.07.2018 р. по 30.11.2018 р. включно, щомісячно у розмірі 276,15 гри.; з 01.12.2018 р. по 30.06.2019 р. включно, щомісячно у розмірі 288,15 грн.; з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. включно, щомісячно у розмірі 301,05 грн. (а.с.6).

9. Соціальним інспектором відділу соціальних інспекторів УСТІ Чорноморської міської ради Одеської ласті здійснена перевірка достовірності відомостей про роботу відповідача.

За результатами перевірки отримані копії наказів Чорноморського НВК «спеціальна загальноосвітня школа 1-ІП ступенів - дошкільний навчальний заклад компенсуючого типу» Чорноморської міської ради Одеської області від 10.11.2017 р. №85-к/мр від 01.02.2018 р., № 09-к/мр від 30.08.2019 р. № 36-к/мр. згідно з якими ОСОБА_1 працювала в НВК з 13.11.2017 р. по 30.08.2019 р., службова записка начальника відділу державних соціальних інспекторів від 16.09.2019 р. та лист відділу світи Чорноморської міської ради Одеської області від 12.09.2019 р. № 220 вх. № 4566 від 13.09.2019 р.

10. Відповідачу було направлено повідомлення про порядок повернення надміру в плачених сум компенсації (вих. №2467 від 02.10.2019 р.), але до цього часу сума компенсації, що підлягає поверненню відповідачем добровільно не повернута (а.с. 14).

V. Оцінка Суду.

11. Згідно з п.15 Порядку, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин, виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання в зв`язку з цим зайвих сум юмпенсації, одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради., що призначив компенсацію.

12. Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберігла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

13. Відповідно до п.1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558 (далі - Порядок), щомісячна компенсаційна виплата призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

14. З 13.11.2017 р. ОСОБА_1 не мала права на одержання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Відповідач своєчасно не повідомила УСТІ про обставини, які впливають на виплату компенсації (своє працевлаштування), та продовжувала отримувати компенсацію з 13.11.2017 р. по 30.09.2019 р., в результаті чого виникла переплата по виплаті компенсації за період з 13.11.2017 р. по 30.09.2019 р. в загальному розмірі 6302,61 грн.

15. Отже, вимоги позову відповідають наведеним нормам чинного законодавства та повністю підтверджуються доданими матеріалами, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

16. Згідно чч.1, 2, 3 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову- на відповідача; 2) у разі відмови в позові -на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи повязані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторонни або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторонни під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

25. Відповідно до статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача судовий збір, витрати по сплаті якого понесені позивачем і документально підтвердженні.

26. Зокрема, згідно платіжного доручення №4 від 04 травня 2020 року (а.с.1) позивачем при подачі позову до суду сплачено 2102,00 грн. судового збору, який підлягає стягненню з відповідача.

З цих підстав, керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 18, 141, 258-259, 263 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -

УХВАЛИВ:

1 Позов Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), на користь Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області (місце знаходження: м.Чорноморськ Одеської області, вул. Хантадзе, буд.8-а, ЄДРПОУ 03194743) надміру виплачених коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 6 302,61 грн. та судовий збір урозмірі 2102,00 грн.

3. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

6. Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

7. Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

8. Повний текст рішення виготовлено 21 вересня 2020 року.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко