Рішення № 91720739, 14.09.2020, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
908/1230/20
Номер документу
91720739
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 28/62/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2020 Справа № 908/1230/20

м.Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни при секретарі Самойленко О.П. розглянув у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25)

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд – ЗП ЛТД» (69068, місто Запоріжжя, вул. Червона, буд. 3, прим. 136-А)

про стягнення грошових коштів

за участю представників:

від позивача: Сарібекян Н.А.,довіреність №39 від 01.01.2020, довіреність №57 від 01.01.2019;

від відповідача: Димитрашко Д.В., ордер серія АР №1002879 від 10.08.2020;

СУТНІСТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулося публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД» про стягнення боргу за необліковану електроенергію у розмірі 92.221,52 грн.

В прохальній частині позову позивач просив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.05.2020 позовну заяву передано на розгляд судді Федоровій О.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Присвоєно справі номер провадження 28/62/20. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 23.06.2020.

Ухвалою суду від 23.06.2020 продовжено строк розгляду справи №908/1230/20 на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, згідно постанови №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СOVID-19 із змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України». Судове засідання призначено на 30.07.2020 о/об 10 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 30.07.2020 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; підготовче засідання призначено на 27.08.2020.

В судовому засіданні 27.08.2020 оголошено перерву до 14.09.2020 для надання можливості відповідачу подати заперечення на відповідь на відзив.

03.09.2020 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач підтримав свою правову позицію щодо безпідставного застосування позивачем положень глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ.

Розгляд справи продовжено 14.09.2020. В судовому засіданні представники сторін зазначили, що станом на 14.09.2020 всі наявні докази були подані до матеріалів справи та клопотання процесуального характеру відсутні. З урахуванням зазначеного суд вважає за можливе закрити підготовче засідання та перейти до розгляду справи по суті. З урахуванням наданого сторонами клопотання судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 14.09.2020.

Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового процесу за допомогою відеозаписувального технічного засобу судом не здійснювалось у зв`язку з відсутністю у суду такої технічної можливості.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, що викладені у позові та відповіді на відзив. Просив позов задовольнити. В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на порушення відповідачем п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, а саме відсутність пломби № С30868714 ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була установлена на дверях шафи обліку та ввідного рубильника та зазначена в акті про пломбування від 06.03.2017. На засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 26.12.2019, у відповідності до п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення №10000391 від 19.11.2019 в розмірі 33154 кВт/г на загальну суму 92221,52 грн., що оформлено відповідним протоколом. У зв`язку з несплатою відповідачем виставленого рахунку в добровільному порядку, позивач звернувся з позовом до суду. Позов обґрунтовано ст. ст. 174, 175, 193 ГК України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 599, 610-612, 625, 629 ЦК України, п.п. 1.1.1, 5.5.5, 8.2.6, 8.2.7, 8.4.2, 8.4.9, 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, Постановами НКРЕКП № 312 та № 1415.

Представник відповідача підтримав свої заперечення, що викладені у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив. Просив в задоволенні позову відмовити, оскільки в Акті про порушення відсутні необхідні данні, зазначені в підпункті 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VІІІ ПРЕЕ, що в свою чергу унеможливлює проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії, а тому ПАТ «Запоріжжяобленерго» повинно було привести свої дії стосовно споживача у відповідність до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта, про що протягом двох тижнів повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області.

В судовому засіданні 14.09.2020 суд визнав наявні документи достатніми для об`єктивного та всебічного розгляду спору, внаслідок чого, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення та надісланий на адреси сторін.

Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Між публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД» (далі - відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії від 09.09.2016 за № 13685 (далі - договір).

Згідно Розділу 1 договору, позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а відповідач сплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України.

01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 09.09.2016 р. за № 13685 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312.

Згідно з п. 6.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, споживач зобов`язується:

1) виконувати умови цього Договору.

2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

4) узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Також зазначені норми містяться і в Договорі про постачання електричної енергії від 09.09.2016 р. за №13685.

Згідно з п. 8.7 Договору про розподіл, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Як зазначає позивач, 19.11.2019 під час здійснення технічної перевірки електроустановки Відповідача за адресою вул. Гоголя, 163 у м. Запоріжжя в присутності представника Відповідача заступника директора ТОВ «Трейд - ЗП ЛТД» Теплоухова Олексія Анатолійовича (особу якого посвідчено належним чином та яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки) було виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: «відсутність пломби № С30868714 ПАТ «Запоріжжяобленерго», установленої на дверях шафи обліку та ввідного рубильника, указана в акті про пломбування від 06.03.2017. Відсутня пломба № С30868714 унеможливлювала доступ до дооблікових кіл (ввідного рубильника)».

При проведенні перевірки під час виявлення порушення Правил представниками Позивача було здійснено фото та відеофіксацію порушення, про що зазначено в Акті в частині додаткових відомостей.

Зазначена пломба була прийнята на збереження Відповідачем, про що свідчить Акт про опломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 06.03.2017, який підписано представником Відповідача Теплоуховим О.А.

В пункті 9 Акту зазначено, що під час складання Акту були вжиті заходи для усунення порушення та проведено пломбування шафи обліку. Вказані пломби, пломбувальний матеріал, прилади обліку і їх ланцюги передані на зберігання заступнику директора Відповідача Теплоухову О.А.

Також 19.11.2019 було складено Акт технічної перевірки засобів обліку за зазначеною адресою. Представником Відповідача Акт про порушення Правил підписано із зауваженням та отримано другий екземпляр Акту разом із Додатками.

В п. 11 Акту зазначено дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення, яке призначено на 05.12.2019.

У відповідності до п. 8.2.6 Правил 05.12.2019 на засіданні комісії за участю представника Відповідача Теплоухова О.А. комісією було прийнято рішення щодо перенесення засідання комісії на 26.12.2019 р., про що представника Відповідача було повідомлено належним чином під підпис у Протоколі засідання комісії з розгляду Актів від 05.12.2019.

26.12.2019 відбулось засідання комісії з розгляду Акту за участю представника Відповідача, менеджера Чамарі Петра Дмитровича, який діяв на підставі довіреності від 26.12.2019р., однак без повноважень на участь у комісії.

На засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ Позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10000391 від 19.11.2019 в розмірі 33154 кВт/г на загальну суму 92221 гри. 52 коп., що оформлено відповідним протоколом від 26.12.2019.

На адресу Відповідача 27.12.2019 поштою були направлені другий екземпляр Протоколу, розрахунок та рахунку на сплату на суму 92221 грн. 52 коп.

Доказів оскарження наведеного вище акту про порушення та скасування протоколу засідання комісії суду не надано.

Невиконання відповідачем в добровільному порядку протоколу засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 10000391 від 19.11.2019, а саме несплата відповідачем обсягу вартості недорахованої електричної енергії по Акту про порушення споживачем ТОВ «Трейд-ЗП ЛТД» Правил стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Оцінивши представлені документальні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:

11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017. Вказаний Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Статтею 4 Закон України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про надання послуг з розподілу.

Частиною 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно із ч. 1 ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.

Частиною першою ст. 237 ГГК України встановлено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання.

За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 Господарського кодексу України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 було затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі – ПРРЕЕ) та визнано такими, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами), далі – ПКЕЕ.

Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Згідно із п. 1.1.1. ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Так, умовами п.п. 1, 2, 6, 8, 9 п. 5.5.5. ПРРЕЕ визначено, що Споживач електричної енергії зобов`язаний:

- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

- сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

- невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання.

Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ встановлено, що Оператор системи має право, зокрема:

- на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;

- проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;

- на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Відповідно до п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Згідно із п. п. 8.2.6., 8.2.7. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Як вже зазначалося судом, в матеріалах справи міститься акт про порушення №10000391 від 19.11.2019. складений заст. начальника служби по рейд. роботі СЗВТА Золоторьовим В.Д. та інженером з технічного аудиту Пороник С.М.

Як свідчить зміст Акту про порушення ПРРЕЕ № 10000391 від 19.11.2019 перевірка проводилася без присутності представника споживача Теплоухова В.А., про що містяться відповідний запис на акті.

Як встановлено судом 02.03.2020 відповідач в особі адвоката Працевитого Г.А. звернувся із скаргою на незаконні дії суб`єкта господарювання, що провадить діяльність в сферах енергетики та комунальних послуг на ім`я Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У відповіді № 3917/20.3/7-20 від 06.04.2020 на звернення відповідача Національна комісія зазначила, що при здійсненні розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії підпункт 3 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ може бути застосовано лише за умов, якщо дозволена потужність, зазначена в договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, менша ніж визначена за процедурами підпунктів 1 або 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII визначена за процедурами підпунктів 1 або 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, або ці процедури оператор системи розподілу не зміг виконати внаслідок дій споживача.

Так, в Акті зазначено: «Споживачем не надано паспортних даних всіх наявних струмоприймачів».

При цьому звертаємо увагу, що в Акті відсутні дані щодо вимірів струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних у нього струмоприймачів на повну потужність, а також відсутня інформація, що представники оператора системи не змогли отримати ці дані внаслідок дій споживача (відмова від проведення вимірів, недопуск на об`єкт для перевірки струмоприймачів).

Отже, здійснити розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по Акту відповідно до положень глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ неможливо, оскільки в Акті відсутні необхідні дані, зазначені в підпункті 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, і тому їх не можна порівняти з договірною потужністю. Крім того, відсутня інформація про перешкоджання споживача отримати ці дані.

Разом з тим, згідно з протоколом засідання комісії з розгляду Акта від 25.12.2019 та відповідно до копії розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, комісією прийнято рішення здійснити нарахування на підставі Акта за період з 19.05.2019 по 19.11.2019, за формулою 4 ПРРЕЕ виходячи з договірної потужності 37 кВт, часу тривалості роботи обладнання 14 год, коефіцієнта використання струмоприймачів рівним 0,6. Сума нарахувань склала 92 221,52 грн.

Таким чином, оскільки в Акті відсутні всі вихідні дані, необхідні для проведення розрахунку, НКРЕКП вважає, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» не мало права застосовувати положення глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ для здійснення на підставі Акта розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, а тому ПАТ «Запоріжжяобленерго» має привести свої дії по відношенню до споживача у відповідність до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта, про що протягом двохтижнів повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області.

Відділу НКРЕКП у Запорізькій області проконтролювати стан врегулювання спірної ситуації.

Відповідно до п. 7.3. Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених Постановою НКРЕКП від 02.07.2019 р. № 1333 (далі - Правила), рішення НКРЕКП, прийняте відповідно до цих Правил, є обов`язковим до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України віл 22.09.2016 N 1540- VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю об`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до приписів ст. 21 Закону України від 22.09.2016 N 1540-VIIІ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних Послуг» регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Вирішення спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснюється у порядку, затвердженому Регулятором.

Під час розгляду скарг, вирішення спорів Регулятор має право вимагати від суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідні для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спорів.

До прийняття рішення по суті спірного питання Регулятор може проводити попередні слухання із залученням заінтересованих осіб та, за потреби, проводити позапланові перевірки. Порядок проведення попередніх слухань визначається Регулятором.

За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:

1) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідній сфері;

2) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;

3) накладення штрафу на суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у встановленому порядку;

4) припинення розгляду звернення заявника.

Рішення Регулятора надається суб`єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом надсилання або вручення під розписку.

Рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.

За таких обставин суд приходить до висновку, що рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не є суб`єктивною думкою стосовно спірних правовідносин, а носить обов`язків характер.

Позивач доказів виконання вказівок Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо приведення своїх дій по відношенню до споживача (відповідача у справі) у відповідності до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань, здійснених на підставі Акта від 19.11.2019 суду не надав; викладені висновки в листі НКРЕКП належними та допустимими доказами не спростував.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про незаконність та необгрунтованність нарахування позивачем вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 92.221,52 грн. на підставі Акта про порушення ПРРЕЕ від 19.11.2019 за №10000391.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Позивач документально не підтвердив наявність правових підстав для стягнення з відповідача заборгованості за недораховану електроенергію, внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

Відмовити ПАТ "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж у задоволені позову до товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд - ЗП ЛТД» про стягнення боргу за необліковану електроенергію у розмірі 92.221,52 грн.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 21 вересня 2020 року.

Суддя О.В. Федорова