
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 вересня 2020 р. Справа № 1840/2981/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гелети С.М., суддів Шевченко І.Г., Воловика С.В., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.07.2019 задоволено заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Так, скасовано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 1840/2981/18 та прийнято нове, яким позовні вимоги задоволені частково.
Скасовано рішення Великописарівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 25 від 27.07.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням проведених виплат.
На виконання рішення від 05.07.2019 судом видано виконавчий лист.
10.09.2020 до суду надійшла заява державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Державний виконавець просить встановити порядок виконання рішення суду по даній справі, визначивши, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає виплаті на користь ОСОБА_1 одразу вся сума пенсії за період з 01.10.2017 по 23.09.2019 в сумі 128314,39 грн. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".
Заява обґрунтована тим, що 28.04.2020 до відділу надійшло повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.04.2020 № 1800-0404-8/14562 про виконання рішення суду по справі № 1840/2981/18 в якому зазначено, що у грудні 2019 головним управлінням було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017. Виплата пенсії в новому розмірі та її доплата за період з 24.09.2019 по 31.01.2019 в сумі 10049,21 грн. здійснено в лютому 2020 року.
Сума перерахованих коштів за період з 01.10.2017 по 23.09.2019 нарахована до виплати і складає 128314,39 грн., які будуть виплачені з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".
Такі обставини позбавляють державного виконавця можливості виконати рішення суду без участі боржника.
Ухвалою від 11.09.2020 вищевказана заява призначена до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Державний виконавець та представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином. З урахуванням положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
З огляду на вирішення заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 колегіальним складом суду, заява державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення розглядається колегією у складі трьох суддів.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд відмовляє в її задоволенні, виходячи із наступного.
Згідно із ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.07.2019 по справі № 1840/2981/18 є обов`язковим до виконання на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 05.07.2019, 17.02.2020 судом видано виконавчий лист (а.с. 172-173). Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відкрито виконавче провадження № 61479930 з примусового виконання вказаного виконавчого листа (а.с. 171).
При цьому постановою від 25.08.2019 виконавче провадження № 61479930 було закінчено, однак постановою від 25.08.2020 таке провадження було відновлено (а.с. 179).
Таким чином рішення суду по даній справі залишається не виконаним.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення по даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі № 1840/2981/18 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 23.09.2020.
Головуючий суддя С.М. Гелета
Судді І.Г. Шевченко
С.В. Воловик