
Дата документу 21.09.2020
ЄУ № 942/1011/20
Провадження №3/942/587/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2020 року смт. Новопсков
Луганська область
Новопсковський районний суд Луганської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , громадянки України, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка є фізичною особою-підприємцем, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
До Новопсковського районного суду Луганської області після доопрацювання надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 25/12-32-05-05-27 від 12.08.2020 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення «п.11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265 від 06.07.1995 (зі змінами та доповненнями), при продажу підакцизних товарів, а саме пачки сигарет LD з ментолом, за ціною 44 грн., проведена розрахункова операції через РРО без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД для підакцизних товарів, чим порушено ч.1 ст. 155-1».
При підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду в порядку ст.278 КУпАП судом було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та підлягає поверненню з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що постановою Новопсковського районного суду Луганської області від 02.09.2020 протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП був повернутий до Головного управління ДПС у Луганській області для усунення недоліків з підстав того, що протокол був складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки в графі «вчинив (ла) правопорушення» протоколу № 25/12-32-05-05-27 від 12.08.2020 зазначено частину та статтю нормативно-правового акту, який порушено ОСОБА_1 , однак не зазначено, який саме нормативно-правовий акт порушено; у вищезазначеній графі не чітко викладена суть правопорушення, а саме не вказано коду товарної підкатегорії, який не внесено правопорушником; в матеріалах справи відсутні докази державної реєстрації ОСОБА_1 як суб`єкта господарювання, а також не надано доказів, що ОСОБА_1 є особою, яка здійснює розрахункові операції та є відповідальною за внесення відомостей по коду товарної підкатегорії.
Після повторного надходження до суду протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП встановлено наступне.
В наданому після доопрацювання матеріалі про адміністративне правопорушення у справі ЄУ №942/1011/20 виявлено зміну нумерації аркушів та відсутність засвідчувального напису справи, що підтверджується актом про втрату документів та перепідшивання справи Новопсковського районного суду Луганської області від 21.09.2020.
Тобто, усунення недоліків адміністративного матеріалу відбулося шляхом розшивання справи, сформованої судом, зміни нумерації аркушів та вилучення засвідчувального напису справи.
Відповідно до Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, вилучення із судової справи оригіналів документів (крім процесуальних, які виготовлені судом) допускається тільки після закінчення провадження у справі. У виняткових випадках, визначених законодавством, вилучення документів з матеріалів судової справи може здійснюватися за резолюцією судді (судді-доповідача), у провадженні якого перебуває судова справа, або голови суду, якщо провадження у справі закінчено, з обов`язковою заміною вилучених матеріалів їх належно засвідченими копіями, про що зазначається у внутрішньому описі справи у графі «Примітки». Заява про проведення вилучення документів зі справи з відповідною резолюцією та акт вилучення документів приєднуються до матеріалів судової справи.
Вищенаведене вказує про вилучення окремого аркуша справи та внесення змін посадовими особами Головного управління ДПС у Луганській області до матеріалів адміністративної справи, про що свідчить зміна нумерації її аркушів.
Усунення недоліків протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом вилучення та внесення змін до відповідних аркушів є недопустимим, оскільки виявлені недоліки протоколу повинні знаходитись в матеріалах справи для того, щоб мати можливість з`ясувати питання про їх усунення шляхом повторного направлення справи до суду.
Вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення, оскільки позбавлений можливості зробити висновок про належність та законне походження доказів.
При виявленні недоліків в протоколі чи інших матеріалах, які перешкоджають або роблять неможливим об`єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до його розгляду, повертає ці матеріали органу, що порушив адміністративне провадження.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення. Крім того, врахована позиція ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладена у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справі справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи, що після повернення з доопрацювання оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунені в суді,суд вважає за необхідне протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП повторно повернути до Головного управління ДПС у Луганській області для усунення недоліків та приведення його у відповідність до вимог чинного КУпАП.
Керуючись ст. ст. 256, 268 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління ДПС у Луганській області для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.В. Чалий