
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2020 р. № 520/9751/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №10 від 30 січня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийняти рішення про встановлення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у червні 1986 року він виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На момент виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС позивач знаходився у трудових відносинах з Первомайським районним дорожнім ремонтно-будівельним управлінням, з якого наказом №52/3 від 02.06.1986 року був відряджений в м. Київ Київський Облдорбуд для виконання дезактиваційних робіт автошляхів. Зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 у справі №520/9316/19 та наданими документами підтверджено обставини, які дають підстави для видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач зазначає, що 30.01.2020 Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийнято рішення №10 у формі протоколу, яким йому було відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, без врахування висновків суду у справі №520/9316/19 від 04.12.2019.
Позивач вважає, що протокол засідання Комісії, відповідно якого Комісія дійшла висновків про відсутність підстав підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу, не містить жодних обґрунтувань, прийнято в порушення встановленої ст. 19 Конституції України та п. 3 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На думку позивача, відповідачами допущено порушення права позивача на отримання пенсії як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії.
Ухвалою суду від 28.07.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена сторонам, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Від відповідача, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, 25.08.2020 надійшов відзив в якому зазначив, що на підставі представлених документів та рішення суду Комісія повторно відмовила у підтверджені ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Мінсоцполітики просило відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 у справі №520/9316/19, яке набрало законної сили, встановлено наступні обставини.
Позивач знаходився у трудових відносинах з Первомайським районним дорожнім ремонтно-будівельним управлінням, з якого наказом №52/3 від 02.06.1986 року строком на 10 днів з 08.06.1986 року по 17.06.1986 був відряджений в м.Київ Київський Облдорбуд для виконання дезактиваційних робіт автошляхів.
Згідно копії посвідчення про відрядження від 08.06.1986 року вбачається, що ОСОБА_1 знаходився у відрядженні строком з 08.06.1986 року до 23.06.1986 року.
З копії довідки №138 від 10.09.1998 року Іванківського РШРБУ судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 09.06.1986 по 22.06.1986 знаходився у відрядженні в Поліському районному шляховому ремонтно-будівельному управлінні і був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС-0 дезактивація автошляхів в КПП в с.Діброва та дільниця автошляху Мар`янівка-Чорнобиль з 10 км. по 17 км.
Позивачу за участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була нарахована заробітна плата за 6 днів червня в одинарному розмірі 34 руб.10 коп., за 11 днів в дворазовому розмірі 163 руб. 10 коп., що підтверджується довідкою Первомайського РайДРСУ.
З копії довідки Філії «Іванківське районне дорожнє управління» №40 від 02 березня 2007 року та відомостей обліку роботи встановлено, що ОСОБА_1 дійсно знаходився у відрядженні в Поліському РШРБУ з 09 по 22 червня 1986 року для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно обліку роботи поливомиючих машин за червень 1986 року.
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих вчинків внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 03.10.2013 № 421-6472 було встановлено причинний зв`язок хвороби ОСОБА_1 з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Висновками комісії встановлено, що позивач має захворювання, пов`язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Довідкою КНП «Первомайський центр первинної медико-санітарної допомоги» №01-33/750 від 09.09.2019 року підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Первомайській поліклініці з 21.02.1991 року з захворюваннями, які пов`язані з роботою по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС .
Судом встановлено, що 06.11.2013 позивачу було видано Посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) серія НОМЕР_1 та вкладку № НОМЕР_2 до посвідчення серії НОМЕР_1 із зазначенням «учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», дійсні безстроково.
Суд зазначає, що на правій сторінці посвідчення проставлено штамп «Перереєстровано» та скріплено печаткою.
З матеріалів справи слідує, що з 11 березня 2007 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Первомайському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та одержує пенсію за віком, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 23.09.2013 року відповідно до виписки з акту огляду МСЕК та поданої заяви одержував пенсію по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у розмірі фактичних збитків). З 15.02.2018 року відповідно до поданої заяви позивач одержує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується листом Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області №906/02.17.20 від 05.09.2019 року та довідкою №3111 від 05.09.2019 року.
28 травня 2019 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийнято рішення № 3, яким ОСОБА_1 було відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Визнано безпідставним видачу посвідчення та вирішено його вилучити з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
02.07.2019 року до Первомайського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Харківській області надійшов лист управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області від 27.06.2019 року №01-33/05/2209 з повідомленням про те, що Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики (витяг з протоку комісії № 3 від 28.05.2019) прийнято рішення про позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 . Також в протоколі зазначено, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування через позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 через розбіжності у наявних документах.
На підставі вищевикладеного, з 01.07.2019 року Первомайським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області проведено впорядкування пенсійної справи ОСОБА_1 та з 01.07.2019 припинено виплату додаткової пенсії як особі з інвалідністю 3 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС згідно п.5 Постанови №112, що підтверджується листом Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 906/02.17.20 від 05.09.2019 року.
Листом від 14.08.2019 року №1533/0/78-19/291 Міністерством соціальної політики України ОСОБА_1 було повідомлено, про те що комісією прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Харківською обласною державною адміністрацією, оскільки не підтверджено факт виконання ним робіт у зоні відчуження на підставі протоколу №3 від 28.05.2019 року.
Отже, судом встановлено, що позивач з 23.09.2013 року відповідно до виписки з акту огляду МСЕК та поданої заяви одержував пенсію по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, у зв`язку з не підтвердженням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.2019 позивачу припинено виплату додаткової пенсії як особі з інвалідністю 3 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
У зв`язку із цим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 у справі №520/9316/19, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 3 від 28 травня 2019 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серії НОМЕР_1 від 06 листопада 2013 року.
Зобов`язано Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду у цій справі.
На виконання зазначеного вище рішення суду Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України повторно розглянуто матеріали справи щодо підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та 30.01.2020 прийнято рішення №10 у формі протоколу, яким йому було відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Згідно ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно примітки до зазначеної статті, до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Як встановлено за матеріалами справи, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ще у 1986 році. За приписами вищенаведених норм зазначеного Закону позивач віноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки перебував у зоні відчуження у червні 1986 році.
Відповідно до вимог ст.ст.10, 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі-Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які, крім інших, були тимчасово направлені або відряджені у 1986-1987 роках для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст.15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 (далі - Порядок №551).
Відповідно до п.11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 11 липня 2018 №551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.
Дозволено до 1 січня 2019 використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 №501 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ЗП України, 1992 р., № 10, ст. 245), від 20 січня 1997 №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Офіційний вісник України, 1997 р., число 5, с. 71), від 21 серпня 2001 №1105 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 №51 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 34, ст.1592).
Відповідно до пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;
- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
З матеріалів справи слідує та рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що позивач, перебуваючи у трудових відносинах з Первомайським районним дорожнім ремонтно-будівельним управлінням, відповідно до наказу №52/3 від 02.06.1986 року з 08.06.1986 року по 17.06.1986 відряджався в м.Київ Київський Облдорбуд для виконання дезактиваційних робіт автошляхів.
Факт перебування позивача у відрядженні в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи підтверджуються документами, які наявні в матеріалах справи та містяться в особовій справі позивача: наказ по Первомайській районній дорожній ремонтно-будівельній ділянці від 08.06.1986 №52/3 від 22.01.1993, посвідчення про відрядження, копія довідки Первомайської міської ради від 18.03.1998 № 01-17/448, копія листа управління автомобільних доріг №9 «Дев`ятий УПРДОР» без номеру, копію товарно-транспортних накладних, лист Дії «Київський облавтодор» від 30.04.1998 №09-16/286, довідка Іванківського райШРБУ від 30.04.1998 №138, заява, копія довідки МСЕК, копія паспорту, копія посвідчення «Особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1, а також відомість обліку роботи поливомиючих машин, накладна.
Додатково суд зазначає, що відповідно до довідки МСЕК серії 10ААБ №681337 від 23.02.2013 позивачу було встановлено 3 групу інвалідності довічно, у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Причинний зв`язок хвороби з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується також Висновком центральної міжвідомчої експертної комісії від 03.10.2013 року №421-6472 , де вказано, що захворювання
Отже, наданими до матеріалів справи доказами підтверджується виконання ОСОБА_1 робіт в зоні відчуження, що підтверджує його статус як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Натомість, рішення, що оскаржується, не містить жодних посилань на фактичні обставини справи та/або на відповідну норму права, як підставу для відмови у встановленні позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що безумовно свідчить про його необґрунтованість та протиправність.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №10 від 30 січня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийняти рішення про встановлення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд зазначає наступне:
Згідно положень ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 11 Порядку №551 встановлено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Пунктами 13, 14 Порядку №551 встановлено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об`єднань, статутна діяльність яких пов`язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів. Особові справи громадян надсилаються на розгляд комісій, зазначених в абзацах першому і другому цього пункту, за рішенням регіональних комісій. Рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.
Відповідно п.2 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 26.12.2018 №1945, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія), є постійно діючим міжвідомчим колегіальним органом, що утворюється при Мінсоцполітики для розв`язання спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Основним завданням Комісії є розв`язання спірних питань щодо визначення (підтвердження) статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
Враховуючи факт того, що Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України втрачено процесуальну можливість діяти на власний розсуд, з метою ефективного захисту порушеного права, слід зобов`язати відповідача прийняти рішення про встановлення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №10 від 30 січня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийняти рішення про встановлення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов