Рішення № 91717315, 21.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
640/9102/19
Номер документу
91717315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року м. Київ № 640/9102/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадас-тру у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- протиправним та скасування рішення відповідача від 12.04.2019 №3888/0-3161/17-19 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;

- зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку документації із землеус-трою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Позов обґрунтовано тим, що оспорювана відмова у наданні дозволу прийнята відпові-дачем з підстав, які не передбачені ст. 118 ЗК України. Водночас, належних підстав для відмови у наданні дозволу відповідачем не встановлено. Оспорювана відмова обмежує позивача у реалізації законного права на набуття земельної ділянки у власність.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначивши, що Лютізь-ка сільська рада Вишгородського району Київської області у листі від 09.04.2019 №143 висловила заперечення щодо надання позивачу у власність бажаної для відведення земельної ділянки, у зв`язку з чим відповідач повідомив про вказані обставини позивача та рекоменду-вав визначитись з іншим місцем розташування бажаної для відведення земельної ділянки та звернутись із відповідною заявою.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

15 березня 2019р. позивач звернувся до відповідача з клопотанням №3888/0/94-19, в якому відповідно до ст.ст. 118, 121 ЗК України просив надати дозвіл на розробку документа-ції із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 (два) га, яка розташована на території Лютізької сільської ради Вишгородського району Київської області. До клопотання додано копії паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідчення учасника бойових дій, план-схеми розташування земельної ділянки.

Листом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 12.04.2019 №3888/0-3161/0/17-19 позивачу рекомендовано визначитись з іншим місцем розташування бажаної до відведення земельної ділянки і звернутися з клопотанням, враховуючи вимоги ст.ст. 118, 121, 122 ЗК України. Підставою зазначено те, що Лютізька сільська рада Вишгородського району Київсь-кої області у листі від 09.04.2019 №143 висловила заперечення щодо надання позивачу у власність бажаної для відведення земельної ділянки. При цьому відповідач послався на доручення від 08.10.2014 №37732/0/1-14 Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. передбачено, що під час розгляду клопотань про надання дозволів на розробку документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, необхідно враховувати позицію органів місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки, щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. Про інші підстави відмови відповідач не зазначив.

У справі наявна копія листа Лютізької сільської ради Вишгородського району Київсь-кої області від 09.04.2019 №143, у якій зазначено, що вказані (у т.ч. позивачем) у схемі розміщення земельні ділянки більше 20 років передані рішенням виконавчого комітету сільської ради для ведення городництва жителям села Гута Межигірська, на сесії сільської ради від 24.05.2008 №242-14-V. Розглянувши колективну заяву жителів цього села, вирішено клопотати перед Вишгородською районною державною адміністрацією про закріплення за громадою сіл Гута Межигірська та Лютіж під випасання худоби, сінокосіння та городництва земель Лютізької сільської ради за межами населеного пункту площею 16 га. На цей час роз-робляється Генеральний план с. Гута Межигірська і дані земельні ділянки включені в межі цього села з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд. Рекомендовано утриматись від надання дозволів (у т.ч. позивачу) на виготовлення проектів землеустрою та передачі у власність земельних ділянок.

Спірні правовідносини виникли у сфері земельних відносин та стосуються порядку безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Пунктом а ч. 3 ст. 22 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних право-відносин) встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у влас-ність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товар-ного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з п. б ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фер-мерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадиб-ної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконав-чої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів АР Крим. Верховній Раді АР Крим, Раді міністрів АР Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної влас-ності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем зем-леустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідпо-відність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається із змісту клопотання від 15.03.2019, розмір бажаної земельної ділянки для ведення селянського господарства не перевищує 2,0 га, що відповідає п. б ч. 1 ст. 121 ЗК України, а натомість додані до клопотання документи за змістом та кількістю відповідають переліку, наведеному у ч. 6 ст. 118 ЗК України.

Посилання ж відповідача в оскаржуваній відмові на лист Лютізької сільської ради Вишгородського району Київської області від 09.04.2019 №143, а також на доручення від 08.10.2014 №37732/0/1-14, є неправомірним, оскільки ст. 118 ЗК України таких підстав для відмови у наданні дозволу не встановлено. Інших законних підстав відповідачем не зазна-чено. Заперечення відповідача вказаних обставин не спростовують, правомірність спірної відповіді - не доводять.

Враховуючи, що відповідачем відмовлено у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, які не передбачені зако-ном, чим порушено законні інтереси позивача в отриманні дозволу на розробку проекту землеустрою, тим самим обмежено його у реалізації права на набуття земельної ділянки у власність, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання оскаржуваного рішення протиправним і його скасування.

З метою захисту законних інтересів позивача, порушених оскаржуваною відмовою, та враховуючи недоведеність відповідачем наявності передбачених ст. 118 ЗК України підстав, за яких дозвіл не надається, що вказує на відсутність у відповідача підстав для прийняття іншого рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача надати позивачу дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

При цьому, суд враховує, що надання дозволу не є рішенням про надання земельної ділянки у власність, оскільки процедура передбачає подальше погодження проекту землеустрою і його затвердження.

Отже, позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а понесення сторонами інших судових витрат ними не заявлено, тому розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Клопотання позивача про проведення судового засідання з повідомлення учасників справи залишено судом без задоволення, оскільки характер спірних правовідносин та пред-мет доказування у справі, подані сторонами докази, відсутність потреби у заслуховуванні свідка чи експерта не вимагають проведення судового засідання.

Клопотання позивача про встановлення судового контролю залишено судом без задо-волення, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили про ускладнення виконання рішення суду, внаслідок неналежних і зайвих зволікань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 241-246, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 повністю.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянсь-кого господарства орієнтовною площею 2 (два) га, яка розташована на території Лютізької сільської ради Вишгородського району Київської області, оформлене листом від 12.04.2019 №3888/0-3161/0/17-19.

3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Київській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 (два) га, яка розташована на території Лютізької сільської ради Вишгородського району Київської області, відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Київській області;

03115, м. Київ, вул. Серпова, буд. 3/14, код ЄДРПОУ 39817550.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко