
Справа № 344/4061/20
Провадження № 2-а/344/274/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2020 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Татарінової О.А.,
секретаря Кондратів Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Галицької митниці про скасування постанови в справі про порушення митних правил №144/20600/19 від 24 вересня 2019 року, винесеної заступником начальника - начальником УПМП та МВ Івано-Франківської митниці ДС Сучак С.В. про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.485 МК України; закриття провадження у справі про адміністративне правопопрушення.
В обгрунтування вимог позову зазначила, що постанову заступника начальника - начальника УПМП та МВ Івано-Франківської митниці ДС Сучак С.В. в справі про порушення митних правил №144/20600/19 від 24 вересня 2019 року прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України, без врахування всіх обставин та невірного застосування норм законодавства, а тому вказане рішення підлягає скасуванню.
Як зазначено в позовній заяві ОСОБА_1 , оскаржувана постанова є безпідставною, оскільки Відповідачем не встановлено вини ОСОБА_1 у формі прямого умислу при розмитненні 15.01.2019 року в Івано-Франківській митниці ДФС автомобіля марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 , як і не доведено вини Позивача на ухилення від сплати податків та зборів або зменшення їх розміру.
На думку Позивача, розбіжність між рівнем заявленої декларантом митної вартості товару та рівнем митної вартості, визначеної Відповідачем на підставі листа митних органів Королівства Нідерландів не є достатньою підставою для висновку про недостовірність даних щодо митної вартості товарів, заявленої декларантом 15.01.2018 року при розмитненні автомобіля марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 .
Представником Галицької митниці подано Відзив на позов, в якому Відповідач зазначив, що Позивач вчинила порушення митних правил, а саме - подала до органу доходів і зборів документ-фактуру № б\н від 03.01.2018 року, який містить неправдиві відомості щодо вартості товару автомобіля марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 ) у розмірі 4500 Євро.
У відповідності до листа митних органів Королівства Нідерландів та наданих завірених копій документів Відповідачем було отримано інформацію про те, що товар - автомобіль марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 , був проданий нідерландською компанією «AUTO WIENTJES B.V.» громадянину ОСОБА_3 за ціною 6350 євро.
Позивач в судове засідання не з`явився, представником позивача подано заяву про розгляд справи у їх відсутності, просив позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 485 Митного кодексу України.
24 вересня 2019 року Заступником начальника - начальника УПМП та МВ Івано-Франківської митниці ДС Сучак С.В. винесено Постанову в справі про порушення митних правил №144/20600/19, якою громадянку ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот відсотків несплаченої суми митних платежів, а саме 43 579,05 грн.
В постанові зазначено, що 09 січня 2018 року громадянкою України ОСОБА_1 через пункт пропуску «Шегині - Медика», митного поста «Мостиська» Львівські митниці ДФС, було ввезено на митну територію України товар - автомобіль марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 .
15 січня 2018 року Івано-Франківській митниці ДФС, з метою проведення митного оформлення даного товару із сплатою належних митних платежів та випуску його у вільний обіг на території України було подано митну декларацію та документи на товар.
Дана митна декларація була прийнята Івано-Франківською митницею ДФС та зареєстрована за №UA206060/2018/400101 від 15.01.2018.
У якості документу, який містить відомості щодо вартості придбаного товару, одночасно з митною декларацією, громадянкою ОСОБА_1 було подано Івано- Франківській митниці ДФС документ - фактуру № б/н від 03.01.2018, в якій зазначено, що продавцем та відправником даного товару являється нідерландська компанія «AUTOMARKT» (BEVERWIJK HOLLAND), покупцем та одержувачем - ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), а вартість товару складає: 4 500 євро.
У графах № 8 та 9 митної декларації № UA206060/2018/400101 від 15.01.2018, поданої Івано-Франківській митниці ДФС для митного оформлення товару - автомобіля марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 , було зазначено одержувача товару та особу відповідальну за фінансове регулювання - ОСОБА_1 .
У графах № 22 та 42 митної декларації № UA206060/2018/440010 від 15.01.2018 заявлена вартість товару: 4 500 євро.
З заявленої вартості товару, у графі № 47 митної декларації були розраховані митні платежі в розмірі: 76 368, 55 грн., які були сплачені громадянкою ОСОБА_1 за митне оформлення товару.
10.06.2019 Івано-Франківською митницею ДФС, листом Державної фіскальної служби України № 17628/7/99-99-20-02-01-17 від 04.06.2019, отримана відповідь митних органів Королівства Нідерландів № NL19DZA00119297WZ від 16.04.2019 на запит стосовно перевірки автентичності документів, на підставі яких було здійснено митне оформлення автомобіля марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 .
У відповідності до листа митних органів Королівства Нідерландів № NL19DZA00119297WZ від 16.04.2019, та наданих завірених копій документів: фактури № 190027 від 03.01.2018. митної декларації митних органів Королівства Нідерландів № 8NLJBZ1NLATH7WD54 від 03.01.2018 та підтвердження про вивезення товару за межі ЄС від 09.01.2018 № б/н, товар - автомобіль марки «VW», модель «PASSAT», рік виготовлення 2011, номер кузова НОМЕР_1 , був проданий нідерландською компанією «AUTO WIENTJES B.V.» громадянину ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) за ціною 6 350 євро, та на підставі митної декларації №18NLJBZ1NLATH7WD54 від 03.01.2018, був вивезений, 09.01.2018, за межі ЄС, через пункт пропуску «Medyka» (РL401030) на польсько-українському кордоні.
Згідно службової записки спеціалізованого підрозділу - відділу адміністрування митних платежів Івано-Франківської митниці ДФС від 07.08.2019 № 409/09-70-19-24, різниця митних платежів між сплаченими за митною декларацією № UА206060/2018/400101 від 15.10.2018, та тими, які мали бути сплачені за умови подання до митного оформлення фактури № 190027 від 03.01.20188, згідно якої вартість товару складає 6 350 євро, становить: 14 526, 50 грн.
ОСОБА_1 , вважаючи постанову про накладення адміністративного стягнення протиправною, звернувся до суду з вимогою про її скасування.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (ст. 5 КАС України).
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1, 2. ст. 9 КАС України).
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зі змісту ст. 458 Митного кодексу України вбачається, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Завданням провадження у справах про порушення митних правил, відповідно до вимог ст. 486 Митного кодексу України, є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 498 Митного Кодексу України, особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у п. 3 ст. 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Згідно зі ст. 489 Митного кодексу України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи (ст. 526 Митного кодексу України).
Таким чином розгляд справи про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливий лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Листом від 05.09.2019 року Відповідачем повідомлялось ОСОБА_1 про розгляд справи, клопотань про перенесення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило.
Частиною 1 ст. 485 Митного кодексу України передбачена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Статтею 49 Митного кодексу України передбачено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм Митного кодексу України (ч. 1 ст. 51 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документи, які підтверджують митну вартість, визначені частиною другою статті 53 Митного кодексу України.
Згідно зі ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Аналізуючи зміст наведених вище норм можна зробити висновок про те, що склад правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, передбачає, з поміж іншого, те що особа, яка його вчинила, діяла умисно, тобто усвідомлено, цілеспрямовано чинила так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі). Таким чином, дії винної особи повинні характеризуватися такою формою вини як прямий умисел, а також переслідувати особливу мету - ухилення від сплати податків та зборів або зменшення їх розміру.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для складання протоколу про порушення митних правил та основним доказом притягнення позивача до відповідальності за порушення митних правил, стали одержані відомості митних органів Королівства Нідерландів № NL19DZA00119297WZ від 16.04.2019, а саме: лист, завірені копії документів: фактури № 190027 від 03.01.2018, митної декларації митних органів Королівства Нідерландів № 8NLJBZ1NLATH7WD54 від 03.01.2018 року.
Однак, копії даних документів відповідачем суду не надано.
Крім того, будь-яких доказів щодо фальсифікації поданих до митного оформлення в Україні документів, їх недійсності чи недостовірності в матеріалах справи відсутні, не здобуті такі і під час розгляду справи у суді.
При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо існування невідповідності між документами, поданими позивачем та експортними митними деклараціями, наданими митним органом Королівства Нідерландів, оскільки така невідповідність, без належних доказів умисного подання ОСОБА_1 недостовірних документів та відомостей не може бути підставою для прийняття рішення щодо визнання її винною у вчиненні порушення митних правил.
В свою чергу Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не перевірив обставин завершення експорту транспортного засобу, не направив запиту компанії, яка фігурує відправником товару згідно з документами, поданими до митного оформлення Позивачем, в ході здійснення провадження та розгляду протоколу не опитано декларанта, який здійснював митне оформлення транспортного засобу та його декларування, про обставини декларування і надання йому відповідних документів.
Таким чином суд вважає, що відсутні обґрунтовані докази, які свідчили б саме про умисел декларанта на заниження митних платежів, шляхом повідомлення недостовірної інформації для визначення митної вартості товару з метою зменшення розміру митних платежів та надання з цією метою органу доходів і зборів документів, не є достатньою підставою для кваліфікації дій позивача як порушення митних правил за ст.485 МК України.
Таким чином аналіз доказів у справі свідчить, що належних, допустимих і достатніх доказів на підтвердження наявності в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, не здобуто, висновки відповідача ґрунтуються виключно на припущеннях, що в силу ст. 62 Конституції України є неприпустимим.
З урахуванням наведеного, з огляду на вимоги п.п. 2, 4 ч.1 ст. 531 Митного кодексу України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження у судовому засіданні та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 458, 485, 486, 489, 498, 526, 529, 531, 539 Митного кодексу України, ст.ст. 5, 9, 77, 78, 286 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати Постанову в справі про порушення митних правил №144/20600/19 від 24 вересня 2019 року, винесену Заступником начальника - начальником УПМП та МВ Івано-Франківської митниці ДС Сучак С.В. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 485 Митного кодексу України, а провадження у справі закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 23 вересня 2020 року.
Суддя Татарінова О.А.